Çam Peleti Kedi Kumu Yorum | suzionline
Çam Peleti Kedi Kumu Yorum

Çam Peleti Kedi Kumu Yorum

Selaam! Sizlere bir kedi kumu incelemesi daha getirdim. Bu seferki aslında kum değil, pelet! Ben, büyük umutlarla denemiştim ama pek memnun kalmadım. Sizlere de ıncık cıncık bütün tecrübelerimi anlatacağım. Sonra alıp almamak size kalmış. Haydi, çam peleti kedi kumu yorumlarına başlayalım;

Çam Peleti Nedir?

Çam peleti, çeşitli çam ağaçlarının ve yan ürünlerinin kurutulup, öğütüldükten sonra yüksek basınç altında sıkıştırılması ile oluşur. Küçük silindirler şeklindedir. Genellikle 6 – 12 mm çapında, 10 – 30 mm arasında uzunluğunda olur.

Çam Peleti Kedi Kumu Kullanmanın Avantajları

 • Çam peleti %100 doğal bir üründür. Herhangi bir katkı maddesi içermez.
 • Kediler için sağlıklıdır. Yalaması ya da yutması durumunda bir zararı olmaz.
 • Diğer kedi kumları gibi tozutmaz.
 • Kedinin ayaklarına ya da tüylerine yapışmaz.
 • Eve dağılmaz.
 • Tuvalete atılabilir, doğada çözünebilir.
 • Özellikle kokulu kedi kumu kullanmak istiyorsanız çam peletine bir şans verebilirsiniz. Ben, koku eklemeli kum kullanılmasını kedi sağlığı açısından önermiyorum. Eğer kokulu bir kum kullanmak istiyorsanız çam peleti en doğalı ve sağlıklısı.

Beni cezbeden zaten doğal olması, tozutmaması ve eve dağılmayacak olmasıydı. Yalan yok zaten tozutmadı ve eve de dağılmadı. Bütün avantajları gerçekten gözümle gördüm ama bir de dezavantajları var ki beni aldığıma pişman etti.

Çam Peleti Kedi Kumu Kullanmanın Dezavantajları

 • Öncelikle, çam peletinin çok keskin bir kokusu var. Bir çok kedi daha en başından tuvaletini çam peletine yapmayı reddedebiliyor. Eğer denemeyi düşünüyorsanız öncelikle küçük bir paket alın ve yavaş bir geçiş yapın. Kumunun içine yavaş yavaş pelet ekleyin. Belki bu şekilde kullanmasını sağlayabilirsiniz ama sağlayamama ihtimaliniz de var.
 • Eviniz, çam esintili çişiko kokuyor 🙂 Evet aynen böyle. Evde çok yoğun bir koku oluyor. Böyle sek çiş kokusu değil de çam esanslı. Kedi kumu olarak çam peleti kullanmaya başladığım gün akşam eve gelince kapıyı açar açmaz yüzüme bu koku çarptı. Çiş eklemeli çam esansı.
 • Çam peleti kullanırsanız çiş temizlenmiyor, temizlenemiyor. Şimdi, kediniz çişini yapınca peletler toz haline geliyor ve dibe çöküyor. Kürekle falan çişi almak mümkün değil çünkü toz oluyor yani. Dolayısıyla bütün kabı elekten geçirmeniz gerekiyor ki o çişlerden kurtulun. Kusura bakmayın ama ben bununla uğraşamam. Her gün elekten çiş, bok mu geçireceğiz yani.
 • Çam peleti kakayı örtmüyor. Peletler ne kakayı örtüyor ne de kaka kokusunu hapsediyor vallahi. Dolayısıyla kaka da kaba yapışabiliyor, kabı da yıkamak zorunda kalıyorsunuz. Bir de kürekle kakayı da alamıyorsunuz, peletler küreklerin deliklerine göre çok büyük olduğu için kakayı almaya çalışırken peletler de geliyor.

Yukarıda saydıklarım, benim tecrübelerim ve gözlemlerim. Belki içinizde temizliğinin zorluğu dışında çam peletinden memnun olanlar da vardır. Doğal bir ürün olduğu için ben de şans verebilirsiniz diyorum. Denemek isteyenler için fiyatlardan da bahsedelim.

Çam Pelet Kedi Kumu Kaç Para?

Bir çok markanın çam peleti var. Ben, Quick’in çam peletini denemiştim. Şu an gittigidiyor’da 1,5 kilosu 16 tl. Bentonit kumlara nazaran oldukça pahalı bence.

Şimdi biraz daha araştırınca Quick’in 1.5 kilosunun pahalı ama 15 kilosunun çok uygun olduğunu fark ettim. 15 kilosu 80 lira. Onun  da linkini buraya ekliyorum. Yalnız, 15 kiloluk alımda bile bentonit kumdan daha pahalı oluyor.

 • Bu arada, kedi ürünleri markası olmayan firmalar da çam peleti satıyor zaten çam peleti kediler için üretilmiş bir ürün değil, bir çok farklı kullanım alanı var. Eğer, çam peletini bu farklı markalardan alırsanız çok daha uygun fiyata geliyor. Mesela, DeNatural diye bir markanın 20 kiloluk çam peleti 56 lira. Diğerlerine nazaran inanılmaz uygun! Buraya link bırakıyorum. Diğer markalara da yazıklar olsun diyorum. Hayvan severleri ne kadar kazıklarsak o kadar iyi değil mi?

Evet, çam peletinde ortalama fiyatlar da bu şekilde. Şimdi, çam peletinin temizlemesi zor ya bunu daha kolay hale getirmenin bir yolu var onu da söyleyeyim; kedi kumu eleği ya da elekli tuvaleti.

Çam Peleti Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Elekli Kedi Tuvaleti

Eğer çam peletinden genel olarak memnunsanız, tek probleminiz temizliğiyle elekle kedi tuvaleti kullanabilirsiniz. Bu kum kaplarının tabanı ikili oluyor. Üstte elekli bir kısım altta ise zemini oluyor. Dolayısıyla elekli kısmı kaldırığınızda dibe çöken toz kısımdan kurtulabiliyorsuz ancak kakayı yine kürekle almanız lazım. Elekli kum kabı çam peleti kedi kumu kullananların işini biraz kolaylaştırır.

Elekli kedi tuvaleti sadece çam kedi kumu kullananlar için değil tabii ki hatta bentonit kum kullananlar için daha uygun. Eğer bentonit kum ve elekli kedi tuvaleti kullanırsanız hem çişi hem kakası elekte kalır, eleği kaldırıp çöpe boşalttığınız an aşağıda temiz kumunuz sizi bekler.

Ben, elekli kum kabı kullanmıyorum açıkçası. Kürekle temizlemek bana daha kolay geliyor. Elekli kum kabında komple eleği alıp kaldırıp çöpe boşaltmaktansa, kürekle alıp çöpe boşaltmak bana daha kolay geliyor. Yine de tercih meselesi bir çok insana da daha kolay geliyormuş. Ben sizlere elekli kedi tuvaleti fiyatlarını da söyleyeyim;

 • Üstü açık ve elekli kedi tuvaleti isterseniz ben şu anda en ucuz gittigidiyor’da kargo dahil 56 liraya buldum. Ben üstü açık almanızı tavsiye etmem çünkü etrafa çok kum dağılıyor.

 • Üstü kapalı ve eleği kenarlardan kilitleri açılıp çıkartılanları 200 lira civarı. Ben yine en uygun gittigidiyor’da buldum.

elekli kedi tuvaleti

 • Bir de üstü kapalı ve eleği çekmece gibi olanlar var ki bence bu en pratiği içlerinden ve diğerlerinden daha estetik. Bunun da fiyatı 228 lira, mama-all diye bir sitede buldum.

Aslında bu baya güzelmiş, altı çekmeceli olduğu için sürekli yandaki kilitleri aç kapa derdi yok. Suzi’nin kum kabını değiştireceğim zaman böyle bir şey tercih edebilirim.

Benim çam peleti tecrübelerim ve araştırmalarım bu şekilde. Çam peleti kedi kumu kullanan diğer arakdaşlarımla da konuştum yazıyı yazmadan genel şikayet temizleme zorluğu üzerine. Siz çam peleti kedi kumu kullandınız mı ya da içiniz de sürekli olarak çam peleti kedi kumu kullananlar var mı? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşırsanız çok sevinirim!

Şimdilik kediyle kalın

Sek kediyle

Esanssız

<3

2019 editi. Fikirlerimi değiştiren bir pelet buldum; buyurun.

128

20 Responses

 1. Verda
  25 Eylül 2018
  • suzionline
   26 Eylül 2018
 2. idil
  9 Kasım 2018
  • suzionline
   10 Kasım 2018
 3. Atilla
  24 Şubat 2019
  • suzionline
   25 Şubat 2019
 4. Merve
  19 Mayıs 2019
  • suzionline
   20 Mayıs 2019
 5. Ceren
  3 Ağustos 2019
 6. Nurseli
  16 Aralık 2019
  • suzionline
   16 Aralık 2019
 7. Hezan
  10 Temmuz 2020
 8. isik11
  15 Nisan 2021
 9. isik11
  15 Nisan 2021
 10. Zeynep
  20 Nisan 2021
 11. Damla
  13 Mayıs 2021
 12. DERYA Demir
  14 Mayıs 2021
 13. Ceyla
  2 Kasım 2021
 14. sedat
  12 Nisan 2022
 15. neslihan
  20 Aralık 2022

Yorumunuzu Yazabilirsiniz