Pro Plan Yavru Kedi Maması Yorum - Pro Plan Junior | suzionline
Pro Plan Yavru Kedi Maması Yorum – Pro Plan Junior

Pro Plan Yavru Kedi Maması Yorum – Pro Plan Junior

Merhaba sevgili hayvan severler. Bir kedi maması incelemesi ile daha karşınızdayım. Bu sefer, bir yavru kedi maması inceleyeceğim. Purina markasının Pro Plan adı ile çıkarttığı, Pro Plan Yavru Kedi Maması mercek altında! Öncelikle Purina’ya ve Pro Plan ürünlerine genel olarak bir bakalım, daha sonra da Pro Plan Yavru Kedi Maması’nın içerik incelemesini yapalım. Haydi baş!

Pro Plan Junior Kedi Maması

 

Purina

Purina ile ilgili, ilk olarak baktığım şey hayvanlar üzerinde deney yapıp yapmadıkları oldu. Her hayvan sever gibi, ben de hayvanlar üzerinde yapılan deneylere karşıyım ve bu benim alışveriş yaparken dikkat ettiğim parametrelerden birisi. Purina, Nestle zincirine ait ve ne yazık ki Purina ”cruelty free” değil yani hayvan deneyleri yapıyor. Purina, hayvanlar üzerinde laboratuvar ”beslenme denemeleri” yürütmekte ve/veya hayvanları başka yollarla test etmekte. Bu ”başka yollar” neler, kim bilir… Dolayısıyla ben buradan bir eksi puan veriyorum.

Pro Plan Kedi Maması

Pro Plan ürün çeşitlendirmesini üç başlık altında toplamış. Optistart, Optirenal ve Longevis.

Optistart;

Yavru kediler için tasarlanmış mamalar, optistart başlığı altında. Bizim incelememize konu olan mama da bu başlıkta, Pro Plan Yavru Kedi Maması. 6 hafta – 1 yaş arasındaki kediler için öneriliyor. Yavru kedilerin, bağışıklık sistemini güçlendireceğini ve bağırsak florasını düzenleyeceğini vaat ediyor. Firma, bu ürünün yavru kedilerde, rahatsızlık riskini de azalttığının kanıtlandığını söylüyor.

Optirenal;

Böbrek sağlığını destekleyici olarak tasarlanan mamalar da optirenal başlığı altında. Bu başlığın altında bir çok çeşit var.

 • Adult/ Yetişkin kediler İçin
 • Sterilised/ Kısırlaştırılmış kediler için
 • Delicate/ Hassas sindirim sistemi olan veya çok hızlı yemek yiyen kediler için
 • Housecat/ Tüy yumağı problemi yaşayan kediler için

Longevis;

Longevis olanlar, kedilerin sağlıklı yaşam sürelerini uzatmak için özellikle tasarlanmış. 7 yaş ve üzeri kediler için öneriliyor. 7-17 yaş arasında 90 kedi üzerinde yaptıkları deneylerle longevis formülünün kedilerin sağlık ömrü uzattığına dair de Avrupa patenti almışlar.pro plan yavru kedi maması

Pro Plan Yavru Kedi Maması İçeriği

Tavuk eti (%20), kurutulmuş kanatlı proteini, pirinç, buğday gluteni, mısır gluteni, hayvansal yağ, mısır, mısır nişastası, kurutulmuş yumurta, mineraller, sakatat, balık yağı, kolostrum (%0.01)

Katkı Maddeleri

Besinsel katkılar:

A vitamini 36400 IU, D vitamini 1180 IU, E vitamini 670 mg/kg, C vitamini 140 mg/kg, Demir Sülfat monohidrat 338 mg/kg, Kalsiyum iyodat 4.3 mg/kg, Bakır sülfat pentahidrat 68 mg/kg, Mangan sülfat monohidrat 161 mg/kg, Çinko Sülfat monohidrat 571 mg/kg,  Sodyum selenit 0.39 mg/kg

Antioksidanlar:

İçerik yazılmamış.

Analitik Bileşikler:

Protein %40, yağ içeriği %20, inorganik madde %7, ham selüloz %1, DHA %0.05,

Önemli Not:

Yukarıdaki veriler, paket üzerinden yazıldı ancak kendi resmi sitelerini inledim ve orijinal dilinde de içerik listesine baktım. Pakette yazan içerikle sitede yazan içerik farklı . Hem içerikler hem de miktarları  farklı. Markaya bu farkın neden kaynaklandığını sordum ancak henüz cevap gelmedi. Gelince burayı güncelleyeceğim.

İçeriği İncelediğim Zaman Dikkatimi Çekenler;

Yüzde 20 tavuk eti miktarı muhtemelen taze tavuk eti, taze et olarak güzel bir miktar ancak  kurutulmuş et miktarının yüzde kaç olduğu belirtilmemiş, keşke belirtilseydi. Yüzde 40 protein içeriyor Pro Plan Yavru Kedi Maması. Yavru kedilerin ihtiyacı olacak protin miktarını rahatlıkla karşılar.

İçerdiği vitamin değerleri çok iyi. Özellikle A vitamini değeri inanılmaz yüksek. Kemik sağlığı, diş sağlığı ve göz sağlığı için önemli olan A vitamini bir yavru kedi mamasında da bu şekilde olmalı. D vitamini ve E vitamini içeriği de oldukça yüksek. C vitamini ise makul ölçüde.

Mısır gluten , buğday gluteni, mısır, mısır nişastası içermesi iyi değil. Özellikle alerjik reaksiyonlar gösterin kedi sahipleri bu içerikleri içeren mamaları kullanmamalı.

Taurin, Glukozamin, Kondroitin miktarları ise kedilerin beslenmesi çok önemli ancak bunlarla ilgili bir veri girilmemiş…

Deri ve tüy sağlığı için önemli olan B vitamini, omega 6 ve omega 3 yağ asitleriyle ilgili veri girilmemiş…

Pro Plan Yavru Kedi Maması Fiyatı

Geldik yine fasulyenin faydalarına! Peki, Pro Plan Yavru Kedi Maması kaç para? Bir önceki incelememe konu olan N&D markası gibi ne yazık ki Pro Plan’da uygun fiyatlı mamalar kategorisine girmiyor. Fiyatlar yüksek, ancak yine toplu alışverişte daha makul rakamlar ortaya çıkıyor. Aşağıya bulduğum en uygun fiyatları ve linklerini yazıyorum.

Pro Plan Yavru Kedi Maması 10 kg: 248.99 tl. Gittigidiyor’da

Pro Plan Yavru Kedi Maması 3 kg: 99.00 tl N11’de

Pro Plan Yavru Kedi Maması 1.5 kg: 68 tl Gittigidiyor’da

Bunlar benim bulabildiğim en uygun fiyatlar. İçinizde daha uygun fiyata alan varsa lütfen yorumlar kısmına yazsın, böylece herkes faydalanabilir.

Bir de bu mamanın ne kadar süre size yeteceğini söylemek istiyorum.

Öncelikle yavru kedi mamaları sadece yavru kediler için kullanılmıyor. Hamile ve emziren kedilerin de yavru kedi maması kullanması öneriliyor. Ben hepsi için kullanılması gereken miktarı ve bu miktara göre ne kadar süre dayanacağını yazacağım.

Yavru Kediler:

 • 6-12 Hafta Arası : Günde 20-80 gr
 • 12-26 Hafta Arası: Günde 50-100 gr
 • 26-52 Hafta Arası: Günde 100-150 gr

Firamanın verdiği miktarlar çok değişken. 1 yıl içerisinde günde ortalama 80 gr mama yediğini farz edersek. Ki bu bana baya fazla geldi Suzi için önerilen günde 50 gram :S Yavru kediler daha az yer diye düşünmüştüm ama demek daha çok yemeliymiş… Ortalama 80 gram diyelim biz, firma öyle öneriyor çünkü, yılda yaklaşık 28 – 29 kilo eder. Yani 10 kiloluklardan alırsanız yıllık mama masrafınız 746 lira. 1.5 kiloluklardan alırsanız ise yılda yaklaşık 1360 lira yıllık mama masrafınız olur. Ay, resmen 2 katı! Lütfen, az az almayın şu mamaları. Vallahi, zar zor kazandığınız paralara yazık. Toplu olarak alın, sıkıca ağzını kapatıp saklayın. Siz de mutlu olun, kediniz de mutlu olsun.

Hamile ve Emziren Kediler:

 • Hamile kediler: Günde 90 gr
 • Emziren kediler: Günde 180 gr

Yaklaşık 2 ay hamilelik süreci, yaklaşık 3 ay da emzirme süreci dersek 5 ay kadar yavru kedi maması kullanmanız lazım. Yaklaşık 21 kilo bu mamadan almanız lazım. 10kg’lık pakerlerden alırsanız yaklaşık 500 lira masrafınız olur. 1.5 kg’lık paketlerden alırsanız ise yaklaşık 952 lira masrafınız olur. Ay, vallahi yine neredeyse 2 katı etti!

Kullanıcı Yorumları:

Daha önce kullananlar neler demiş?

 • Marka, evcil hayvanınız mamayı beğenmezse ve yemezse paranızı iade edeceğini garanti ediyor zaten ”kedim tadını beğenmedi” yorumuna pek rastlamadım hatta ”Kedim bağımlısı oldu, başka mama yediremiyorum.” diyenler var.
 • Pro Plan Yavru kedi maması kullananlarda ortak bir ishal şikayeti var. Bu incelemeyi isteyen okuyucum da bundan şikayetçiydi. İnternette de bir kaç tane ishal şikayeti okudum.
 • Mamanın kokusunun hafif ancak dışkı kokusunun ağır olduğuna dair yorumlar da vardı.
 • Deri ve tüy sağlığı ile ilgili yorum görmedim.

İnceleme Sonuçları Özet:

Fark ettim ki incelemelerim bir hayli uzun oluyor. ” O kadar okuyacak olsaydım kendim incelerdim” diyen net arkadaşlar için bir özet yapayım. Mama konusunda her zaman fiyat performans ilişkisine bakarım. Herkesin bütçesi farklı. Hepimiz kendi bütçemize göre ”en iyi”sini arıyoruz. O yüzden, her mamayı kendi fiyat kulvarında incelemek lazım. Bu açıdan baktığımızda Pro Plan ortalamanın üzerinde hatta pahalı bir marka. Bu fiyatlarda örneğin; başka markalar yapay koruyucu içermeyen, GDO’suz, Glutensiz, Protein kaynağı kaliteli hayvansal et olan bir mama üretirken neden aynı fiyata Pro Plan alayım? Açıkçası ben bir sebep göremedim.

Bir Başka Önemli Not: Ben herhangi bir firma ile anlaşma içerisinde değilim. Bir önceki incelememden dolayı içeriğini bildiğim için ara ara N&D’den örnek verdim. İlerleyen zamanlarda incelemeler arttıkça N&D gibi iyi içerikli ancak daha makul fiyatlı ürünler bulacağımıza inanıyorum. İstenilen her mamanın incelemesini dürüstçe yazacağım. Pro Plan Yavru kedi maması ile ilgili de objektif yorumlarım bunlardır.

Kediyle kalın <3

95

27 Responses

 1. Ekonomik Mama
  22 Mayıs 2018
  • suzionline
   22 Mayıs 2018
   • Ibrahim
    8 Ağustos 2018
    • suzionline
     13 Ağustos 2018
 2. Hamza
  8 Ağustos 2018
  • suzionline
   13 Ağustos 2018
 3. Jennyfer
  7 Eylül 2018
  • suzionline
   7 Eylül 2018
 4. Kitty
  18 Eylül 2018
  • suzionline
   19 Eylül 2018
 5. pınar aysan
  31 Ekim 2018
  • suzionline
   1 Kasım 2018
 6. kelebek
  5 Ocak 2019
  • suzionline
   7 Ocak 2019
 7. Sibel Kaya
  29 Haziran 2019
  • suzionline
   29 Haziran 2019
 8. Erva Akdağ
  6 Temmuz 2019
  • suzionline
   7 Temmuz 2019
 9. Skr
  4 Eylül 2019
  • suzionline
   5 Eylül 2019
 10. Elif
  18 Eylül 2019
  • suzionline
   18 Eylül 2019
 11. Tugce
  2 Ekim 2019
  • suzionline
   3 Ekim 2019
 12. Mustafa
  24 Ocak 2021
 13. Ece
  26 Şubat 2021
 14. Berfin
  16 Eylül 2023

Yorumunuzu Yazabilirsiniz