BonaCibo Kedi Maması Yorum - Temizmama | suzionline
BonaCibo Kedi Maması Yorum – Temizmama

BonaCibo Kedi Maması Yorum – Temizmama

Merhaba sevgili kedi severler. Sizlere, yine bir temizmama ürünü olan Bonacibo kedi mamasını anlatmak, yorumlamak istiyorum. BonaCibo, Türkiye’de bir çok kedi sahibi tarafından tercih edilen, uygun fiyatlı bir mama. Bazı insanlar, kendi evcil kedileri için bazıları ise sokak kedileri için Bonacibo tercih ediyor. Temizmama’ya genel bakışı bir önceki yazım Micho ve Mito İnceleme ‘de anlatmıştım. Bu yüzden, çok ayrıntılı girmeyeceğim ama kısaca anlatmak gerekirse; Temizmama, bir Türk markası ve mamalarını İzmir’de, kendileri üretiyorlar. Denemek istediğiniz ürünün numunesini, ücretsiz gönderiyorlar. Ayrıca, satın alacağınız ürünün son kullanma tarihini de internet sitelerinde görebiliyorsunuz. Temizmama ile ilgili bu önemli bilgileri yineledikten sonra incelemeye başlayalım. Bakalım, nasılmış bu Bonacibo mama? Haydi baş!

BonaCibo Kedi Maması

Bonacibo mama, temizmama’nın ”Super Premium” olarak sıfatlandırdığı mama. Yani Micho ve Mito’ya nazaran daha ”özel” bir mama.

Kediler için 4 farklı çeşit Bonacibo mama var.

 • Bonacibo Kitten – Bonacibo Yavru Kedi Maması
 • Bonacibo Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması
 • Bonacibo Tavuklu ve Balıklı Kedi Maması
 • Bonacibo Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Bonacibo Kitten – Bonacibo Yavru Kedi Maması

Tüm ırklardan 12 aya kadar yavru kediler, hamile ve emziren kediler için hazırlanmış bir mama Bonacibo Kitten.

İÇİNDEKİLER:Kurutulmuş Tavuk Proteini (46%), Baldo Pirinç (14%), Mısır, Rafine Tavuk Yağı, Bezelye, Hamsi Unu (7%), Krill Unu, Bira Mayası, Hidrolize Tavuk Ciğeri, Hamsi Yağı, Nükleotid Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Avizeağacı Özütü, Kızılcık Tozu, Pisilyum

İçindekileri incelediğimde yine Micho ve Mito mamada olduğu gibi kaliteli bir et içeriği göremiyorum. İçerisinde hiç tavuk yok, sadece tavuk unu var. Ayrıca, içerisinde yine balık yerine hamsi unu ve krill unu var.  (Krill karides gibi küçük bir deniz kabuklusu.) Tavuk ununun ne olduğunu da Micho – Mito mama inceleme yazımda ayrıntılarıyla anlatmıştım. Okumak için tıklayabilirsiniz.  Ay, şimdi kim tıklayacak, kim okuyacak diyorsanız da şöyle diyeyim. Süt yerine süt tozu içtiğinizi ya da tavuk yerine tavuk bulyon yediğinizi düşünün. Olur mu yani şimdi? Süt tozu nasıl sütün yerini tutamazsa, tavuk unu da tavuğun yerini tutamaz.

bonacibo kedi maması

Pirinç ve mısır kediler için gerekli olmayan tahıllar.

Hidrolize tavuk ciğeri ve bezelye içermesi güzel.

Maya proteini, deniz yosunu ve pisilyum içermesi bağırsak florası için iyi.

Avize ağacı özütü, kızılcık özütü iyi antioksidanlar.

Prebiotik mannan oligo sakkartler ( MOS) bildiğimiz ekmek mayası. Bu da genel olarak kedilerin bağışıklık sistemi için çok iyi. Özellikle yavru kedinizin mamasında bulunması güzel bir şey.

Bonacibo Yavru Kedi Maması Analiz Değerleri

Protein %38, Yağ içeriği %18, Ham kül %8, Ham selüloz %2.50, Omega 6 %3.80, Omega 3 %0.85

A Vitamini 37500 IU/kg, D3 Vitamini 2250 IU/kg, E Vitamini 225 mg/kg, C Vitamini 38 mg/kg, Taurine 2600 mg/kg, Niyasin (B3 vitamini) 75 mg/kg, bakır sülfat 18 mg/kg, çinko sülfat 95 mg/kg, çinko şelat 20 mg/kg, magnez sülfat 30 mg/kg, selenyum selanit 0.30 mg/kg

Analiz değerlerine baktığımda, genel olarak iyi değerler AAFCO standartlarına uygun ancak taurine değerinin bir miktar daha yüksek olmasını dilerdim.

Bonacibo Kitten Kaç Para? Ne kadar süre dayanır?

 • 2 adet 1 kg Bonacibo yavru kedi maması 16.5tl –  tanesi 8.25 lira
 • 5 adet 1 kg Bonacibo yavru maması 40 tl – tanesi 8 lira
 • 20 adet 1 kg Bonacibo yavru kedi maması 155 tl – tanesi 7.75 lira

Fiyatları temizmama’nın kendi sitesinden aldım, petshoplarda bir miktar daha pahalı olabilir. Ancak, yine söylemeden geçemeyeceğim fiyatlar çok uygun. Peki, yavru bir kedi için bu mamadan ne kadar almak lazım?

bonacibo yorum

Yukarıdaki tabloya göre yavru kedinin yer ay yemesi gereken miktar değişiyor. Yavrumuz büyüdükçe, yemesi gereken miktar da artıyor. Yavrunun, 2 aylıkken kuru mama yemeye başladığını düşünürsek  yetişkinliğine kadar 20kg’lık mama anca yeter, dolayısıyla  tek seferde 155 tl verip yavruluk dönemini kapatmak bence çok daha makul ve mantıklı.

Sonuç

Et içeriğinin muallak olması ve tahıl içeriğinin yüksek olmasını eleştirdikten sonra yavru kediler için önemli olan bağırsak florası ve bağışıklık sistemi düşünülmüş ve uygun eklemeler yapılmış, bu kısmını da beğendim ama ilk iki eleştiri maddesini ben gözardı edemiyorum. Kendi yavru kedim için tercih etmezdim ama maddi durumum müsait değilse bunu alabiliyorsam, alırım. Ara ara farklı mama vererek takviye yaparım, tavuk haşlarım vs. eksiklikleri dengelemeye çalışırım. Sizler de bu şekilde çözümler üretebilirsiniz.

Bonacibo Yetişkin ve Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

bonacibo kullananlar

Bu üç mamayı da tek tek incelemek istiyordum ama içerikler o kadar aynı ki kıyaslama gibi incelemenin daha faydalı olacağını düşündüm.

 • Hiçbirisinde taze et içeriği yok. Et unu, tavuk unu veya balık unu var. Dolayısıyla kaliteli et içeriği yok. Bir de bu et unları, etten mi, toynaktan mı, gagadan mı, yoksa sakatattan mı elde ediliyor, herhangi bir şey söylemek mümkün değil. ( Firma yetkilileri bunun sadece tavuk etinden elde edildiğini dile getirse de içindekiler kısımında tavuk eti unu da yazmıyor, keza tavuk eti unu olsa dahi taze tavuk etinden yine bahsedemiyoruz.) Yani, kuzu etli mama denince aklınıza hemen kuzu gelmesin ya da tavuklu, balıklı mama denince içinde tavuk var balık var zannetmeyin… Eğer böyle ise firmalardan bunu diğer markalar gibi tavuk eti, kuzu eti şeklinde yazmalarını bekliyoruz.
 • Üçünde de pirinç ve mısır var. Artık hepimiz pirinç ve mısırın kediler için gereksiz olduğunu biliyoruz diye düşünüyorum.
 • Yine üçünde de Maya Proteini, Mineraller, Prebiotic Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Avizeağacı Özütü, Kızılcık Tozu, Pisilyum var. Yani bağışıklık sistemini güçlendirici ve bağırsak florasını dengeleyici içerikler. Bu kısımı beğendim, beğeniyorum 🙂
 • Kuzulu ve Tavuklu olanın protein oranı %36, kısırlaştırılmış kediler için olanın ise daha olması gerektiği gibi daha düşük ve %30 ama dediğim gibi kalitesiz kaynaktan gelen protein oranları…
 • Kuzulu ve tavuklu olanda Taurine 2200 mg/kg, kısır olanda ise 1800 mg/kg AAFCO standartlarına göre yeterli rakamlar.
 • A, D, E, C, B3 vitamin oranları üçünde de aynı ve ortalama, yeterli değerler.
 • Üçü de doğal değil yapay koruyucularla korunuyor.

Bonacibo Kedi Maması Kaç Para?

 • Bonacibo Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması  –  5 kg – 38 tl
 • Bonacibo Tavuklu ve Balıklı Kedi Maması  –  5 kg   –  34.5 tl
 • Bonacibo Kısırlaştırılmış Kedi Maması  –  5 kg   –  35.5 tl

Ne Kadar Süre Dayanır?

bonacibo kedi maması

Üçü için de aynı beslenme tablosu eklenmiş. Bir kedinin günde 50 gram yediğini düşünürsek, ayda 1.5 kilo Bonacibo mama tüketecektir. 5kg’lık paket size yaklaşık 3- 3.5 ay boyunca yetecektir. Fiyat çok ama çok uygun.

Bonacibo Kedi Maması Kullanıcı Yorumları

Daha önce kullananlar neler demiş?

Genel olarak yorumları incelediğimde,

Çok memnun olan kullanıcı yorumları var. ”Yaklaşık bir yıldır mahalledeki kediler için kullanıyorum. Hiçbirisinin sağlık sorunu yok, aksine çok zayıf olan kedilerim bile kilo aldı.” diyenler var.

”Kedim tadını bayılıyor, başka bir mamayı yemiyor ” diye de çok yorum var.

İshal şikayetleri var.

Tüy dökülmesi arttı şikayetleri var.

Sadece yorum okuyarak mama seçemiyoruz gördüğünüz gibi. Çok seven de yazmış sevmeyen de.. Dolayısıyla siz siz olun kullanıcı yorumlarına göre mama almayın! İçerik okuyun, inceleme okuyun ve kedinizin ihtiyaçlarına yönelik hareket edin…

Sonuç

bonacibo

İçerikleri incelediğimde ” Bu iyi bir mama, kedinizin bütün ihtiyaçlarını karşılar” demek isterdim ama ne yazık ki, benim mamada aradığım bazı temel şartları yerine getiremiyor. Ancak herkesin maddi durumu pahalı mamalar almak için uygun değil! Herkes, kendi bütçesine göre kedisine veya kedilerine en iyi mamayı almak istiyor. Eğer şansı varsa da aynı rakamlara veya biraz altına, üstüne çıkarak daha kalitelisini bulmaya çalışıyor. Ben de size bu konuda yardımcı olmak istiyorum ve mama incelemeleri yazıyorum. Temizmama’nın üç ünlü mamasını inceledikten sonra, size bir öneride bulunmak istiyorum. Bir önceki incelememde bahsettiğim Mito veya Miço mama kullanıyorsanız, üzerine bir 5tl daha koyarak Bonacibo mama alabilirsiniz. Bonacibo, Mito ve Miçoya kıyasla daha sağlıklı bir içeriğe sahip zaten kendileri de Mito ve Miço’yu standart, Bonacibo’yu ise premiım olarak sınıflandırmışlar. Ayrıca, arada kedinize taze et vererek ya da içeriği daha kaliteli bir mamadan alıp Bonacibo ile karıştırarak kendinizi daha sağlıklı besleyebilirsiniz.

Kediyle kalın <3

 

 

 

 

94

10 Responses

 1. Nil Kantar
  11 Temmuz 2019
 2. Süreyya
  5 Eylül 2019
  • suzionline
   5 Eylül 2019
 3. Özlem
  7 Aralık 2019
 4. ismail
  27 Haziran 2020
 5. Cihan kara
  3 Kasım 2020
 6. Erol eftek
  26 Kasım 2021
 7. ADEM YAVUZ
  8 Nisan 2022
 8. Ali Dende
  9 Ağustos 2022

Yorumunuzu Yazabilirsiniz