Kedi Filesi - Kedi Sinekliği Nasıl Yapılır? | suzionline
Kedi Filesi – Kedi Sinekliği Nasıl Yapılır?

Kedi Filesi – Kedi Sinekliği Nasıl Yapılır?

Se lam! Beni instagramdan takip edenleri kusturduğum bir konu ile karşınızdayım; kedi koruma filesi ya da kedi sinekliği! Aslında instagram hikayelerimde birçok örnek, yapım aşaması ve maliyet paylaştım ama hala tam olarak neyi nasıl yapacağını bilmeyenler var. Onlar için şöyle ayrıntılı bir yazı hazırlayayım, yaptırmak isteyenler için yol gösterici olsun dedim ama önce yaptırmaya gerek duymayanlar için mini bir giriş yapalım.

Kedi Balkondan, Camdan Düşer Mi?

Evet, düşer. Bugüne kadar düşmemiş olması yarın düşmeyeceği anlamına gelmiyor. Yıllarca düşmeyen çok akıllı kediler de bir gün düşüyor ve o gün ya ölüyor, felç kalıyor ya da BİNLERCE LİRA tedavi masrafı çıkıyor. Bazen, ”bir kere düştü öğrendi, artık düşmüyor” gibi yorumlar görüyorum, bu mümkün değil. Bir kuş, bir kelebek görmesine bakar, o kedi yarın yine düşer.

Her gün sosyal medyada onlarca ”küçük ponçiğim camdan düştü şimdi ameliyatta dua edin” ya da ”ponçiğim düştü ama param yok ameliyat ettiremiyorum, lütfen bana para yollayın” postları dönüyor. Her gün, onlarca ”ponçik” ona bakmakla yükümlü kişilerin sorumsuzluğu yüzünden bizlerin 1 saniye dayanamayacağı acılar çekiyor. Ben bu gibi dua isteklerine şöyle karşılık veriyorum; ” Umarım pencere,balkon güvenlik önlemini almayacak kişilerin kedisi olmaz.” Kimsenin hayvanlara bu acıları çektirmeye hakkı yok. Bir can sahiplenen bütün sorumluluklarını da ”her koşulda” üstlenmek zorunda.

Vetart Vet. Kliniğinde tedavi olan camdan düşen bir kedi

Kedinizi yukarıdaki fotoğraftaki gibi görmek istemiyorsanız, tedavisi için harcayacak binlerce liranız yoksa lütfen pencerelerinize ve balkonlarınıza önlem alın.

Zemin Katta Ya Da Birinci Katta Oturanlar Da Önlem Almalı Mı?

Zemin kattaki ya da birinci kattaki kişiler de düşerse de bir şey olmaz diye düşünüyorlar. Ben size söyleyeyim yaralanmasa bile neler olabilir;

1- Kaybolabilir,

2- Sokaktaki diğer kedilerden dayak yiyebilir, ( Bu dayaklar bazen dikiş, günlerce antibiyotik gerektirecek kadar büyük olabiliyor.)

3- Hastalık kapabilir, ( Biliyorsunuz bazı hastalıkların geri dönüşü olmuyor.)

4- Araba çarpabilir,

5- Köpekler parçalayabilir,

6- İnsanlar tarafından şiddet görebilir,

7- Çok güzel veya cins bir kedi ise çalınabilir. ( Sırf güzel diye birisinin alıp götürdüğünü düşünün…)

”Düşse de bir şey olmaz yeaa” diyenler bu ihtimalleri yok saymasın çünkü bunlar da her gün onlarca kedinin başına geliyor. Bir örnek;

bana instagramdan gelen onlarca mesajdan birisi

Şimdi herkes yaptırmak konusunda kesin karar vermiştir diye düşünüyorum ve nasıl yapacağımıza geçiyorum! Aslında çok kolay ve zahmetsiz.

ZOOPLUS KEDİ FİLESİ

Birçoğumuz zooplus sitesinde satılan filelerden alıp balkonlarımız  ve/veya pencerelerimiz için kullandık. Bu sitede 2 çeşit file satılıyor. İkisinin farklı ölçü seçenekleri var. 2×1.5’dan 3×8’e kadar boy boy. Bir tanesi şeffaf, misina şeklinde diğeri yeşil daha kalın bir malzeme. Kedisi azmanya olanlar için yeşil bir seçim olur, oldukça sağlam. İkisi de bütün montaj malzemeleri ile birlikte geliyor. ( Şeffaf olan da bir arkadaşımda var o da oldukça memnun.)

Ancak şunu da söyleyeyim. Zooplus stokları genelde olmuyor, bunu beklemek zorunda değilsiniz. Gittigidiyor, N11 gibi birçok sitede alternatifleri mevcut.

Yukarıda gördüğünüz gibi, file+ gerdirme ipi (filenin etrafını sarıyorsunuz)+ vidalar+ dübeller çıkıyor gelen paketin içinden.

Balkon duvarına  vidaları takmak için matkap kullanıyorsunuz, pimapene normal&otomatik tornavidalarla takılabiliyor, benim pencerelerim ahşap, ben çekiçle çaktım 🙂

Ahşap Pencerelere Kedi Filesi Montajı Nasıl Yapılır?

Benim pencerelerimde zaten standart dışa açılan sinekliklerden vardı. Ancak 1 kere sineklik komple çıkıp aşağı düştü, o zaman anladım ki güvenilir değil ve sinekliğin üzerine bir de zooplus yeşil fileden yaptım. Şimdi gönlüm rahat. Dediğim gibi bütün malzemeler zaten paketin içinde geldi ben sadece 6,7 yerden vidaları çakıp fileyi taktım.

Bu benim pencerimin görünüşüSağdaki fotoğrafta vida ve gerdirme için kullandığım ip net olarak görünüyor. 5 -10 dakikada yapılıyor, herkes kendisi yapabilir.

Normal Sineklikler Güvenilir Değil Mi?

Dediğim gibi, benimki komple çıkıp düştü bir kere, komple düşmese de zaten çok kolay açılıyordu. Çoğu kedinin hafif bir yüklenmesiyle tık diye açılıyor. Dolayısıyla pek güvenli değil. Bunun için arkadaşım @portibon bir çözüm geliştirmiş. Sinekliğe sürgülü kilit takmış, açılmıyor.

Bazılarının da filesi çok kolay yırtılır oluyor, kedi iki fittikledi mi yırtılıyor. Onları da daha güvenli bir ağ ile güncellemek lazım.

Kedi Koruma Filesi Pimapene Nasıl Monte Edilir?

Canım arkadaşım Buse sağ olsun, kedi filesini pimapene monte ederken adım adım fotoğraflarını benimle paylaştı. Şimdi ben de sizinle paylaşıyorum;

 1. Buse de filesini zooplustan almış. File, dübeller, kanca şeklinde vidalar ve çerçeveleme için gelen ip 1. fotoğrafta görülüyor.
 2. Penceresinin ölçüsünden daha geniş olacak şekilde fileyi kesmiş ve çok garantici bir arkadaşımız olduğu için bunu iki kat yapmış 🙂 Ardından etrafından ipi çevirmiş. Ben ölçüyü tam kendi camıma göre kesip çok gergin bir file yapmıştım ancak Buse kullanma talimatında ip ne kadar gergin olursa yırtılması o kadar kolay olur yazdığını söyledi. Dolayısıyla o bol kalacak şekilde yapmış.

3. Buseler pimapenler için pakette gelen kancalı vidaları kullanmamış, onları balkon için saklamışlar. Kendileri nalburdan vida almışlar. Pimapenin 4 kenarına 7,8 yerden vidalamışlar.

Sonuç olarak da çift kat, biraz bol bırakılmış file bu şekilde görünüyor. Ayrıca fotoğrafta insanı tarafından sevilen, düşüp ölmesine, canının acımasına izin verilmeyen bir de kedi görüyoruz <3

Peki Bu Fileleri Sabitlersek Camları Nasıl Sileceğiz?

Valla ya sök çıkart yapacaksınız ya da ecük paraya kıyıp cam başına ortalama 150 tl olan, çelik, içe açılan kedi sinekliklerinden yaptıracaksınız. Pimapenciler yapıyor. Her cama yaptırmak zorunda değilsiniz. Sürekli açtığınız bir ya da iki cama yaptırıp diğerlerini açmazsınız.

Camları çok çok rahat silebileceğiniz bir seçenek daha var onu az daha aşağıda kiracı special kısmında, aşağıda yazacağım.

Sürgülü Veya Katlanır Camlara Nasıl File Yapılır?

Pencerenin dışına bir sıra ray taktırıp sürgülü bir file yaptırmalısınız. Bunu da yine pimapenciler yapıyor ya da kenarlardaki ve aşağıdaki yukarıdaki duvara erişebiliyorsanız balkonlara yapılan gibi fileleri takabilirsiniz.  Balkon montajını aşağıda anlatacağım.

Bu tarz pencerelere pipeli sineklik önerenler olacaktır. Yaptırmayın. Alttan sabitlenmediği için kediler fırt diye o sinekliğin altından çıkıyor. Pileli sineklikler kedili evler için uygun değil!

Kedi Balkon Güvenlik Filesi Montajı Nasıl Olur?

Hepinizin balkonları yukarıdaki gibi değil biliyorum ama her balkona balkon koruma filesi yapılabilir. Tavanı, tabanı, sağ ve sol duvarları matkap ile delerek önce dübelleri ardından vidaları takıyorsunuz, fileyi de vidalara geçiyorsunuz. Duvarı az delmek isteyenler önce duvar ölçüsünde çitalar alıp 2 vida ile çitaları duvarlara takıyor daha sonra o çitaları dilediği kadar deliyor ama bu delme olayını gözünüzde büyütmeyin. KİRACI bile olsanız evden çıkarken o delikleri alçı ile kapatmak çok çok kolay. Duvarlara vidaları takma olayını anladık diye düşünüyorum.

Bakın yukarıdaki örnekte duvarları fazla delmemek için çıtalar kullanılmış. 2 yerden delip çıtaları takmışlar, daha sonra doyasıya çıtaları delmişler 🙂 Ayrıca sağlamlaştırma için korkuluklara plastik kelepçe de takabilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafta siyah plastik kelepçelerin nasıl kullanıldığını görebiliyorsunuzdur. Bu kelepçelerin şeffafları da hem hırdavatçılarda hem de internette satılıyor.

Balkonlar İçin Açılır Kapanır Bir Seçenek Yok Mu?

Var, tabii ki siz yeter ki yapmak isteyin 🙂 Instagram’dan Gül hanım, kornişler yardımıyla o kadar güzel bir file yapmış ki hepimiz hayran olduk. Hemen sizinle de paylaşıyorum. ( Bunun videosu instagramda sineklikler diye sabitlediğim hikayelerimde var, oradan bakabilirsiniz.)

Fileye 25 tl, kornişlere 40 tl, perde kilidine 7.5 tl ödemiş. (Bunları internetten ya da hırdavatçılardan vs siz de bulabilirsiniz.) Montajı daha rahat anlamanız için iki iki fotoğraf daha paylaşacağım;

Bizim Balkonumuzun Üstü Açık Ne Yapabiliriz? Yani Teraslar Ne Olacak?

Bu konuda instagramdan takip ettiğim badem ve balım’ın annesi Ulviye Hanım harikalar yaratmış. Kendisi bu yazı için nasıl yaptığını da mail ile açıklamış;

”Ben fileyi İstanbul cihangirde bir firmaya terasımızın ölçüsüne göre ördürdüm. Biz tamamen kapattık üst kısmını da. Bunun içinde demirler kullandık. O demirleri de karaköyden temin ettim. Kendimiz monte ettik. Abim bir arkadaşıyla beraber hallettiler. Filemizin aralık ölçüsü 4 cm. Bu ölçü ideal kedi için. Daha küçüğü karanlık yapabilir. Daha büyüğünden de belli olmaz geçebilirler, kedidir sonuçta. Girmedikleri delik yok.”

”Fileden sonra inanılmaz rahat ettim.Çünkü Badem teras kapısını açar açmaz koşarak çatıya çıktı bir kaç kez. Ve ben bu yüzden kapı açmaz olmuştum. Onları bir odaya kapatıp temizlik yapar evi havalandırır, sonra onları çıkartıp o odayı temizlerdim. Şuan üçümüzde çok rahatız. Mesela ben şuan işteyim onlarda büyük ihtimalle terasta salıncakta yatıyorlardır. İki sene evvel yaptık biz ayrı ayrı fiyatlarını hatırlayamıyorum ama toplamda 1000 tl tuttu file ve demirler. Bir kaç tane fotoğraf ve firmanın iletişim bilgilerini gönderiyorum.(ÖZBEK File ve Ağ İmalatı, Telefon: 02122494923). Sormak istediğiniz bir şey olursa her zaman bildiğim kadarıyla yardımcı olurum”

Korkulukları Olan Pencereler İçin Alternatif Kedi Koruma Filesi

Penceresinin önünde korkuluk olanlar, file, kümes teli vs ve plastik kelepçeler alarak 10 dakikada dombüsünü güvene alabilir.

KİRACI SPECIAL – DELEMEM, EDEMEM-

Valla ”Kiracıyım yapamıyorum, bana kalsa ben yapcam da” diye sıyrılamazsınız, size özel de iki çözüm getirdim.

1- Portatif Sineklik

Instagramdan birçok okuyucum yaptıkları portatif sinekliklerin fotoğraflarını attı bana, çok da güzel olmuştu ve pencerelere de zararı olmamıştı. (Bu arada aslında pimapen delikleri pimapenciler tarafından kapatılabiliyormuş aslında ama yine de delmek istemeyenler oluyor) Kedisine aşık olduğum @feyzshhn tak-çıkart sinekliğini nasıl yaptığını adım adım paylaşmıştı, ben de size göstereyim.

Çıta ve sineklik almışlar internetten, daha sağlam olsun diyenler kümes teli de alabilir. 2 pencere için toplam masrafları 43 tl olmuş. Sizin için aldıkları sitenin linklerini de yolladı bana, istediğiniz ölçülerde sipariş edebiliryorsunuz. ( çıtalar, sineklik, isteyene kümes teli)

Sinekliği, çıtalara çift taraflı bant, vida, raptiye ya da silikon ile yapıştırabilirsiniz. Sineklik pencere yuvasına oturduğu için ittirince düşmüyor. Pencereyi açınca takıyorsunuz, kapatacağınız zaman çıkartıyorsunuz. Dolayısıyla cam silme derdiniz de olmuyor, tamamen kapanmadığı için. Ev sahibiyle de hiçbir sorun yaşamıyorsunuz, taşınırken de götürüyorsunuz. Yani, etliye sütlüye karışmadan, çok çok az para harcayarak da dombüleri korumak mümkün!

2- Sinekliği Yapıştırmak

Mümkün değil, sağlam olmaz gözüyle bakıyordum ama öyle değilmiş. Her şey kullandığınız malzemeye bağlı. Yine kedisine aşık olduğum İrem Hanım da sorunu sinekliği yapıştırarak çözmüş.

Yukarıdaki örnek, yapıştırılmış bir sineklik. Sineklik de yapışkanı da Bauhous’dan alınmış ama internette de birçok sitede satışları var. Yapışkan bir ”inşaat yapıştırıcısı”, silikon tabancası ile kullanılıyor. Buradan inceleyebilirsiniz.

İrem Hanım, diyor ki oldukça sağlam oldu. Özellikle bütün ağırlığıyla yüklenmiş fileye ancak file sapasağlam durmuş. Bu şekilde siz de yapıştırabilirsiniz. Daha sonra evden çıkmadan sökersiniz.

KAFAM ÇOK KARIŞTI NASIL YAPSAM?

Kafa karışacak bir şey yok 🙂 Ben size kısa bir özet geçeyim. Öncelikle ”güvenilir olur mu?” diye takılmayın. Ne yaparsanız yapın şu anki halinden güvenilir olacaktır. Kediniz azmanya değilse her seçenek uyar. Çok azmanyalara kümes teli öneriyorum. Her hırdavatçıda ve birçok online satış sitesinde kümes teli mevcut zaten yukarıda da link vermiştim.

Kiracılar, camları bol bol silmek isteyenler, fazla bütçesi olmayanlar bence portatif olanı denesin.

Hazırcılar, fazla işe gelemeyenler de pimapencilere içe açılan çelik sineklik yaptırsın ya da yukarıdaki gibi sağlamca yapıştırsın geçsin.

SONUÇ

Bütün sorulara cevap vermeye, bütün seçenekleri göstermeye çalıştım ancak aklınıza takılan, benim bu yazıda cevap vermediğim sorular varsa lütfen aşağıda yorumlar kısmına yazın. Bulur, araştırır size cevabı söylerim.

Siz halihazırda yaptırdıysanız ve çözümünüz yukarıda yoksa yorumlar kısmına yazarsanız hepimiz faydalanalım.

Dışarıdan hazır yaptırdıysanız il, ilçe, firma adı ve numara paylaşırsanız çok çok sevinirim.

Örneğin Antalya’da yaşayan birkaç okuyucum bu hesabı çok önerdi. Antalya’da yaşayanlar faydalanabilir. Hem uygun hem de güvenilir olan firmaları benimle paylaşırsanız ben de bu yazıya eklerim, herkesin işi görülsün.

Hala file yaptırmadıysanız lütfen yukarıdaki çözümlerden kendinize uyanı bir an önce seçip harekete geçin.

Kimse kedisini bu halde görmek istemez, bu hale gelsin istemez.

Bunu mesulü olmayın, sahiplendiğiniz hayvanın günahına girmeyin.

Önlemlerinizi alın.

Kediyle kalın.

Balkondan, pencereden düşme ihtimali olmayan kediyle!

 

 

 

 

 

 

167

35 Responses

 1. Kübra potuk
  8 Temmuz 2019
  • suzionline
   8 Temmuz 2019
 2. Anonim
  12 Temmuz 2019
  • suzionline
   16 Temmuz 2019
 3. Dila
  16 Temmuz 2019
  • suzionline
   17 Temmuz 2019
 4. SEMRA YURTALAN
  24 Temmuz 2019
  • suzionline
   25 Temmuz 2019
 5. Anonim
  24 Temmuz 2019
  • suzionline
   25 Temmuz 2019
 6. Begüm Demirci
  4 Eylül 2019
 7. İnci
  7 Eylül 2019
  • suzionline
   9 Eylül 2019
 8. Esranur Yüksel
  9 Eylül 2019
 9. Esranur Yüksel
  9 Eylül 2019
 10. Berfin
  12 Ekim 2019
  • suzionline
   14 Ekim 2019
 11. dilek
  18 Ekim 2019
  • suzionline
   18 Ekim 2019
 12. Aysu
  28 Şubat 2020
 13. Anonim
  18 Mayıs 2020
  • suzionline
   4 Haziran 2020
 14. bora
  20 Mayıs 2020
 15. Halime OKYAY
  4 Haziran 2020
 16. Çiğdem
  10 Mart 2021
  • suzionline
   10 Mart 2021
 17. Elf
  3 Mayıs 2021
 18. Eylül
  3 Mayıs 2021
  • suzionline
   3 Mayıs 2021
 19. Ilayda
  6 Mayıs 2021
 20. Burcu
  19 Mayıs 2021
  • suzionline
   20 Mayıs 2021
 21. Ayşe Mine Olgaç
  9 Haziran 2021
 22. merlin
  30 Haziran 2021
 23. Taşkın
  23 Ağustos 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz