Bir Kedinin Aylık Masrafı Ne Kadar Tutar? 2019 | suzionline
Bir Kedinin Aylık Masrafı Ne Kadar Tutar? 2019

Bir Kedinin Aylık Masrafı Ne Kadar Tutar? 2019

Se lam! Geçen gün instagram hesabımdan size aylık ve yıllık kedi masraflarınızın ne kadar olduğunu sordum ve görünen o ki maşallah herkes cüzdanını kediye boşaltmaya başlamış 😀 Hepinizi annelerinize tek teek şikayet edicem adsfdfs. Şaka bir yana, bir kedinin masrafları kişiden kişiye çok değişken olabiliyor. Örneğin, bir kişi kedisine ayda 20 lira harcarken bir kişi 200 lira harcayabiliyor. Ben, size bir kedinin aylık ve yıllık masraflarını, bakıma göre değişecek şekilde sınıflandırarak yazacağım (kuru mama ile beslendiği düşünülerek) .Hangi sınıfa dahil olarak kedi bakacağınıza göre kedinin aylık masrafı da değişecek. Peki bu sınıflar nasıl olacak?

Sene 2021! Yazının 2021 yılı versiyonu için buraya!

 • 1- LÜKÜS BAKIM (Doğru kelimenin lüks olduğunu biliyorum bu arada :D)
 • 2- ORTA/İYİ BAKIM
 • 3- UYGUN FİYATLI BAKIM
 • 4- UCUZ BAKIM
 • 5- EKSİK BAKIM

Evet, ben bu şekilde 5 grup belirledim 😀 Hepsinin içerisinde standart masraflara ve sınıfına göre önerilere yer vereceğim. Başlık içlerinde bazı karışık ayrıntılı hesaplar var ama üzülmeyin. Şuşuonlayn, yine bunları okuyup anlamaya çalışırken felç geçirenleri düşünerek yazının sonuna bir sonuç tablosu ekledi. Sıkılırsanız direkt sonuç kısmındaki tabloya atlayabilirsiniz ya da öncelikle sonuç kısmından bütçenize uyan sınıfı seçip onu ve bir altını bir üstünü de okuyabilirsiniz. Ayrıca, sonuç kısmına bir de benim önerilerime göre olan hesaplamayı yazdım. Şimdi bunları adım adım inceleyelim ve bir kedinin aylık maliyetini görelim, haydi baş!

1- LÜKÜS BAKIM

Bu sınıftaki koşullar, maddi durumu Türkiye ortalamasının bir tık üstünde olanlar veya kedisi için kendi giderlerinden kısabilenler için uygun olan koşullar. Peki, kedilerimiz hayatımızdaki önceliklerimizdense ve en iyi şekilde bakmaya çalışacaksak aylık kedi masrafımız ne kadar olur?

Kedinin Aylık Mama Masrafı

Lüküs bakımın ilk şartı, kaliteli mama kullanımı. Kaliteli derken de piyasada satışta olanlar içerisinde kedi sağlığına en uygun olanlardan bahsediyorum. Benim incelemelerime göre, hazır kedi maması ile kedinizi beslemek istiyorsanız ve en iyisinden olsun istiyorsanız, N&D, Acana, Orijen… gibi içerisinde taze et oranı yüksek mamalardan  seçmelisiniz.

Şimdi, hemen soruyorsunuzdur, Proplan iyi değil mi? Hills kullanıyorum kötü mü? Hayır, bu mamalar da ”kötü” değiller. Piyasadaki bir çok mamadan daha iyiler ancak sağlıklı kedi beslenmesi için uzun vadede yeterli olduklarına inanmıyorum. Sebebi ise taze et oranlarının diğerlerinden daha düşük olması ve karbonhidrat oranının yüksek olması. Eğer, imkanınız varsa diğer mamalardan seçmenizi öneririm. Şu anda da lüküs bakım sınıfında olduğumuz için hayvansal protein oranı yüksek, daha çok taze et içeren mamaları bu sınıfa ekliyorum. Diğer mamaların protein oranları bunlarla 3 aşağı 5 yukarı aynıdır ancak onların proteininin çoğu bitkisel temelli. Kedilerin ihtiyaç duyduğu esansiyel aminoasitlerin çoğu ise bitkisel proteinde yok. Etçil hayvan olan kediler hayvansal bazlı protein almalı ( Bu konuda ayrıntılı bilgili için buraya)

Mama konusunda kafanız karışıksa eğer daha önce yaptığım mama incelemelerini buradan okuyabilirsiniz.

Evet, diyelim ki bu mamalardan alıyoruz, aylık mama masrafı ne kadar tutar?

 • ND Tahılsız Tavuklu Narlı Kısır Kedi Maması 10 kilosu şu an 366 tl. Buradan görebilirsiniz. 4.5 kiloluk bir kedinin bu mamadan günde yaklaşık 50 gram yemesi öneriliyor.

