ProPlan Kısır Kedi Maması Yorum | suzionline
ProPlan Kısır Kedi Maması Yorum

ProPlan Kısır Kedi Maması Yorum

Merhaba, bir mama inceleme yazısıyla daha karşınızdayım! Türkiye’de bir çok kedi sahibinin kullandığı Proplan Somonlu kısır kedi maması  incelemesi yapacağız  sizinle. Bakalım Proplan kısır kedi maması meşhur olduğu kadar iyi mi? Bu arada Proplan’ın daha önce yavru kedi maması incelemesini yaptım, okumak isteyenler buradan ulaşabilir.

Öncelikle, Proplan yüksek kalitede bir kedi maması olarak satıldığı için ince eleyip sık dokuyacağımı baştan söyleyeyim.

Proplan kedi mamalarını üç başlık altında toplamış. Proplan kısır kedi maması Optirenal başlığına giriyor. Yani; öncelikleri böbrek sağlığını desteklemek ki bu çok iyi bir öncelik çünkü günümüzde bir çok kedi böbrek hastalıklarından muzdarip. Şimdi bakalım hangi içerikle böbrek hastalıklarına karşı gelmek istiyorlar;

Proplan Kısır Kedi Maması İçeriği

Somon balığı (% 20,00), mısır gluten unu, pirinç, kurutulmuş kanatlı proteini, mısır, kurutulmuş ton balığı proteini (% 4,00), buğday lifi, bezelye protein konsantresi, buğday gluten unu, kurutulmuş yumurta, mineraller, hayvansal yağ, sakatat, maya.

1- Biliyorsunuz benim ilk sorum ET VAR MI, ET? olur 🙂 Görüyorum ki içinde gerçek somon eti var. Yüzde 20 oranında hem de, bu güzel bir oran. Yüzde 4 de kurutulmuş ton balığı proteini var ama kurutulmuş ton balığı eti değil. Belki bir miktar eti ve kafa kılçık, yüzgeç, iç organ karışık bir un. Ancak, %24 et oranı yüksek kalite bir mama için bence düşük bir rakam. Örneğin, Nd tavuklu narlı kısır kedi mamasında %24 taze tavuk eti, %24 kurutulmuş tavuk eti bulunur, toplam %48 et içerir. Proplan’dakinin tam olarak 2 katı! Özellikle kıyaslıyorum çünkü ND mi almalıyım, yoksa Proplan mı gibi sorular geliyor… Bu arada ND az tahıllı, tavuklu narlı kedi maması incelemesini de buradan okuyabilirsiniz. Bir de ton balığı kedilerde bağımlılık yapabilecek bir tatmış eğer kediniz Proplan dışında bir mama yemiyorsa bu sebepten olabilir belki.. Eğer değiştirmek istiyorsanız yine içerisinde ton balığı olan bir çeşitle deneyebilirsiniz. Ancak ton balığı oranı çok yüksek olmasın çünkü hem bağımlılığı körüklemek istemeyiz hem de ton balığı cıva oranı çok yüksek bir balık.

Neyse en azından yüzde 20 de olsa içinde gerçek et var. Bu bir çok yüksek kalite mamada olmuyor bile. Üstüne yazıyorlar tavuklu kedi maması ama içeriğe bir bakıyorsunuz içinde hiç tavuk yok sadece tavuk unu var… Bu sebeple bu konuda hepinizi dikkatli olmaya davet ediyorum.

2- İkinci sorum da tahıl ve gluten içeriği olur. Mümkünse hiç tahıl istemem varsa da kaliteli tahıl isterim. Ne yazık ki burada üç farklı tahıl görüyorum. Mısır,pirinç, buğday, mısır gluteni ve buğday gluteni içeriyor. Eeey Proplan diyorum sen kimsin yaflsdkflşs şaka şaka. Ey Proplan sen ki bir yüksek kalitesi kedi maması üreticisi olarak yakışıyor mu bu tahıllar? Soruyorum sadece yakışıyor mu yani? Bence yakışmıyor. Bunlar kedi mamalarının maliyetlerini düşürmek adına kullanılan ucuz dolgu maddeleri.

Mısır ve buğday gluteni mamanın protein oranını arttırır ama kedinizin protein ihtiyacını tam olarak karşılayamaz çünkü kedilerin ihtiyaç duyduğu esansiyel amino asitler açısından çok fakirdirler. Kediler hayvansal proteini ihtiyaç duyarlar. (Kedilerin besinsel ihtiyaçlarını öğrenmek için buraya)

Mısır ve buğday gibi tahıllar kediler üzerinde alerjik etki gösterebilir ve bir çok kedi sahibi bunun tahıl kaynaklı olduğunu fark etmez. Ayrıca sindirim sistemleri için oldukça yorucu maddelerdir.

Pirinç de kediler için gerekli ya da faydalı değildir. Sürekli tüketilmesi sindirim sistemi sorunları yaşamasına sebep olabilir.

3- Bezelye lifi güzel bir içerik. Uygun miktarda kullanımı sindirim sistemine faydalı olabilir.

4- Yumurta kediler için faydalı bir yiyecek ama her gün verilmemesi öneriliyor. Özellikle kilolu ve böbrek sorunu olan kedilerde her gün verilmemeli ancak bu mamadaki miktarı nedir bilemiyorum, açıkça belirtilmemiş.

Proplan Kısır Kedi Maması Analiz Değerleri

Ham protein % 41,00, ham yağ % 12,00, ham selüloz % 4,50, ham kül % 7,00, vitamin A 35.000 IU/kg, vitamin D3 1100 IU/kg, vitamin E 900 mg/kg, vitamin C 160 mg/kg, demir 60 mg, iyot 1,90 mg, bakır 12 mg/kg, mangan 15 mg/kg, çinko 145 mg/kg, selenyum 0,12 mg/kg, taurin 1500 mg/kg, omega 3 % 0,80, omega 6 % 1,60.

1- Ham Protein miktarı ne kadar yüksek görünse de bunun neredeyse yarısı hayvansal içerikten gelmiyor.

2- Vitamin değerleri oldukça yüksek ve güzel.

3- Tauirin bu kalitede bir mama için oldukça az. Nd’de 5000mg/kg bulunuyor…

4- L-carnitine eklemesi yok, glukozamin ve kondriotin yok, yüksek kalite bir mamada olmasını beklerdim. Kalp ve eklem sağlığı için faydalı maddeler bunlar.

5- Magnezyum, kalsiyum ve fosfor oranları kedilerin üriner sistemleri için önemli. Türkçesinde ayrıntılı yazmamışlar ama resmi sitelerindeki oranlar oldukça düşük ve güzel.  Ulusal Bilim Akademisi ( The National Academy of Science ), günde yaklaşık 0,18 g kalsiyum, 0.16 g fosfor ve 25 mg magnezyumun kediler için sağlıklı oranlar olduğunu yayınlamıştı.

6- Bir de içerikte tam olarak bahsedilmemiş ama sanırım doğal değil yapay koruyucu maddelerle korunuyor. Yapay koruyucu olmamasını tercih ederdim.

Proplan Kısır Kedi Maması Kaç Para?

Proplan Somonlu Kısır kedi maması 3 kg ve 10 kg’lık paketlerde satılıyor. Ben internette bulduğum en ucuz rakamları yazacağım.

3 kg Proplan Somonlu kısır kedi maması 133 tl.

10 kg Proplan Somonlu kısır kedi maması 294 tl.

Kısır bir kedinin ortalama 4-6 kg aralığında olacağını düşünürsek günde 60-90 gr arası tüketmesi öneriliyor. Günde 75 gram verildiğini farz edelim, 10 kg bir paket, bir kediye neredeyse 5 ay yeter. Kedinize bu mamadan alırsanız yıllık mama masrafınız yaklaşık 500- 600 tl olur.

Proplan Somonlu Kısır Kedi Maması Yorum

Yukarılar size çok karışık geldiyse kısaca bir kaç cümle ile son fikrimi söyleyeyim.

 • Fiyatı yüksek olduğu için beklentim de yüksek.
 • Kendi fiyat standardındaki diğer mamalardan daha az gerçek et içeriyor.
 • Pirinç, mısır, buğday, mısır gluteni, buğday gluteni içeriyor en azından daha sadece bir tahıl içeriği beklerdim.
 • Vitamin oranları çok iyi.
 • Taurin miktarı düşük.

Fiyat performans ilişkisi bakımından bence sınıfta kaldı. Ben Suzi için almam.  Proplan kısır kedi maması kullanan bir arkadaşım olursa da böyle bir rakamı gözden çıkarttıysa  ‘‘Aynı rakamlara daha iyisini alabilecekken neden bunu alıyorsun?” diye sorarım.

Şimdilik kediyle kalın,

Güzel beslenen bir kediyle <3

 

 

108

18 Responses

 1. cesurthecat
  23 Kasım 2018
  • suzionline
   24 Kasım 2018
 2. Anonim
  9 Şubat 2019
  • suzionline
   10 Şubat 2019
 3. cihan
  20 Şubat 2019
  • suzionline
   20 Şubat 2019
   • cihan
    22 Şubat 2019
 4. Selin
  6 Eylül 2019
 5. Elif Öven
  16 Eylül 2019
 6. zeynep
  17 Eylül 2019
  • suzionline
   18 Eylül 2019
 7. Cansu
  27 Şubat 2021
 8. SaphirinTuyluRuyasi
  28 Şubat 2021
  • suzionline
   28 Şubat 2021
 9. Ahmet
  6 Nisan 2021
 10. Alev
  30 Nisan 2021
 11. Büşra
  14 Haziran 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz