Kedilerin Kilo Çizelgesi - Kedi Kaç Kilo Olmalı? | suzionline
Kedilerin Kilo Çizelgesi – Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Kedilerin Kilo Çizelgesi – Kedi Kaç Kilo Olmalı?

Selam! Ağzından girip burnundan çıktığımız kedilerde bugünkü konumuz kilo! Instagram hesabıma bu konuda sıklıkla soru geliyor. Özellikle, kedisinin zayıf olduğunu düşünen kedi anneleri, ”İdeal kedi kilosu nasıl belirlenir?” diye soruyorlar. Oysa ki kedilerde obezite ve aşırı kilo çok daha yaygın bir sorun ancak dombü kedi anneleri hiç ” kedimin kilosu normal mi yoksa kilolu mu?” diye tereddüte düşmüyor, varsa yoksa ”Yisin guzum, maşallah!” 😀 Ancak evcil hayvanlarda aşırı kilo ve obezite sorunu oldukça ciddi bir noktada. Pet Obezite Önleme Derneği APOP’un 2017 tarihli klinik araştırmasına göre köpeklerin %56’sı, kedilerin ise %60’ı veteriner sağlık uzmanları tarafından klinik olarak fazla kilolu veya obez olarak değerlendirilmiş. (kaynak)

Amerikan Hayvan Ürünleri Birliği (APPA) tarafından sağlanan 2017 evcil hayvan nüfusu projeksiyonlarına dayanarak tahminen 50.2 milyon köpek ve 56.5 milyon kedi fazla kilolu oluyor. 2016 yılında APOP, köpeklerin% 54’ünü ve kedilerin% 59’unun fazla kilolu veya obez olduğunu belirlemişti. Yani, sorun giderek büyüyor. Milyonlarca hayvan aşırı kilolar ile boğuşuyor. (kaynak) (Obezitenin kedi sağlığına olan etkilerini de ayrıca inceler, buraya  koyarız.)

İnsanlar, sağlıklı, normal kiloda bir ev kedisinin nasıl görünmesi gerektiği de pek bilmiyor. Hele pofuduk kedi anneleri hiç anlayamıyor. Dolayısıyla hep birlikte ideal kedisi kilosu kaçtır, nasıl belirlenir öğrenelim istedim. En sonda da Suzi üzerinde kilo nasıl belirlediğimi yazdım. Haydi baş!

Kedilerin Kilo Çizelgesi

Dünya Küçük Hayvan Veterinerleri Derneği WSAVA’nın kilo konusunda çok güzel ve açıklayıcı kedilerin kilo çizelgesi var. Kedileri, vücut kondisyonlarına göre 9 gruba ayırmışlar. Şemaya da tepeden ve profilden görüntülerini eklemişler. Şimdi biz de bu görüntülere bakarak ve el muayenesi ile kendi kedimizin hangi grupta olduğunu anlayabiliriz. (uzun tüylü ya da kısa tüylü fark etmez)

Kedilerin Kilo Çizelgesi

 • 1,2,3 İdealin altında (Fotoğrafta sadece 1 ve 3 gösterilmiş)
 • 4,5 İdeal (Fotoğrafta sadece 5 )
 • 6,7,8,9 DOMBÜ! şaka şaka İdealin üstünde (Fotoğrafta 7 ve 9 gösterilmiş)

(Ben, WSAVA’nın şemasını keserek size parça parça anlatacağım. Siz tamamına buradan da erişebilirsiniz.)

ZAYIF KEDİ

Zayıf Kedi

WSAVA, zayıf kedileri 3 gruba ayırmış.

1.Grup

1. Grup Zayıf Kedi

Kısa tüylü kedilerde kaburgalar görünür. Elle tutulur bir yağ yoktur. Karın içeri doğru oldukça belirgin şekilde yapışıktır. Bel omurları ve kalça kemikleri kolayca hissedilir.

2. Grup

Kısa tüylü kedilerde kaburgalar görünür. Bel omurları belirgindir. Karın içeri doğru yapışıktır. Elle tutulur bir yağ yoktur.

3. Grup

3. Grup Zayıf Kedi

Kaburgalar üzerinde biraz yağlanma olsa da kaburgalar kolaylıkla hissedilir. Bel omurları belirgindir. Karında hafif bir yağlanma vardır.

İDEAL KİLODA KEDİ

İdeal Kiloda Kedi

WSAVA, İdeal kedi kilosunu ise 2 gruba ayırmış.

4. Grup

Minimum yağ kaplaması ile belirgin kaburgalar vardır. Kaburgaların arkasında göze çarpan bel oyuntusu olur. Karın hafifçe içeri doğrudur. Karın yağ yastığı bulunmaz.

5. Grup

5. Grup İdeal Kiloda Kedi

Vücut iyi orantılıdır. Kaburgaların arkasında bel gözlemlenebilir. Kaburgaların üstündeki hafif yağ elle tutulabilir. Minimal bir karın yağ yastığı vardır.

ŞİŞMAN KEDİ

”Sana inanamıyorum, şişman kedi fotosu olarak beni seçmene inanamıyorum!”

En çok gruplandırma ise şişman kedilerde. Şişmanlık derecesi ise 4 grupta incelenmiş.

6. Grup

Kaburgaların üzerindeki az miktarda aşırı yağ kaplaması vardır ve elle tutulabilir. Bel ve karın yağ yastığı ayırt edilebilir ancak belirgin şekilde değil. Karın kıvrımı yoktur.

7. Grup

7. Grup Aşırı Kilolu Kedi

Kaburgalarda orta derecede yağ kaplaması vardır. Bel şişkin olarak görülebilir. Karın bariz olarak yuvarlanır. Orta derecede karın yağ yastığı vardır.

8. Grup

Kaburgalarda aşırı yağ kaplaması vardır. Bel kısmı şişkindir. Belirgin karın yağ yastığı ile karın açıkça yuvarlanır. Bel bölgesinde yağ birikintileri mevcuttur.

9. Grup

9. Grup Aşırı Kilolu Kedi

Ağır yağ örtüsünün altında kaburgalar hissedilemez. Bel bölgesinde, yüz ve uzuvlar üzerinde ağır yağ birikintileri vardır. Bel ile karın şişkindir.

Kedi Vücut Skoru Hesaplama

Şimdi, yukarıdaki grupları gördük. Hepimizi, kedilerimizin hangi hangi grupta olduğunu bulmaya davet ediyorum. Yani, vücut kondisyon skorlarını öğrenelim ve bilinçli kedi anneleri olarak bu yönde önlemler alalım. Kedinizin uzun tüylü olması bu skoru belirlemenize engel değil. 3 adımlı bir el muayenesi ile hepimiz rahatlıkla anlayabiliriz. İki veteriner hekim, bu muayeneyi evde nasıl yapacağımızı anlatan videolar paylaşmışlar ancak ingiliççe. İsterseniz buradan ve buradan onlara bakabilirsiniz. Ben, Türkçe olarak nasıl yapacağınızı anlatıyorum;

1- Kaburgalara Bak

Kaburga Kontrol

Kediniz 4 ayağının üzerinde dururken boynundan karnına doğru iki elinizle, sağdan soldan, bastırmadan yavaş yavaş okşayın ve kaburgalarını nasıl hissettiğinize odaklanın. Normalde hafifçe dokunurken her kaburgayı hissedebiliyor olmalısınız. Eğer kaburgaları hissetmek için fazlaca bastırmak zorunda kalıyorsanız ideal kilonun üzerindesiniz demektir. Kaburgalar çok  net mi hissediliyor ya da hissedilemiyor mu? Üzerlerinde yağlanma var mı? Bu yağlanma ne yoğunlukta? Gibi soruların yanıtlarını arayın.

2- Beline Bak

Bel Kontrol

Kaburgalarından kalça kemiklerine doğru iki elinizle kedinizi bastırmadan okşamaya devam edin. Bel oyuntusu var mı? Yani hafifçe kum saati gibi mi yoksa belinde yağlanma mı var? Hatta artık bel oyuntusu kalmamış, kalçalara doğru dümdüz mü gidiyor? Ya da artık kilodan beli şişkin mi?

3- Karnına Bak

Karın kontrol tabii yüreğiniz varsa 😀

Şimdi de karnına bakacağız. Kediniz dört ayağının üstündeyken alttan ellerimizle yoklayacağız 😀 Kaburgalarının altından karnına doğru yine hafifçe okşayın yine. Karnını nasıl hisssediyorsunuz buna odaklanın. Hafif içeriye doğru mu yoksa şişkin mi? Bu sırada biraz yağ yastığı hissetmeniz normal. Karın kısmında sarkan kısıma yağ yastığı deniyor. Kedilerde bir miktar bulunması normal ancak yürürken sağa sola sallanacaklar kadar çok fazla olmaması gerekiyor. Normal bir yağ yastığının bir limon ya da küçük bir portakal büyüklüğünde hissedilmesi gerekiyor. ( Kaynak )

4- Kediyi O  Kadar Elledin Azcık Gıdık Altı Kaşı Ve Bir Parça Ödül Mamik Ver

Suzi’nin Vücut Skoru Kaç?

Ben yukarıdaki adımların hepsini yaptım. Önce Suzi’nin tepeden ve yandan nasıl göründüğüne baktım ve daha sonra elle 3 adımlık muayeneyi gerçekleştirdim.

Hafifçe de olsa tepeden bakışta kıvrımları görebiliyoruz.

 • Suzi’ye tepeden bakışta hafifçe kıvrımları var. İdeal görünüşteki kadar net olmasa da belli. Bel kısmında bir şişkinlik yok.

Karnında ki yağ yastığı belli ancak dokununca bir portakaldan büyük değil.

 • Suzi’nin, yandan bakışta karnında ”fazla” şişkinlik ve sarkma yok. Hafifçe sarkan bir yağ yastığı var.
 • Kaburgalarının hepsini elle muayene ettiğimde hissedebiliyorum. Kaburgalarının üzerinde elle tutulabilir, hafifçe bir yağlanma var.
 • Bel oyuntusu yok, kum saati gibi şekillenmiyor. Biraz geçişleri hissedebiliyorum ancak yeteri kadar değil.
 • Karınını ellediğimde ise yaklaşık bir limon büyüklüğü civarında bir yağ yastığı hissediyorum.

Bunların hepsini toparladığımda Suzi’nin vücut skorunun 6 olduğunu düşünüyorum. Ne 5 kadar ideal bir şekillenme var ne de 7 kadar şişkin bir görünüm. Yani, bizimki şişman kedi 1. sınıf öğrencisi sdfklfkşsdl.

Aslında biz kilo kontrolümüzü veterinerimizle birlikte yapıyoruz. 2,3 ayda bir tartılıyor Suzi ve kilosu 4-4.5 arasında değişiyor ancak telaş edilecek kadar bir kilosu olmasa da WSAVA skorlarına göre idealin de üzerinde olduğunu görebiliyorum şu an.

Peki, ne yapacağım?

kediler için fiziksel aktivite önemli!

İdealden bir sınıf yukarıda olduğumuz için diyet yapmayı düşünmüyorum. Kilosuna uygun gramajda, ölçülü olarak mama vermeye devam edeceğim zaten veterinerimiz de diyet önermedi ancak fazla kilo konusunda yapılacak tek şey zaten mama azaltmak değil. Aynı hatta belki de daha fazla öneme sahip farklı bir adım daha var. O da fiziksel aktivite! Suzi kuşumun fiziksel aktivitesini arttırmaya çalışacağım. Günlük, düzenli oyun rutinleri belirleyebilirim. Bu sayede 5. sınıfa ineceğimizi düşünüyorum. Hatta indiğimizde buraya fotisini de eklerim yine.

Sizde durumlar ne?

Kedinizin vücut kondisyon skorunu yorumlar kısmında benimle de paylaşır mısınız? Merak ettim 🙂

Mumik bir uyarı: Kedinizin skoru ideal değerlerden çok uzak ise (yukarıda veya aşağıda fark etmez) ötelemeden bu konuda veteriner hekiminizden destek almanızı öneririm!

Şimdilik kedi ile kalın,

Ne dombü,

Ne sıska,

Fit bir kedi ile <3

BYE!

 

 

94

23 Responses

 1. Emine
  4 Şubat 2019
  • suzionline
   5 Şubat 2019
 2. Dorukhan
  7 Şubat 2019
  • suzionline
   9 Şubat 2019
 3. Cemreseyan
  31 Temmuz 2019
 4. BobFatih
  26 Eylül 2019
 5. pelus
  9 Kasım 2019
  • suzionline
   11 Kasım 2019
 6. Zuhal
  23 Kasım 2019
 7. Anonim
  26 Kasım 2019
 8. ÖMER
  1 Ocak 2020
  • suzionline
   2 Ocak 2020
 9. fadime06
  18 Ocak 2020
  • suzionline
   18 Ocak 2020
 10. Sinem
  22 Mayıs 2020
  • suzionline
   4 Haziran 2020
 11. Tuğçe
  26 Eylül 2020
 12. Didem
  7 Mart 2021
 13. Zero Two
  14 Nisan 2021
  • suzionline
   14 Nisan 2021
 14. Arzu
  25 Haziran 2021
 15. Yasemin
  3 Kasım 2021
 16. Esma Ceren
  14 Aralık 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz