Kedi Aşı Fiyatları 2023 - Bir Kedinin Yıllık Veteriner Masrafları | suzionline
Kedi Aşı Fiyatları 2023 – Bir Kedinin Yıllık Veteriner Masrafları

Kedi Aşı Fiyatları 2023 – Bir Kedinin Yıllık Veteriner Masrafları

Selam, 2023 yılı veteriner kliniği asgari ücret tarifeleri çoğu ilde yayınlandı. Her sene olduğu gibi bu sene de sizinle bu listeleri paylaşmak istiyorum. 2023 yılı kedi aşı fiyatlarını görünce gerçekten üzüldüm. Özellikle bu sene yavru kedi sahipleneceklerin yıllık veteriner masrafı ne yazık ki bir hayli yüklü olacak gibi görünüyor. Lafı fazla uzatmadan. Bu yazımda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya illerindeki veteriner kliniklerinin asgari ücretlerini paylaşacağım. İzmir 15 ocak gibi listeyi paylaşacakmış. Dolayısıyla tablolarda İzmir var ama rakamlar yok. Liste açıklanır açıklanmaz tabloları güncelleyeceğim. Yazıyı bekletmek istemedim.

Uyarılar

1- Yazıya geçmeden ufak bir uyarı yapmak istiyorum. Bu liste fiyatları asgari ücretleri temsil ediyor. Yani siz kliniğe gittiğinizde kliniğin talep etmesi gereken minimum rakamı. Bunun üzerinde bir rakam istemekte tamamen özgürler. Asgari fiyat listesi haksız rekabetin önlenmesi için açıklanıyor ve kliniklerin bu listenin altında bir fiyata uygulama yapmaları yasak. E ben ne anladım böyle işten dediğinizi duyar gibiyim ancak veteriner klinikleri özel klinikler. Psikiyatrist gibi düşünün. Muayenesi 500 tl olan psikiyatrist de var 1500 tl olan da var. Özel olarak verdiği hizmeti istediği rakama verebilir. Biz sadece daha uygun olana yönelebiliriz. Ancak şunu da söylemeden geçemem bu sene asgari ücretler o kadar yüksek ki asgari liste rakamı uygulanan kliniklere bile birçok hayvan sahibi adımını atamayacak gibi duruyor. Veteriner hekimleri suçlamıyorum bu konuda. Ülkede neyin fiyatı normal ki özel veteriner kliniği taban fiyatları normal olsun…

2-Özel veteriner klinikleri sokak hayvanlarının bakımı ve tedavisi için hiçbir belediye/devlet desteği almıyor. Dolayısıyla sokak hayvanlarına ücretsiz bakmakla yükümlü değiller. Aslında aynı tarife geçerli ancak birçok veteriner kliniği sokak hayvanlarına indirim yapar ancak indirim yapmak ya da yapmamak onların inisiyatifinde. Keşke belediyeler bazı özel kliniklerle bu konuda anlaşma yapsa…

3- Her ilin asgari ücret tarifesi birbirinden farklı oluyor. Ben bu yazıda 5 ile yer verdim. Kendi yaşadığınız ilin fiyat tarifesine o ilin veteriner hekimler odasının internet sitesinden erişebilirsiniz.

2023 Veteriner Kedi Muayene Ücretleri

Veteriner kliniğine bir şikayet ile gittiğimizde klinikte muayene+yapılanlar işlemlerin ödemesi alınıyor. Bazı klinikler rutin antiparaziter uygulama ya da aşı öncesinde de muayene ücreti talep edebiliyor. 2023 yılında bir kedi için ödeyeceğiniz asgari muayene ücretlerine tabloda yer verdim.

2023 Yılı Veteriner Muayene Ücretleri

kedi muayene ücretleri 2023

Bu arada sanırım ilk defa geçen sene veteriner kliniği ücretlerine çoğu ilde ara zam yapıldı. Ben tablolarımda eski rakam olarak ara zam öncesi rakama yer verdim ve fark gerçekten inanılmaz. İki katına ya da daha fazlasına yükselmiş birçok işlem ücreti. Şu anda Türkiye’de bir kedi ile özel bir kliniğe gittiğimizde sadece muayene için yaklaşık 430 lira gibi bir ücret ödeyeceğiz. Geçen sene başında bu rakam yaklaşık 200 tl’ydi.

Kedi Dış Parazit Damlası Fiyatı 2023

Türkiye’de birçok veteriner hekim kedilere her ay dış parazit ilacı uygulanmasını öneriyor. Pirelerden değil taşıyabilecekleri hastalıklardan dolayı bu konuya önem veriliyor. Kan paraziti gibi tedavisi uğraştırıcı hastalıkların ana bulaş kaynağı pireler oluyor ne yazık ki. Özellikle alçak katlarda oturan kişiler ya da sokak hayvanları ile yakın teması olan kişilerin bu dış parazit konusuna özellikle hassasiyet göstermesi gerekiyor. Ben her ay yaptırın ya da 2 3 ayda bir yaptırın gibi bir tavsiyede bulunmak istemiyorum açıkçası. Uygulama sıklığını ve sebeplerini veteriner hekiminize danışıp ardından kendinizin karar vermesini öneririm.

kedi dış parazit damla fiyatı 2023

2023 yılında dış parazit damlası uygulama ücreti yaklaşık 150 tl, ilaç değil ya da ilaç+uygulama ücreti değil. Uygulama ücreti 150 tl. İstanbul veteriner hekimler odası listeye özellikle ”ilaç ücreti ayrıca eklenecektir” diye not düşmüş. İlaç+uygulama ücreti yaklaşık 250 tl’ye geliyor. Antalya mesela direkt total ücret yazmış. Ancak şöyle bir durum da var. Birçok dış parazit damla markası var fiyatları oldukça farklı. Pirelere, pire larvalarına ve yumurtalarına da etkisi olan bazı güçlü damlaların kliniklere geliş fiyatları da oldukça yüksek.

İstanbul’da birçok özel klinik damla uygulama ücreti almadığını söylüyor ama bilemiyore. Eğer almıyorlarsa damlaları klinikten alıp evde uygulamak çok daha karlı olacaktır. Bu konuda çok ama çok önemli bir uyarım var ruhsatlı kedi köpek ilaçlarının veteriner kliniği dışında satışları yasak. Petshoplarda ya da internette bulacağınız ilaçlar güvenilir değiller. En iyi ihtimalle etki etmiyorlar. Bu sebeple zehirlenen kediler var. Lütfen veteriner kliniği dışından alınan dış parazit damlalarını kedilerinize uygulamayın.

Kedi İç Parazit Hapı Fiyatı 2023

Eveet gelelim iç parazitlere! Şimdi buraya da birkaç not yazmak istiyorum! Kediler için kullanılabilen birçok farklı iç parazit ilacı var ve bunların uygulama yolları da değişken. Örneğin; oral yolla verilebilecek haplar ya da şuruplar, enjektabl şeklinde ilaçlar yani iğne YA DA ENSE DAMLALARI VAR. Vallahi var. Bu konuda Tiktok’a bir video yükledim vallahi yorumlar felç geçirtti. Diyor ki; YALNIZ O DIŞ PARAZİT DAMLASI. Hayır diyorum. Emodepside ve Praziquantel etken maddelerine sahip bir iç parazit damlası, dış parazitlere etkisi yok. Hayır diyor o damla ama dış :((((( İlaç benim elimde, prospektüs benim elimde, veteriner teknikeri olan benim ama elimdeki ilacın ne olduğunu o benden daha iyi biliyor. Peki dedim. Ne diyeyim…

kedi iç parazit hapı fiyatı 2023

Bu arada iç parazit uygulaması iğne olursa daha etkili ya da hap etkisiz, damla etkili gibi bir düşünce şekli yanlış. Önemli olan ilacın uygulama metodu değil, etken maddeleri. Açıkçası iç parazit için ev kedilerime rutin uygulamada enjektabllar yani iğneler benim son tercihim oluyor. Hem iğne yaptırmak istemiyorum hem de kapsamları daha dar oluyor. Evde uygulamak için damlalar ilk tercihim ama maddi olarak biraz sıkışıksam hap da tercih ediyorum.

Şimdi gelelim rakamlara. Yine bazı illerde ilaç ücretleri liste fiyatına dahil değil. Oral yolla uygulanan ilaçlarda ilaç ücreti de ayrıca eklenebilir bilginiz olsun.

Kedi Aşı Fiyatları 2023

2023 yılı kedi aşı fiyatları birçoğumuzun belini bükecek malesef. 2022 yılının başına nazaran %50 ve üzerinde zamlanmış çoğu ilde.

2023 kedi aşı fiyatları

Yavru Kedi Aşı Fiyatları 2023 – Yavru Kedi Aşı Takvimi

Diyelim ki 2023 yılında yavru bir kedi sahiplendiniz ve yavru kedinizin 1 yıllık toplam aşı ücretinin ne kadar tutacağını merak ediyorsunuz. Öncelikle bir yavru kedi aşı takvimine bakalım;

Ülkemizde yavru kedi aşılamalarında genellikle bu takvim kullanılır;

YAŞ UYGULAMA
6 – 8 Haftalık  İç ve Dış Parazit (aşı değil, ilaçtır)
8 – 10 Haftalık  Karma Aşı 1
9 – 11 Haftalık  Lösemi Aşısı 1
10 – 12 Haftalık  Karma Aşı 2
11 – 13 Haftalık  Lösemi Aşısı 2
12 – 14 Haftalık  Kuduz Aşısı (3 aydan küçüklere yapılmaz)
13 – 15 Haftalık  Karma Aşı 3

Türkiye’de yavru kedilerde genelde takip edilen aşı programı bu şekilde ancak hekimler arasında bazı görüş farklılıkları da olabiliyor. Örneğin yavru kediye 3 değil 2 doz karma yapan hekimler de var. 3 doz önerenler daha çok para almak için değil aşılamanın koruyuculuğunun daha yüksek olması için bunu öneriyor.

Yurtdışında durum nasıl, merak ederseniz; American Association of Feline Practitioners 2006 Feline Vaccination Guidelines’da karma aşıya 16 haftalıktan küçük kedilerde 6 haftalıkken başlanması 16 haftalık olana kadar her 3 4 haftada bir yinelenmesi yazılmış. Bu da 3-4 doz yapıyor. 16 haftalıktan büyük kedilerde ise 2 doz önermişler. İncelemek isteyene linkisi.

Kuduz aşısı ise zaten ülkemizde yasal olarak zorunlu. Lösemi aşısı ise zorunlu aşılardan değil ancak yavru kedilerde genelde 2 doz öneriliyor. İç dış parazit için ise aynı şekilde görüş farklılıkları var. Ancak geneli her ay ya da 2 ayda bir yapılmasını önerir. Bu programa siz hekiminizle birlikte karar verirsiniz. Ben ortalama bir fiyat çıkartabilmek için bir tablo hazırladım.

2023 yavru kedi aşı ücretleri

Yavru bir kediyi sahiplenen kişilerin ilk yıl aşı ve antiparaziter uygulama masrafı ortalama 4000 tl oluyor diyebiliriz. Geçen sene bu rakam yaklaşık 2000 tl’ydi. İlk yıl aşıların daha çok olması sebebiyle ne yazık ki yavru kedi sahiplenenler bu sene zorlanacak… Ancak merak etmeyin her sene bu böyle devam etmiyor. Yetişkin kedi aşı takvimi çok daha sade.

Yetişkin Kedi Aşı Takvimi – Kedi Aşı Fiyatları 2023

Yetişkin kedilerde her sene her sene 1 karma, 1 kuduz 1 de lösemi öneriliyor. Ayrıca rutin iç dış parazit uygulamaları.

kedi aşıları yıllık ücreti

Yetişkin kedi sahipleri bu takvime uyarsa eğer yıllık aşı ve antiparaziter uygulama masrafları yaklaşık 2500 tl oluyor.

Ücretsiz Kedi Aşısı Nerede Yaptırılır? Ücretsiz Kedi Aşıları 2023

Yukarıdaki fiyatlar insanların belini büktüğü için ister istemez ücretsizini arıyorlar ama ne yazık ki böyle bir şey yok. Türkiye’de hiçbir yerde kedinize ücretsiz aşı yaptıramazsınız. Sadece kuduz aşısını 10-15 tl gibi cüzzi bir rakama il/ilçe tarım müdürlüklerinde yaptırabilirsiniz. Gitmeden önce arayıp bilgi almanız lazım ama hepsinde bulunmuyor. Diğer aşıları ise yaptıramazsınız. Ellerinde olmaz zaten.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları 2023

E kedi sahiplenen herkes zamanı gelince bir de kısırlaştıracak tabii. ”Doğru zaman ne zaman?” diyorsanız konu ile ilgili röportajımızı okumanızı öneririm; ideal kedi kısırlaştırma yaşı

Şimdi de 2023 kedi kısırlaştırma fiyatlarına gelelim.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatı 2023

dişi kedi kısırlaştırma fiyatı 2023

Dişi kedi kısırlaştırma ücreti ortalama 2500 tl olmuş ancak buna anestezi, malzeme, ilaç ve konaklama ücretleri dahil değil. Onların rakamları da tercih edilen malzemelerin, ilaçların fiyatına göre değişir. Ortalama 3000 tl gibi bir rakama hazır olmak lazım.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyatı 2023

erkek kedi kısırlaştırma fiyatı 2023

Erkek kedisi olanlar bu konuda biraz daha şanslı. Erkek kedi kısırlaştırma ücreti 1800 tl olmuş ancak yine anestezi, malzeme, ilaç ve konaklama ücretleri dahil değil. Erkek kedi sahipleri de 2300 tl gibi bir rakam düşünebilir.

Ücretsiz Kedi Kısırlaştırma 2023

Peki, kedileri ücretsiz kısırlaştırabileceğimiz yerler yok mu? Sahipli kedileri ücretsiz kısırlaştırabileceğiniz bir yer yok malesef. Cins ya da sokaktan sahiplenilmiş fark etmiyor. Sadece bazı belediye barınaklarında ”sokakta yaşayan” kedileri ücretsiz kısırlaştırabilirsiniz. Onların da kulaklarına kısır olduklarını gösteren ufak çentikler atılır. Size yakın olan belediye barınağını arayıp kısırlaştırma ile ilgili bilgi alabilirsiniz ancak belediye ortamı özel kliniklerle bir olmuyor malesef. Hem ameliyathane ekipmanları hem de kullanılan malzemelerin kalitesi farklı oluyor. Ben bu konuda para biriktirip içinize sinen bir yerde operasyonu yaptırmanızı öneririm. Süreç hakkında bilgi almak isterseniz Müjgan’ın kısırlaştırma sürecini A’dan Z’ye burada yazmıştım. Erkek kedide de benzer protokol izleniyor.

Kedi Check-Up Ücretleri 2023

Bir de kedinize 2023 yılında check up yaptırmak isteyeceğinizi düşünelim. Bakalım ödeyeceğiniz rakam ortalama ne olur?

2023 kedi check up ücretleri

Check-up sıklığı ve içeriği kedinin yaşına ve sağlık geçmişine göre ONA ÖZEL belirlenir. Ancak fikir vermesi açısından ben birkaç uygulama ile ortalama check-up fiyatı tablosu hazırladım. Sizin kediniz için bazıları gereksiz olabilir ya da daha farklı şeyler gerekiyor olabilir. Ancak 2023 yılında kedinize check up yaptırmak istiyorsanız en azından bi 3000 tl’yi gözden çıkartmanız gerekiyor.

Kedi Kuduz Titrasyon Test Ücreti 2023

Bu da son birkaç yılın popüler başlıklarından. Yurt dışına çıkmak isteyenler için süreci A’dan Z’ye burada anlatmıştım. 2023 yılı ile birlikte ücretler de güncellendi. Gelin bakalım kedisi ile yurt dışına çıkacakların kutusunda ne var 😀

2023 kedi kuduz titrasyon test ücreti

İstanbul hariç referans laboratuvar ücreti de dahil rakam verilmiş. 2023 yılında kedinizin kuduz titrasyon test süreci için yaklaşık 4000 tl gibi bir rakama hazır olmalısınız maalesef.

Evet arkadaşlar 2023 yılı veteriner kliniği taban fiyatları bu şekilde. Dediğim gibi İzmir listesi açıklanınca tabloya İzmir’de eklenecek.

Üzgünüm ya, ne diyeyim. Bu ülkede insanca yaşamak, layığıyla hayvan bakmak imkansıza dönüştü.

Şimdilik benden bu kadar. Görüşmek üzere,

Kediyle kalın,

Annesi babası veteriner masrafları altında ezilmemiş kediyle!

351

3 Responses

  1. Gülşen
    5 Ocak 2023
  2. Kedi sever
    7 Mayıs 2023
  3. Sebile
    30 Aralık 2023

Yorumunuzu Yazabilirsiniz