Kedi Nanesi Nedir? Ne İşe Yarar? | suzionline
Kedi Nanesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi Nanesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Selam! Arayı biraz açtık biliyorum ama bazı konularda yazmak için çok araştırma yapmam gerekiyor, uzuyor… Neyse ki bu, onlardan birisi değildi ve yine buluşuyoruz. Konumuz; kedi nanesi! Kedi nanesi nedir? Kedi nanesi ne işe yarar? Her kediyi etkiler mi? gibi gibi soruların cevaplarına bakalım istiyorum ancak öncelikle bir karışıklığı gidermek lazım. Kedi nanesi, kedi çimi demek değildir. Kedi çimi, bildiğimiz arpa,buğday, yulaf vs tohumları ekerek yaptığımız çimdir. Kedi nanesi ise bambaşka, haydi baş!

Kedi Nanesi Nedir?

kedi nanesi- Nepeta Cataria

Kedi nanesi, İngilizcesi Catnip, Nepeta Cataria adlı bir bitkidir. Nane ailesinin bir üyesidir.

Kedi Nanesi, Catnip Ne İşe Yarar?

Nepeta Cataria bitkisinin yapraklarında nepetalakton isimli bir madde bulunur. Bu madde, kedileri çeker ve etkiler. Kediler, nepetalakton maddesini kokladığında ”kafaları güzel olur”, esrarın insanların kafalarını güzel yapması gibi… Yaklaşık 6 aydan küçük yavru kediler, kedi nanesinden etkilenmez.

Etkisi yaklaşık 10-15 dakika sürer ardından yaklaşık 1 saat kedi nanesinden etkilenmezler.

Kediler, catnip, kedi nanesini yediklerinde sedatif/sakinleştirici bir etki görünür. Kedi nanesini kokladıklarında ise canlandırıcı bir etki görülür.

Kediler, kedi nanesine etrafında dönerek, yuvarlanarak ve genellikle hiperaktif tepki verebilirler.

Bütün Kediler Kedi Nanesinden Etkilenir Mi?

Her üç kediden iki tanesi kedi nanesine tepki verir ancak verdikleri tepkiler arasında büyük farklılıklar olabilir. Bunun sebebinin kalıtsal bir duyarlılık olduğuna inanılıyor.

Kedi Nanesi Zararlı Mıdır?

Kedi nanesi, kediler için güvenlidir. Çok fazla yerlerse, kusabilirler ve ishal olabilirler ancak bu durum zamanla düzelir. Bu noktada daha fazla verilmemelidir.

Kedileri sık sık kedi nanesine maruz bırakmak etkisini kaybetmesine sebep olabilir. Bazı insanlar, alışkanlığı önlemek adına 2,3 haftada bir kez verilmesini önerse de Dr. Ruth MacPete konu ile ilgili bir yazısında kedi nanesinin, kedilerde bağımlılık yapmadığını bizlerle paylaşmış.

Yukarıdaki kısımda kedi nanesi, catnip yani nepeta cataria isimli bitkinin ne olduğunu ve kedileri nasıl etkilediğini gördük. Şimdi de ben, Suzi ile denediğim bazı kedi naneli ürünlerden bahsetmek istiyorum.

Bioline Kedi Nanesi Spreyi

Bioline kedi nanesi spreyini geçen sene almıştım. İçerisinde, kedi nanesi yağı, su ve koruyucu bir madde bulunuyor. Suzi’yi oldukça oyuncu, hareketli bir hale getirecek etki gösterdi. Aliexpress’ten aldığım 3 katlı toplu oyuncağını hiç oynamazdı.

Bahsettğim oyuncak bu, asla ilgilenmiyordu

Bu spreyi sıktıktan sonra ise dakikalarca deli gibi oynadı. ( Oynarkenki videosunu youtube’a koymuştum, buradan izleyebilirsiniz.) Ayrıca bu sprey sayesinde hiç ama hiç ilgi göstermediği, asla bir kere pati vurmadığı tırmalama çubuğunu kullanmaya alıştırdım. Sprey bitse de tırmala çubuğu alışkanlığı kaldı… Yani, bu sprey Suzi’de görmek istediğim etkiyi gösterdi ancak yukarıda öğrendiğimiz üzre her kedide aynı etkiyi göstermeyebilir, bizde böyle oldu.

BIO PetActive Catnip Spray

İki gün önce de Bio PetActive marka catnip sprey aldım. Hem farklı bir marka denemek istedim, hem de fiyatı daha ucuzdu 😀 İçindekiler Bioline’ınkinden biraz daha farklı. İçinde; su, catnip oil ve valerian root (kedi otu kökü) var. Peki, valerian root yani kedi otu kökü nedir?

Valerian Root – Kedi Otu Kökü Nedir?

valerian root- kedi otu kökü

Kediotu kökü, insanlarda kaygı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon ile mücadele için yüzyıllarca kullanılmış bir bitkidir. Kedilerde ise, içerisinde bulunan aktinidin maddesi uyarıcı etki gösteriyor. Bu etkiye maruz kalan kediler, daha oyuncu bir hale geliyor. Genellikle etrafta dolaşmaya, oynamaya ve heyecanlı davranmaya başlıyorlar. Catnip’ten yani kedi nanesinden etkilenmeyen bazı kediler valerian root, kedi otu köküne tepki gösterebilir. Yine her kedide etkisi farklı olabileceği için verdikten sonra kedinizi gözlemlemenizi öneririm.

kedi otu kökü

Ayrıca, kedi otu kökü (valerian root) LEŞ GİBİ kokuyor. Aktardan alıp, Suzi’ye oyuncak yapmak istemiştim. Ufacık bir poşet alıp eve getirdim ve herkes isyan etti. Ertesi gün çöpe attırdılar 😀 Ancak Bio PetActive Spreyde böyle bir koku yoktu.

Bele, malak gibi yattı…

Suzi’yi ekiledi mi derseniz, oyuncu bir hale getirmedi. Nereye sıktıysam orayı yaladı durdu sonra yattı ama oynamadı. Dolayısıyla şöyle düşünüyorum; Kedi nanesi (catnip) suzi için uyarıcı, oyuncu hale getiren bir etki gösteriyor, valerian root ise ya etki etmiyor ya da aksi etki gösteriyor. Muhtemelen Suzi için içince valerian root olmayan bir ürün tercih etmem lazım. Ancak yine söylüyorum, bu sizin kedinizde tam aksi de olabilir.

Trixie Kedi Otu Spreyi – Baldrian Sprey

Bu ürün, sadece valerian root, kedi otu kökü ve içeren bir sprey. Ben de yok ama bir arkadaşımda var. (Canım arkadaşım Aliye <3) Onun iki kedisi var. Bu sprey bir kedisini oyuncu ve hareketli bir hale getirirken diğerini hiç etkilemiyor.

Trixie’nin ayrıca catnip spreyi de var. Satın alırken etiketlere dikkat <3

Peki, Kedi Nanesi ve Kedi Otu Kökü Dışında Kedileri Etkileyen Başka Bir Şeyler De Var Mı?

Var; silver vine yani gümüş asma ve tatarian honeysuckle yani tatar hanımeli bitkisi.

Matatabi – Silver Vine – Gümüş Asma Nedir?

gümüş asma çubuğu

Gümüş asma (matatabi) , Çin ve Japonya dağlarında yetişen bir tırmanma bitkisidir. Kedi nanesi, cezbedici olarak nepetalakton içerirken, gümüş asma hem kedi otu kökü gibi aktinidin hem de yüksek oranda nepetalakton içeriyor. Dolayısıyla birçok kedide etkisi çok daha fazla ve etki etme olasılığı daha yüksek.

Ben bunu bilmeden aldım, Aliexpress’ten kedi naneli çubuk diye sipariş etmiştim meğer gelen gümüş asmaymış (matatabi) ve gelen çubuklar Suzi’yi resmen kudurttu KUDURTTU. O çubuklar bütün evi içinde gezdi ve lime lime edildi 😀

Tatar hanımelini denemedim, bilemiyore ama merak ettim, deneyeceğim.

OF, PEKİ BİZ ŞİMDİ HANGİSİNİ ALALIM?

Buna yardımcı olabilmek için bilimselli geliyorum;

100 kedi arasında, kedi nanesi, kedi otu kökü, matatabi ve tatar hanımeline olan tepkilerini ölçen bir deney yapılmış (kaynak). O deneyin sonuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum;

 • Neredeyse tüm kediler bu kokular sonucunda pozitif etki göstermişler.
 • Daha önce yapılan çalışmalarla uyumlu olarak, her üç kediden biri, kedi nanesine (catnip) cevap vermemiş.
 • Kedilerin yaklaşık % 80’i matatabiye tepki vermiş.
 • Kedilerin % 50’si de Tatarian hanımeli ve kediotu köküne (valerian root) cevap vermiş.
 • Catnip’e cevap vermeyen kedilerin yaklaşık % 75’i matatabiye ve üçte biri ise Tatarian hanımeline cevap vermiş.

Yani, etki etme ihtimali en yüksek olan matatabi gibi görünüyor. Ben genellikle matatabi özü alıyorum. Buraya linkini bırakayım bence kesin deneyin. Ancak diğerlerini de etkisiz diye düşünmeyin. Kediden kediye değişiyor biliyorsunuz. Denemek lazım!

Bu arada merak ettim, siz bunları hiç denediniz mi? Kedileriniz ne tepki verdi?

Bizimle de paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdilik kediyle kalın!

125

5 Responses

 1. özge
  10 Mayıs 2019
 2. Dilan
  17 Ekim 2019
  • suzionline
   18 Ekim 2019
 3. Zeynep
  19 Haziran 2021
 4. Fatma
  2 Temmuz 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz