Dr. Pati Üsküdar Veteriner Kliniği Suzionline'ı Destekliyor :)
Natural Bastet Kedi Kumu – Çam Peleti Yorum

Natural Bastet Kedi Kumu – Çam Peleti Yorum

ümraniye veteriner kliniği petopia

Selam! Şöyle ayrıntılı ıncık cıncık bir kum yazmayalı çok oldu ama işte karşındayım; Natural Bastet kedi kumlarını anlatacağım size.  En iyi kedi kumu hangisi diye çıktığım yolda, hangi kedi kumu daha iyidir, diye bazı denemeler yapmaya başladım. Instagram hesabımdan birçok markanın topaklanma ve tozutma görüntülerini paylaştım.  Ardından birer ikişer paket denedim. Bunlardan bir tanesi de Natural Bastet kedi kumu. 2 haftadır kullanıyorum ve sanırım artık aradığımı buldum. Birçok açıdan beni mutlu ettiği için bu kumun ayrıca inceleme yazısını da yazmak istedim. Şimdi adım adım birlikte inceleyelim.

Çam Peleti Mi Bentonit Mi?

Öncelikle, Natural Bastet bentonit bir kum değil, pelet. Peki pelet mi daha iyi yoksa bentonit mi? En iyi kedi kumu bir bentonit mi yoksa bir pelet midir? Birçok açıdan farklılıkları var. Türkiye’de yaygın olan bentonit kullanımı ama yurt dışında özellikle Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde çam peleti daha yaygın. Sosyal medyada takip ettiğim ne kadar ünlü kedi varsa hepsi çam peletine şeyapıyor afedersiniz 😀

Çam peletinin birçok olumlu özelliğini duyduktan sonra, geçen sene Quick markasının çam peletini denemiştim ancak fecaatti. Hatta inceleme yazısını da yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz. Ardından da demiştim ki; tamamdır çam peleti benim için bitti fakat yazıdan sonra birçok okuyucum beni uyardı. ”Her bentonit kumun aynı olmadığı gibi her pelet de aynı değil. Farklı markaları da denemelisiniz.” Haklılarmış 🙂 Şimdi genel olarak bir çam peleti bentonit kıyaslaması yapalım.

Bentonit bir kum

Pelet ve Bentonit Kedi Kumu Kıyaslaması

1- Çam peleti tozutmuyor. Sıfır toz, hiç yok. En iyi bentonit bile dökerken ya da kedileriniz eşelenirken az da olsa tozutuyor ki çoğu hiç de az tozutmuyor. Benim için bu toz meselesi çok önemli çünkü kedim Suzan astım hastası. Bu yüzden çam peleti kum bir sıfır öne geçiyor.

2- Kokuyu tutma. Şimdi bu konuda bentonit mi pelet mi gibi genel bir yargıya varamayız. Markadan markaya değişiyor.

3- Topaklanma. Ben kısa bir süre öncesine kadar topaklanan çam peletlerinin de olduğunu bilmiyordum ancak varmış. Bazıları oldukça güzel topaklanıyor ancak iyi bir bentonit bu konuda biraz peletin önüne geçebilir. Bu konuda da aynı şekilde marka bazlı yorum yapabiliriz.

4- Eve dağılma. Bu konuda bence konuşabiliriz 🙂 Çünkü bentonit çok küçük kum taneleri hem eşelenirken daha çok dağılıyor hem de patilere yapışıp evin farklı yerlerine daha kolay taşınıyor. Ben 2 haftadır Natural Bastet kullanırken ne salonda ne yatak odasında tek bir pelet tanesi bulmadım çünkü eve dağılmıyor.

Natural Bastet Pelet

5- Temizlik. Çam peletinin şöyle bir avantajı var; kumu temizledikten sonra direkt klozete atabiliyorsunuz. Bu benim için çok ama çok pratik oldu çünkü kumu temizleyip evde poşette bekletsen de olmuyordu. Sabah işe gitmeden temizlemeye çalışıyordum hep ama bazen yetişmiyor… Alıp hemen klozete atmak çok pratik.

6- Çam peleti ekolojik. Bir atık çıkartmıyorsunuz, biyolojik olarak parçalanabilir bir ürün. Direkt klozete atabilirsiniz ya da toprağa karıştırıp gübre olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca kimyasal madde içermiyorlar.

7- Ağırlık. Bentonit kumlar oldukça ağır ve taşıması zor, çam peletleri ise çok çok hafif.

8- Kedilerin tercih meselesi. Bazı kediler çam peletini kullanmayı reddedebiliyor. Kademeli olarak bentonit ve pelet karıştırırak hafifçe bir geçiş ile bu sorun çözülebilir.

9- Bentonit kumlar yutulduğu zaman tehlikeli olabilir, gastroinstestinal sorunlar sebep verebilir. Pelet, biyobozunur olduğu için bu konuda iyi bir alternatif. (kaynak)

Genel kıyaslamayı yaptıktan sonra ben şimdi Natural Bastet ile 2 haftalık tecrübemi aktarayım.

1- Natural Bastet Kokuyu İyi Hapsediyor Mu?

Evet, kokuyu hızlı ve uzun süreli hapsediyor. Açıkçası bu benim ödün veremeyeceğim bir koşul. Kokuyu iyi hapsetmiyorsa 40 takla atsa da o kumu kullanamam. Natural Bastet 2 haftayı aşkın bir süredir bu konuda beni üzmedi. Normalde her gün kumu temizlerim. Bu 2 hafta içerisinde 2 hatta 3 gün temizleyemediğim oldu ancak evde bir koku olmadı. Ya da kapıyı camı kapatıp sabah evden çıkıyoruz. İşten eve geldiğimizde evde çok hafif bir ahşap kokusu oluyor. Ancak rahatsız edici ya da belirgin bir koku değil. Birçok kumda suratıma şılak diye çiş ya da bok kokusunun çarptığını bilirim.

2- Natural Bastet Tozutuyor Mu?

*

*

*

*

*

Nö, yukarıdaki videoda da gördüğüz gibi tozutmuyor. Tozutmama koşulu da Suzan’ın astımı yüzünden bizim ödün veremediğimiz koşullardan birisi. Natural Bastet zaten yaklaşık 0.5 cm’lik peletlerden oluşuyor. Paket ilk geldiğinde içinde biraz tozlaşmış peletler de olabiliyor zaten bu sebeple poşeti kaba döktükten sonra kürek yardımıyla kumu karıştırmamız öneriliyor. Böylelikle toz peletler dibe çöküyor, daha sonra da idrar ile topaklanıyor. Bir de bu toz ile bentonit toz aynı değil. Kumu dökerken bir toz bulutu oluşmuyor ya da kediniz eşelenirken yine toz bulutu oluşmuyor. Solunması zararlı bir toz da değil, silis tozu içermiyor.

3- Natural Bastet Eve Dağılıyor Mu?

Nö, dağılmıyor. 2 haftadır ne koridorda, ne salonda, ne de yatağımda tek bir pelet tanesi bulmadım. Bentonit kum kullanırken dağılıyordu. Patilerin arasından az da olsa evin farklı yerlerine taşınıyor ve kum kabının olduğu odada yerler kumlanıyordu. Natural Bastet pelet önceden kullandığım bentonitlere nazaran çok daha az dağılıyor, patilere yapışmıyor Kum kabının önündeki ilk 1 metre civarına biraz çıkabiliyor. Ben elekli paspas kullandığım için neredeyse hiç sorun olmuyor. Bu konudaki tek handikapı biraz iri taneli olduğu için çıplak ayak basarsanız ayağınız biraz acıyor ama bu da çok devede kulak bir şeye bence 😀

4- Natural Bastet İyi Topaklanıyor Mu?

*

*

*

*

Yukarıda topaklanma konusunda yaptığım ufak bir deneme var.  Oldukça güzel topaklanıyor. Kediler kullanırken de topaklanması hiç de fena değildi. Şöyle ki bir çiş öbeğini kum kabını temizlerken tek parça halinde çıkartamıyorsunuz her zaman. 3-5 ufak parça daha oluyor ama 1-2 kürek hareketiyle onları da alabiliyorsunuz. Kumu temizledikten sonra bentonitteki alamadığınız küçük çişli kum parçaları olmuyor. Komple bütün çişi 2-3 kürek hareketiyle alabiliyorsunuz. Dolayısıyla evet bence iyi topaklanıyor.

Natural Bastet kedi kumunun kum kabına minimum 7cm koyulması öneriliyor. Benim iki kum kabım var birisine 2 paket dökünce tam 7cm oldu. Diğerine 1 paket döktüm o 4cm civarında kaldı. Açıkçası 2 haftadır ikisine de hiç ekleme yapmadan bu şekilde kullanıyorum. 4cm olan kapta biraz dibe yapışma oluyor bu da önerilen yükseklikte kullanmadığım için ancak dibe yapışanı da tek kürek hareketi ile alabiliyorum dolayısıyla bence bu hali de fena değil ancak siz ben dibe yapışmasın istiyorum diyorsanız 7cm altına inmeyin. Kum azaldıkça üzerine takviye yapın.

5- Natural Bastet’in Temizliği Kolay Mı?

Yes orrayt. Temizlemesi kolay ancak asıl güzelliği temizledikten sonra direkt klozete atıp sifonu çekerek işi bitiriyorsunuz.

6- Natural Bastet Uzun Ömürlü Bir Kum Mu?

Bu da önemli bir parametre bence, kumun ömrü ne kadar? Ne sıklıkta komple değiştirmek gerekiyor, ayda toplam kum masrafı ne oluyor? Şöyle ki kendileri ürün tanıtımlarını yaparken 14 lt 14 hafta şeklinde bir bildirim yapıyorlar. Bu çok çok uzun bir süre. Ben henüz 14 hafta kullanmadım. 2. haftamdayım. Evet, kum tertemiz ve dolu dolu duruyor. Bentonit kullanırken benim 2. haftada kumu komple boşaltmam gerekirdi ama şu an öyle bir ihtiyacın yakınında bile değilim evet haftalarca daha dayanır bence de ama 14 hafta olur mu, kesin bir şey söyleyemiyorum. 14 hafta dolunca burayı güncellerim.

Peki, gelelim fasulyenin faydalarına,

7- Natural Bastet Kedi Kumu Kaç Para? Natural Bastet Fiyat

Şu an yılbaşı sebebiyle kampanya dönemindeler, ben de özellikle kampanya bitmeden yazıyı yetiştirmeye çalıştım çünkü hazır indirimdeyken denemek isteyen herkes indirimli fiyat üzerinden deneyebilir. 3 farklı indirim paketi yapmışlar.

 • Natural Bastet Kırmızı Paket

2 paket 7 litrelik çam peleti kum, toplam 14 litre (sırt çantaları ile birlikte), iri delikli kum küreği ile birlikte 65.90 tl, ücretsiz kargo.

Kampanya paketilerini internet sitelerine yüklememişler ben Natural Bastet’in instagram hesabında gördüm. Instagram hesaplarından ya da WhatsApp sipariş hatlarından kampanyalı paketleri alabilirsiniz. Instagram adresileri   burada. 

WhatsApp sipariş hatları ise; 0530 265 0130

 • Natural Bastet Beyaz Paket

3 paket 7 litre çam peleti, toplam 21 litre (sırt çantaları ile birlikte), iri delikli kum küreği toplam 94.90 tl, ücretsiz kargo.

 • Natural Bastet Yeşil Paket

2 paket 7litrelik çam peleti (sırt çantaları ile birlikte), 1 adet iri delikli kürek ( çam peleti kum kullanacaksanız bu iri delikli küreklerden kullanmanız şart), bir de kapalı kum kabı, hepsi birlikte 124,90 tl, ücretsiz kargo.

Çanta dedin durdun, ne çantası yahu?

Eşantiyon sever ruhumu çok etkiliyor çümki, kumlar bez sırt çantalarının içinde geliyor. Hem sırtınıza takıp taşıyabilirsiniz. Hem biz evde Müjgan’ı o çantaya koyup gezdiriyoruz, bizim için önemli 😀

Peki, sence hangi paketi alalım?

Eğer kapalı kum kabınız yoksa bence yeşil paketi alın, kapalı kum kabınız varsa yeşil pakete gerek yok. Daha önce hiç pelet denemediyseniz bu ilk olacağı için kırmızı paketi almanızı öneririm, yani 14lt pelet ve kürek. Eğer pelet tecrübeniz varsa kediniz okeyse üçlü olanı yani beyaz olanı alabilirsiniz. Halihazırda Natural Bastet kullanıcısıysanız zaten yüklenin, stok yapın 🙂 Evin bir köşesine koyarsınız, akmaz, kokmaz bozulmaz zaten değişmeyen sürekli bir ihtiyaç.

Ben ve çociklar Natural Bastet kumlardan memnunuz. Açıkçası arayışımız sonlandı gibi görünüyor. Denerseniz yorumlarınızı lütfen aşağıya yazın. Okuyan kişiler sizin de yorumlarınızı görebilsin. Natural Bastet kedi kumu şikayet diye google’da ufak bir arama yaptım ama pek bir şikayet de göremedim. Kullarsınız, yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Şimdilik benden bu kadar.

Kediyle kalın,

Ayağına kum yapışmayan kediyle 🙂

 

107

4 Responses

 1. beyza
  20 Aralık 2019
  • suzionline
   21 Aralık 2019
 2. Esra
  18 Ocak 2020
  • suzionline
   18 Ocak 2020

Write a response