O halde 10 kiloluk bir paket, bir kediye yaklaşık 6.5 ay yeterli geliyor ve aylık mama masrafı 56 TL oluyor.

 • Acana Wild Praire Kedi Maması 5.4 kilosu şu an 245 tl. Buradan görebilirsiniz.

Günde 60 gram yemesi öneriliyor ve bu durumda 5.4 kiloluk paket 3 ay yeterli geliyor ve aylık mama masrafı 81 TL oluyor.

 • Orijen Six Fish Kedi Maması 5.4 kilosu ise şu an 290 tl. Buradan görebilirsiniz.

Günde 65 gram yemesi öneriliyor, bu durumda 5.4 kiloluk bir paket yine yaklaşık 3 ay  (2.7 ay) yeterli geliyor ve aylık mama masrafı 96 TL oluyor.

En iyi mama kullanımında ben 3ünün ortalamasına yakın bir rakam alacağım çünkü bazen indirim yakalayamıyoruz ya da küçük paketler almak zorunda kalıyoruz vs.  kaliteli mama kullanımında aylık mama masrafı 70 LİRA  civarı oluyor.

Kedinin Aylık Kum Masrafı

Kum konusunda da standardım evde sıfır koku, minimum dağılma problemi. Neyse ki bunu sağlayan ve gönlüme göre önerebileceğim 2 kum buldum. Birinin incelemesini yazmıştım hatta buradan okuyabilirsiniz, diğerini de en kısa sürede yazacağım ancak lüküs bakım da bile Ever Clean kullanımını şart görmüyorum çünkü dediğim gibi diğer kumlar da ”neredeyse” aynı standartta. Ever Clean 5 lt’lik bir paket şu anda 80 lira civarı ve almaya kalkarsanız aylık kum masrafınız 160 lira civarında olur ancak ben buna değmeyeceğini düşünüyorum.

Diğer iki kumu kullanırsanız bakalım aylık kum masrafınız ne kadar olur? Öncelikle ben tek için ayda ortalama 10 litre kum kullanıyorum. Bir dolduruşta yaklaşık 2.5, 3 litre döküyorum. Kumu her gün temizliyorum ve haftada 1 de tamamen değiştiriyorum. Dolayısıyla ayda 10 litre yeterli oluyor. Bu arada kum kokusu konusunda sorunlarınız varsa bu yazıda çözümlerden bahsetmiştim, okuyabilirsiniz.

 • Reflex Sensitive Kokusuz Kedi Kumu 6lt ortalama 21 lira. Buradan ikili paket fiyatına bakabilirsiniz. Ayda 2 paket rahatlıkla bir kediye yeter. Eğer reflex kedi kumu kullanırsanız aylık kum masrafınız 42 lira olur.
 • Mırmır Extra Strenght Kedi Kumu 5 lt indirimsiz fiyatı 20-24 lira ancak ben, ilk Migros indirimiyle keşfetmiştim ve paketini 12.5 liradan 6 paket almıştım. Yani, ben Lüküs bakıyorum ama hesaplı lüküs. Eğer, Mırmır kedi kumu kullanırsanız ve indirim kovalarsanız Aylık kum masrafınız 25 lira olur ama indirimsizken alırsanız 50 lira olur. Yani, 2 katı fark ediyor…

Lüküs bakımda ortalama 45 lira aylık kedi kumu masrafı diyelim.

Kedinin Aylık Veteriner Masrafları

Şu an İVHO 2019 yılı taban fiyat cetvelini henüz yayınlamadı. Dolayısıyla 2018 fiyatlarından yazacağım. Bu konuyu da ayrıntılı olarak burada incelemiştim bu arada, ortalama veteriner fiyatlarını öğrenmek isterseniz  okumanızı öneririm. 2019 fiyatları gelince de güncelleriz.

Şimdi, lüküs bakımda Türkiye’deki veteriner hekimlerin ortak görüşüne göre önerilen müdahalelerin yapıldığını düşünerek yazacağım. Yani, yılda 1 karma aşı, kuduz aşısı ve lösemi aşısı. 3 ayda 1 de iç&dış parazit tedavisi yapıldığını düşünelim. Sizin veterineriniz, iç&dış parazit için 2 ayda 1 ya da ayda 1 de diyor olabilir. Bu tedavi önerisi sıklığı değişkenlik gösterebiliyor.

Lösemi aşısına/ kuduz aşısına gerek yok diyenler olabiliyor ancak ben hepsinin yapıldığını düşünerek fiyatları hesaplayacağım ve bana da sık sık ”Bu aşıya gerek var mı?” diye soruyorsunuz. Bu konuda da ayrıntılı bir yazı hazırlayıp buraya ekleyeceğim ancak ben bu bugüne kadar bütün aşılarını eksiksiz yaptırdım. Şimdi, hesaplara geçelim;

 • Karma Aşı 75 tl
 • Kuduz Aşısı 65 tl
 • Lösemi Aşısı 75 tl
 • İç&dış parazit 100 tl *4 = 400 tl
 • YILLIK AŞI VE PARAZİT TEDAVİ MASRAFI 615 TL , AYDA YAKLAŞIK 50 LİRA

Eğer iç&dış parazit tedavisini evde kendiniz yaparsanız bu rakam oldukça düşüyor yalnız ANCAK evde kendiniz derken, veteriner hekim yönlendirmesi ile yaptığınızı farz ediyorum ve veteriner hekim bilgisi dışında herhangi bir ilaç kullanmamanızı öneriyorum.

Ben, iç&dış parazit tedavisi için veteriner hekim kliniğinden Broadline damla aldım, onu kullanıyorum. Hem iç hem de dış parazitlerin hepsinde etkili. Fiyatı yaklaşık 70 tl civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. Siz de veteriner hekiminizden aynısını ya da muadilini temin edebilisiniz. Böyle yaparsanız yıllık rutin veteriner masrafınız 495 liraya, aylık olarak da 40 liraya düşer.  İç parazitler hakkındaki ayrıntılı yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak Lüküslü bir bakımda, toplam masraf  aylık 165 lira, yıllık 1980 lira.

Mama = 70 lira, Kum= 45 lira, Veteriner= 50 lira  = 165 LİRA yapıyor.

Ve bu, indirimler takip edilmeden ortaya çıkan fiyat. Ben mesela, bu standartlarda bakıyorum ancak indirimleri takip ettiğim için (mama= 56, kum=25, veteriner=40, TOPLAM 120 LİRA gibi bir rakam oluyor. Ayda 45, senede 540 lira gibi bir karım oluyor.)

Eğer siz de Lüküs ve indirim takipli bir bakım yaparsanız toplam masrafınız  aylık 120 lira, yıllık 1440 lira civarı olur.

 LÜKÜS PLUS BAKIM

”Hadi, lüküsü anladık da plus’ı ne?” dediğinizi duyar gibiyim 😀 Vallahi, benim anladığım kadarıyla okuyucu kitlemin çoğu bu grupta. Hem kaliteli mama, kum kullanıyorlar, düzenli veteriner muayenelerine gidiyorlar hem de ekstraları var. Ne mesela bu ekstralar;

 • Düzenli yaş mama alımı veya evde mama yapılması
 • Vitamin takviyesi
 • Malt macun kullanımı
 • Ağız ve diş sağlığı ürünleri (kedilerde ağız bakımı ile ilgili önerilerime  buradan ulaşabilirsiniz.)
 • Oyuncaklar, tasmalar, yataklar vs.
 • Yani kısacası bazı ekstra bakım ve sağlık ürünlerini de kullanıyorlar, kullanıyoruz . Evet, ben de plusçılardanım <3

Peki bunlardan da almaya kalkarsak ne kadar masrafı olur? Aslında burada kesin ve net rakamlar vermek biraz zor çünkü yine neyi nereden alacağınıza göre fiyatlar çok değişiyor. Örneğin, evde 10 lira harcayarak bir haftalık çok güzel dengeli bir mama yapabilirsiniz veya içeriği kaliteli yaş mamalar da satın alabilirsiniz ya da 190 liraya satılan vitaminler de var 50 liraya satılanlar da… Ancak kendimi baz alarak bu pluslara ne kadar harcadığımı düşünürsem ayda 30 lira civarı ekstra gidiyordur herhalde. Yılda ise tahminen 400-500 lira da böyle harcıyorumdur.

Lüküs plus bakımda aylık toplam masraf 165-200 civarında olur. Yıllık ise 1980-2400 lira civarı olur.

2- ORTA/İYİ BAKIM

Türkiye’deki kedicilerin yarısına yakını bu gruptadır sanırım. Malum, Türkiye’de ekonomik kriz var ve dolar şu an 5.28 tl. Orta-iyi kalite bir mama almak bile çok çok zor, ancak dişinden tırnağından arttırıp bunlardan alanlar da bu grupta.

Bütçeye göre mümkün olduğunca en sağlıklısını yapmaya çalışanlar ki bence her kedi en azından bu şekilde bir bakımı hak ediyor ve her kedicinin bu standartları sağlama gayesi olmalı. Peki, lüküsçülerden biraz daha az para harcayarak kedi bakmak istersek aylık masraflarımız ne kadar tutar?

Kedinin Aylık Mama Masrafı

Yine, benim dombü üzerinden gidelim. Yani, 4.5 kilo kısır bir dişi kedi üzerinden hesaplayalım mama masrafını ve mama olarak da orta/iyi olarak Proplan, Hills, Advence gibi içerinde gerçek et bulunan 3 mamayı örnek alalım. Bu mamalar lüküs sınıfta bahsettiklerim kadar olmasa da bir miktar gerçek et içeriyorlar. Gerçek et içeren başka orta/iyi mamalar da var ama hepsini yazamayacağım için bu üçünü seçtim. (Not: Royal Canin hiç et içermediği için bu grupta değil, içindekilere bakarsanız sadece kurutulmuş hayvan proteini görürsünüz.) Advence fiyatı ND ile aynı olduğu için ondan da vazgeçtim, Golosi koyuyore.

 • Proplan Sterilised Hindili Tavuklu Kısır Kedi Maması 10 kilosu şu an 295 tl. Buradan görebilirsiniz. 4.5 kg’lık bir kediye günlük 75 gram civarı öneriliyor.

O halde 10 kg’lık paket bir kediye yaklaşık 4.5 ay yeter ve aylık mama masrafınız 65 lira civarı olur. ( Yalnız dikkat ederseniz nd 10 kilo paket 366 lira, Proplan ise 295 lira ama günlük tüketimde Proplandan daha fazla verilmesi gerektiği için Proplan kullanımı daha pahalıya denk geliyor… Yani daha ucuz mama alıyorum derken aslında daha pahalı alıyorsunuz, bilginiz olsun.)

 • Hills Tavuklu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 8 kilosu 220 lira. Buradan görebilirsiniz. 4.5 kg’lık bir kediye günlük 55 gram civarı öneriliyor.

O halde 8 kg’lık paket bir kediye yaklaşık 5 ay yeter ve aylık mama masrafınız 44 lira olur.

 • Golosi Trimix Adult Kedi Maması 20 kilosu şu an 319 lira civarı. Buradan görebilirsiniz. Kısır seçeneğinde sanırım şu an stok sorunu var, hiçbir sitede bulamadım.. Bu mamada günlük önerilen miktar 55 gram.

O halde 20 kg’lık paket tam olarak 1 sene yeter ve aylık mama masrafınız 26 lira olur. Eğer 20 kg paket çok olur derseniz 7.5 kg’lık paket seçeneği de var. Golosi’yi de hiç duymadıysanız incelemenizi öneririm. Ben, yakında bir inceleme yazısı koyacağım onun için. Kısaca, içerisindeki et miktarı %34 ve bu Proplan’ın neredeyse 2 katı!

Üçünün ortalamasını alalım ve Orta/İyi kalite mama kullanımında aylık kedi maması masrafınız 45 LİRA oluyor. ( ve unutmayın yukarıdaki lüküs mamalardan ND’de ise 56, arada 11 lira fark var ve çok büyük bir fark değil, değil mi? Tabii 20 kg Golosi’de 2 katından fazla fark oluyor. Eh, kıyaslayıp siz karar verin <3 )

Kedinin Aylık Kum Masrafı

Orta/iyi kalite bir kum olarak da Sanicat ve Proline seçelim. Bu arada ben bu kumları eskiden kullanırdım ve memnundum da ancak kullanmayalı uzun zaman oldu. Tekrar bir denemem lazım belki yukarıdaki önerdiğim iki kumla aynı standartlarda olabilirler ancak paketlemeleri büyük ve plastik olduğu için yukarıdakiler gibi taşınması pek kolay değil.

Türkiye’de bu kumları memnun olarak kullanan çok ancak kokulu kumlar  sağlıklı olmadığı için bunların içinden Bianca’yı yani kokusuz olanı öneririm. Kokulu kumların içerisindeki kimyasallar içeriklere yazılmıyor bile, kim bilir neler var…

 • Sanicat Bianca Ultra Topaklaşan Kokusuz Bentonit Kedi Kumu 20 lt şu anda 58 lira. Buradan görebilirsiniz. 20 litre tek kediye 2 ay yeteceği için aylık kedi kumu masrafı 29 lira olur.
 • Sanicat Active Marsilya Sabunu Kokulu Kedi Kumu 10 lt şu anda 32 lira. Buradan görebilirsiniz.
 • Proline Marsilya Sabunu Kokulu Kedi Kumu 10 lt şu anda 28.5 lira. Buradan görebilirsiniz.

Orta/iyi kalite olan ve Türkiye’deki birçok kedicinin memnun olduğu bu kumlardan kullanırsanız aylık kum masrafınız yaklaşık 30 lira olur.

Kedinin Aylık Veteriner Masrafı

Bunda da yıl içinde aşılarının ve parazit tedavilerinin düzenli yapıldığını farz edersek hesap aynı, değişmiyor. Yukarıda ayrıntılı yazdığım için tekrar etmiyorum. Yıllık 495 lira, aya bölersek de 40 lira.( iç dış parazit damlanızı veterinerden alıp evde damlattığınızı düşünerek)

Sonuç olarak orta/iyi bir bakımda bir kedinin toplam masrafı; 45 lira mama, 30 lira kum, 40 veteriner, TOPLAM aylık 115 lira, yıllık 1380 lira.

Orta Plus Bakım

Ortacıların neyi eksik, onlarda da plus olabilir . Orta plusta ise ekstra mamalar, vitaminler, bakım ürünleri vs de dersek aylık 30 lira onlara, Orta Plus TOPLAM 145 lira, yıllık 1740 lira.

3- UYGUN FİYATLI BAKIM

Bu grupta biraz daha bütçe korumalı olarak kedi bakımının masraflarını inceleyelim ancak bu noktadan sonra özellikle mama kalitesi çok düşüyor, bilginiz olsun.

Kedinin Aylık Mama Masrafı

Kedi maması olarak içerisinde sadece kurutulmuş et ihva eden, uygun fiyatlı mamaların fiyatlarına bakalım. Yine bilindik 3 marka seçelim; Profine, Brit Premium ve Matisse diyelim!

 • Profine Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg fiyatı 247 tl. Buradan görebilirsiniz.Günlük önerilen miktar yaklaşık 80 gram.

10kg’lık paket yaklaşık 4 ay yeterli gelir. Bu durumda aylık mama masrafı 61 lira olur. (Ben şok)

 • Brit Premium Kısırlaştırılmış Kedi Maması 8 kg fiyatı 169 tl. Buradan görebilirsiniz. Günlük önerilen miktarı yaş üzerinden yazmışlar, 3 yaşındaki kediye 70 gram civarı yazılmış.

8kg’lık paket 4 ay yeterli gelir. Bu durumda aylık mama masrafı 42 lira olur.

 • Matisse Tavuklı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg fiyatı 248 lira. Buradan görebilirsiniz. Günlük önerilen gramaj 50 gram.

10 kg’lık paket yaklaşık 6.5 ay yeterli. Aylık mama masrafı 38 lira olur.

Üçünün ortalaması 47 lira oluyor. Ay orta/iyi seçenekten 2 lira yüksek çıktı iyi mi? Çünkü uygun fiyatlı dediklerimizin günlük gramaj önerileri yüksek oluyor ve daha az süre yeterli geliyorlar genelde… Dolayısıyla ben sadece Matisse ve Brit Premium seçeneğini burada hesaba katmak taraftarıyım. Diğeri pek mantıklı değil, hey gidilerin Profine’ı hiç taze et içermemesine rağmen o fiyat ne öyle 😀 Orta bakımda mama masrafı 40 lira diyelim aylık ve sadece Matisse ve Brit Premium gibi uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirelim.

Kedinin Aylık Kum Masrafı

Burada kum olarak son keşiflerimden Aro Kedi Kumu, (incelemesini buradan okuyabilirsiniz, ocak sonuna kadar indirimli) ve yine bir çok okuyucumun önerdiği ancak henüz deneme fırsatımın olmadığı Micho kedi kumu seçeneklerini değerlendirelim.

 • Aro Kokusuz Kedi Kumu 10 kg 20 tl, sadece Metro marketlerde satılıyor. (ocak sonuna kadar 10 kg 15 lira) Aylık kum masrafınız 20 lira olur.
 • Temizmama Micho Kedi Kumu 2 tane 10 kg 43 lira. Buradan görebilirsiniz. Bunu kullanırsanız aylık kedi kumu masrafınız da 21.5 lira olur.

Uygun fiyatlı bakımda ortalama kum masrafı 20 lira civarı.

Kedinin Aylık Veteriner Masrafı

Yıl içinde aşılarının ve parazit tedavilerinin düzenli yapıldığını farz edersek hesap aynı, değişmiyor. Yukarıda ayrıntılı yazdığım için yine tekrar etmiyorum. Yıllık 495 lira, aya bölersek de 40 lira.

Sonuç olarak uygun fiyatlı bir bakımda bir kedinin toplam masrafı; 40 lira mama, 20 lira kum, 40 veteriner, TOPLAM aylık 100 lira, yıllık 1200 lira.

4- UCUZ BAKIM

Evet, geldik yine Türkiye’deki bir çok kedicinin dahil olduğu bir başka gruba. Bu gruptakiler genellikle mama içerikleri hakkında bilgi sahibi olmayanlar oluyor. Örneğin, üstüne balıklı kedi maması yazan her paketin gerçekten balıklı olduğunu düşünüyorlar ama işler öyle değil, çoğu mamada b bile yok…

Ucuz mamalar, kedi sağlığı için yeterli değil hatta ilerleyen yıllarda birçok hastalığa davetiye çıkaracak nitelikte. Dolayısıyla, sonradan binlerce lira veteriner masrafı vermektense en başından iyi mama kullanılmasını öneriyorum ama alabilen oluyor, alamayan oluyor. Birçok insan da alamıyor. Gelin bakalım, en uygun fiyatlı şekilde bakmaya çalışırsak kedi masrafları ne kadar tutar?

Kedinin Aylık Mama Masrafı

Bu grupta değerlendireceğimiz mamalar içerisinde işlenmiş tavuk proteini gibi ne olduğu belli olmayan terimlerin yazıldığı mamalar. Hangi üçlüyü seçsek acebaa? Mesela, Reflex, Felicia, Bonacibo diyelim.

 • Reflex Plus Tavuklu Kısır Kedi Maması 15 kg şu anda 159 tl. Buradan görebilirsiniz. 4.5 kiloluk bir kediye günde 55 gram civarı öneriliyor.

O halde,15 kg’lık paket bir kediye 9 ay yeter ve aylık mama masrafı 17 lira olur.

 • Felicia Somonlu Kısır Kedi Maması 12 kg 196 tl. Buradan görebilirsiniz. 4.5 kg’lık bir kediye günde 50 gram yemesi öneriliyor.

12 kg’lık paket bir kediye 8 ay yeter ve aylık kedi maması masrafı 24 lira olur.

 • Bonacibo Kısırlaştırılmış Kedi Maması 5 kg 51.5 tl. Buradan görebilirsiniz. 4.5 kg kediye günde 50 gram öneriliyor.

5 kg’lık paket bir kediye yaklaşık 3,5 ay yeter ve aylık kedi maması masrafı 15 lira olur.

Yani, ucuz mamalardan kullanırsanız ortalama olarak kedi maması masrafınız yaklaşık 18 lira olur.

Kedinin Aylık Kum Masrafı

Vallahi, 2 saattir en ucuz kedi kumunu arıyorum ama 10 kilosu 20 liradan daha ucuz bentonit kedi kumu bulamadım, yok. Aro’dan ucuzu yok yani, şu anki indirimde 10 kilosu 15 lira, indirimsiz 20 lira. Dolayısıyla standartları dibe çekip bentonit değil sepiyolit bir kum olan Alice seçeneğine bakacağız. Hiç kullanmadım ve işe yarar bir kum olacağına inancım da yok ama fiyatı uygun işte.

 • Alice Sepiyolit Kedi Kumu 17 lt, 2 paketi şu anda 65 lira. Buradan görebilirsiniz. Paketi 32.5 liraya geliyor ve bir paketi 1.5 ay kullanacağınızı farz edelim ki hiç sanmıyorum. Aylık kedi kumu masrafınız yaklaşık 21 lira olur. Yani ne yaparsak yapalım, aylık kedi kumu masrafı 20 liranın altına inmiyor inemiyor ve 17 lt çok karlı gibi görünse de aslında değil… En ucuz seçenekte bile Aro ve Micho seçenekleri daha mantıklı görünüyor.

Kedinin Aylık Veteriner Masrafı

Düzenli olarak yapılması gereken veteriner masrafları nasıl olur da en minimuma çekilir diye düşünüyorum ancak fazla seçenek yok. Sadece kuduz aşısını ücretsiz olarak tarım ilçe müdürlüklerinde yaptırabilirsiniz, diğer aşılar için yine aynı fiyat geçerli. İç&dış parazit kontrolünde ise beşeri ilaçlar (insanlar için olanlar) tam kapsamlı olmuyor, veteriner kliniklerinden alacağınız damla ve haplarla evde yapabileceğiniz tedavi daha ucuza gelebilir ancak lütfen bu ilaçları veteriner klinikleri dışında, hekim gözetimi olmadan almayın.

 • Karma Aşı 75 tl
 • Kuduz Aşısı ücretsiz
 • Lösemi Aşısı 75 tl
 • İç&dış parazit 50 tl *4 = 200 tl yaklaşık

Toplam yıllık 350 lira, aylık olarak bölersek veteriner masrafı 30 lira civarı oluyor.

Sonuç olarak ucuz bir bakımda bir kedinin toplam masrafı; mama 18 tl , kum 20 tl, veteriner 30 tl, Aylık Toplam 68 lira, yıllık 816 lira.

5- EKSİK BAKIM

Yalan yok şimdi, Türkiye’de kedilerine bu gruba uyacak şekilde bakan da çok. Kimlerden bahsediyorum bu grupta? Her şeyin en en ucuzunu alanlardan ya da hiç almayanlardan, veteriner kontrollerini yapmayanlardan. Yani, eksik bakanlardan bahsediyorum. Bazı insanlar mecbur yokluktan böyle bakıyor, bazıları dönemsel olarak toparlanana kadar böyle bakıyor, bazıları da gerekli önemi vermediğinden bu şekilde bakıyor. O sebepten ya da bu sebepten artık. Bu şekilde bakan da hiç az değil… Peki, siz de böyle bakacak olsanız aylık kedi masrafınız ne kadar olur?

Kedi Aylık Mama Masrafı

Bu grupta değerlendireceğim mamaları genellikle sokak bebeleri için alıyoruz çünkü hepsine sağlıklı mama alabilecek bütçemiz olmuyor ve bir şeyler vermek hiçbir şey vermemekten iyidir ancak kedileriniz için bu mamaların asla yeterli ve sağlıklı olmadığını bilmeniz, yıllar sonra sağlıksız mama tüketimi dolayısıyla oluşacak hastalıklara ve veteriner masraflarına karşı da hazırlıklı olmanız gerekiyor.

 • Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 Kg şu an 83 lira. Buradan görebilirsiniz. Önerilen gramaj internette yazmıyor, 60 gram diyelim.

15 kg’lık mama yaklaşık 8 ay yeter ve aylık kedi maması masrafı 10 lira oluyor.

 • Trendline Cat Yetişkin Kuzu Etli Kedi Maması 15kg 97 lira. Buradan görebilirsiniz. Önerilen gramaj yine internette yazmıyor, 60 gram diyelim.

15 kg’lık mama yaklaşık 8 ay yeter ve aylık kedi maması masrafı 12 lira olur.

 • Rexy Plus Tavuk Etli Kedi Maması 10 kg 70 lira. Buradan görebilirsiniz, vallahi ben ilk defa duyuyorum. Önerilen gramaj mıramaj yok tabii, yine 60 gram diyelim.

10 kg’lık mama yaklaşık 6 ay yeter ve aylık kedi maması masrafı 11 lira olur.

Eksik bakımda ortalama kedi maması masrafı aylık 11 lira.

Kedi Aylık Kumu Masrafı

Yok, kedi kumu olarak, bahçe kumu, deniz kumu ya da eski gazete kullanmayı tercih edenler var. Dolayısıyla siz de böyle bir şey tercih ederseniz aylık kum masrafınız 0 lira. 

Kedi Aylık Veteriner Masrafı

Bu da sıfır lira, götürmüyorlar çünkü. Ne aşılarını yaptırıyorlar ne de parazit tedavilerini dolayısıyla aylık veteriner masrafları da 0 lira.

Eksik bir bakımda sonuç olarak aylık kedi masrafları, 11 lira mama, 0 lira kum, 0 lira veterineri, aylık toplam 11 lira, yıllık 132 lira. (Yalnız sizden rica ediyorum, bunu bir seçenek olarak değerlendirmeyin. Yazık, günah hayvana.)

SONUÇ

Eveeeet, sonuç olarak karşımıza çıkan tablo bu. Ben, eğer kedi bakacaksanız standartlarınızı lüküs ve orta/iyi civarında tutmanızı öneririm. Eğer sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü bir kedi istiyorsanız maddi, manevi biraz yatırım yapmanız gerekiyor.

Uygun bakımı biraz mantıksız buluyorum açıkçası yani orta/iyi bakımla arasında neredeyse fiyat farkı yok ama kalite farkı var.

Ucuz ve eksik bakımın ise sağlıksız ve yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Ben şuşuonlayn olarak size ne öneriyorum ve bu ne kadar tutar?

Butlu bir Suzi fotosu

Hazır kedi mamaları ile kedimizi besliyorsak mama fiyatından kısmayacağız arkadaşlar, her şeyden kısacağız ama mamadan kısmayacağız. Mama olarak ND, ayda 56 liraya geliyor. Yukarıda lüküs kısımda link ve hesap yazdım. Kumdan kısabiliriz, kum olarak Aro’nun tozutması dışında kusuru yok. Geçen aylarda %50 indirimde fiyatı 10 liraya düştü. Böyle indirimleri kovalayıp 12 paket stoklardanız bütün 1 yıl kum almanıza gerek kalmaz ve aylık kum masrafınız 10 lira olur. Hadi Aro yok, Migros indiriminden ben Mırmır’ı 12.5 liradan aldım, normal fiyatı 25 lira. Yani indirim ve stok olmazsa olmaz. Aylık kum masrafı da benim önerilerime uyarsanız 15 liradan fazla olmaz.

Veteriner masraflarından da kısmayacağız, sadece iç&dış parazit için veteriner kliniğinden damla alıp bu kontrolü evde yapabiliriz. Bu durumda da yıllık masrafı aylara bölünce 40 liradan fazla olmuyor. (İVHO 2018 e göre) Yani şuşuonlayn stayla bakışta aylık kedi bakımı masrafınız 111 lira. Arada da evde taze et ile mamalar yapmaya vs 20-30 lira falan harcasanız,  pluslı 140 lirayı geçmiyor. 

Biliyorum, mama olayı hala bir çoğunuzun kafasını karıştırıyor ama şuşuonlayn bunu net olarak çözecek! Piyasadaki mamaların hepsini bir excel listesinde toplayacağım ve özelliklerini/fiyatlarını kıyaslayacağım. Artık herkes sağ biz selamet bu mama olayını da kapatırız ve en iyi kedi maması seçimi yazısı da yazacağım ki aklınızda şüphe kalmasın <3

Peki, siz yukarıdaki sınıflandırmalarım ,tercih ettiğim ürünler ve rakamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ayrıca da bu yazıya da çok emek harcadım, gözümün nuru aktı. Eğer yazıyı sevdiyseniz ve size faydalı olduysa bana bir teşekkür yazmanız ya da aşağıya bir kalp atmanız beni çok mutlu eder!

Şimdilik görüşmek üzere,

Kediyle kalın <3

Sağlıklı beslenen, güzel bakılan, mümkünse çok da para harcanmayan kediyle <3

 

354

103 Responses

 1. Emine
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   26 Ocak 2019
 2. Göksen Uludüz
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   26 Ocak 2019
 3. Roza
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   26 Ocak 2019
   • Nasil ta i
    2 Mart 2019
    • suzionline
     2 Mart 2019
  • Tülay
   26 Ocak 2019
   • suzionline
    27 Ocak 2019
 4. Nane
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   26 Ocak 2019
   • Seda
    8 Mart 2019
    • suzionline
     9 Mart 2019
 5. Bengisu Yaldır
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   26 Ocak 2019
 6. Susamhea
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   26 Ocak 2019
 7. Hamza
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   30 Ocak 2019
 8. Tülay
  26 Ocak 2019
  • suzionline
   27 Ocak 2019
 9. Kubilay
  27 Ocak 2019
  • suzionline
   27 Ocak 2019
 10. Ayhan Balbunar
  27 Ocak 2019
  • suzionline
   27 Ocak 2019
 11. ScottishPeluş
  28 Ocak 2019
  • suzionline
   28 Ocak 2019
 12. Zafer Şahin
  4 Şubat 2019
  • suzionline
   4 Şubat 2019
 13. Berna Sezgin
  5 Mart 2019
  • suzionline
   5 Mart 2019
 14. Kübra
  17 Mart 2019
  • suzionline
   18 Mart 2019
 15. Nilaltan
  31 Mart 2019
  • suzionline
   1 Nisan 2019
 16. Ömer
  31 Mart 2019
 17. Esra
  6 Mayıs 2019
 18. Esra
  6 Mayıs 2019
 19. Esra
  6 Mayıs 2019
  • suzionline
   6 Mayıs 2019
 20. seda
  11 Mayıs 2019
  • suzionline
   14 Mayıs 2019
 21. Helen
  12 Mayıs 2019
  • suzionline
   14 Mayıs 2019
 22. gökhan
  15 Mayıs 2019
  • suzionline
   15 Mayıs 2019
 23. sss
  21 Haziran 2019
  • suzionline
   24 Haziran 2019
 24. CANAN
  3 Temmuz 2019
  • suzionline
   4 Temmuz 2019
 25. Taylan
  26 Temmuz 2019
  • suzionline
   26 Temmuz 2019
 26. Levent
  16 Ağustos 2019
  • suzionline
   20 Ağustos 2019
 27. yasemin
  2 Eylül 2019
  • suzionline
   2 Eylül 2019
 28. Gül
  2 Eylül 2019
  • suzionline
   2 Eylül 2019
 29. emrah
  7 Eylül 2019
  • suzionline
   9 Eylül 2019
 30. Anonim
  20 Eylül 2019
  • suzionline
   20 Eylül 2019
 31. pınar
  20 Eylül 2019
 32. Ballıbadem
  27 Ekim 2019
  • suzionline
   28 Ekim 2019
 33. Ballı badem
  27 Ekim 2019
 34. Yasemin
  7 Kasım 2019
  • suzionline
   8 Kasım 2019
 35. Zeyna
  12 Kasım 2019
 36. Zeyna
  12 Kasım 2019
 37. Zeyna
  12 Kasım 2019
 38. Zeyna
  12 Kasım 2019
 39. Zeyna
  12 Kasım 2019
  • suzionline
   12 Kasım 2019
 40. aydın
  14 Kasım 2019
  • suzionline
   14 Kasım 2019
 41. Canan
  17 Kasım 2019
  • suzionline
   18 Kasım 2019
 42. Minnoş tarçın
  21 Kasım 2019
 43. Minnoş tarçın
  21 Kasım 2019
 44. 3 çocuk annesi
  28 Kasım 2019
  • suzionline
   29 Kasım 2019
 45. Beko
  20 Aralık 2019
  • suzionline
   21 Aralık 2019
 46. Beko
  20 Aralık 2019
 47. selena
  13 Haziran 2020
 48. Yağmur
  15 Ağustos 2020
 49. hilal
  21 Ağustos 2020
 50. YAKUP BEYAZ
  27 Mart 2021
 51. Anonim
  30 Mart 2021
 52. mehmet
  31 Mart 2021
 53. Anonim
  31 Mart 2021
 54. ahmet
  31 Mart 2021
 55. keroz
  1 Nisan 2021
 56. kero
  1 Nisan 2021
 57. akipçi
  6 Nisan 2021
 58. Takipçi
  6 Nisan 2021
 59. Ucuz
  7 Nisan 2021
 60. Milla
  7 Nisan 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz