Veteriner Muayene Ücretleri – Kedi Aşı Fiyatları 2021 | suzionline
Veteriner Muayene Ücretleri – Kedi Aşı Fiyatları 2021

Veteriner Muayene Ücretleri – Kedi Aşı Fiyatları 2021

Selam, kedi severler! Biliyorsunuz, her sene ocak ayında veteriner kliniklerinin ücretleri zamlanır. 2021 yılı veteriner muayene ücretleri ve kedi aşı fiyatları konusunda güncellemeleri sizinle paylaşmak istiyorum çünkü hepimizin kliniğe gitmeden önce aklında 2 soru var; ”Veteriner masrafları çok tutar mı, kliniğe gittiğimde ne kadar ödeyeceğim?” Türkiye’de ne yazık ki veteriner sağlık ücretleri çok yüksek ve gerçekten karşılamakta çok zorlanıyoruz. Ancak söylemeden geçmeyeyim, bu konuda ”suçlu” olan veteriner hekimler değil, Türkiye ekonomisi. Buraları uzatmadan konuya geçelim.

Edit: Sadece veteriner değil mama,kum, toplam bütün giderlerle 2021 yılında aylık ve yıllık kedi masraflarını yazdığım yazı için buraya.

kedi veteriner ücretleri 2021

Öncelikle ufak bir bilgilendirme yapmam gerekiyor. Veteriner kliniklerindeki ücretlendirmeler her zaman değişkendir. Bir uygulamanın ücretlendirmesi her klinikte farklı olabilir. Sadece ”taban fiyatlar” sabittir. Bu taban fiyatlar da ilden ile değişir. Her sene Ocak ayında bulunduğunuz ilin Veteriner Hekimler Odası, o senenin taban fiyat listesini açıklar.( Muhtemelen onların internet sitesinden erişebilirsiniz.) O ildeki veteriner klinikleri, yaptıkları uygulamalardan minimumda listedeki rakamı talep eder. Daha fazlasını talep etmek yasal olarak haklarıdır ancak daha azını talep edemezler. Nasıl ki seansı 400 tl olan psikolog da var, 1000 tl olan psikolog da var, onlarda da aynı şekilde.

kedi aşı fiyatları 2021

Veteriner klinikleri, taban fiyatın üzerinde diledikleri gibi fiyatlandırma yapabilirler. ANCAK istisnalar dışında çoğu klinik taban fiyat listesi üzerinden çalışır. Dolayısıyla taban fiyatları baz alabilirsiniz ve her zaman kliniğe gitmeden önce arayarak ya da muayene öncesinde fiyatlar konusunda bilgilendirilmek isteyebilirsiniz. Zaten bu ücretlendirme işi veteriner hekimler için sıkıntı yarattığı için tedavi izin ve tahmini ücret talep formu diye bir şablon oluşturmuşlar. Tedavi öncesinde fiyat bilgisi verip onay almak için bu formdan imzalatmak isteyebilirler. Formu buradan inceleyebilirsiniz. Böyle bir taleple karşılaşırsanız şoke olmayın. İki taraf da önlem almaya çalışıyor.

Şimdi ben bu yazıda İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya illerinin, temel bazı uygulamalar için aldığı taban fiyatları listeleyeceğim. Bursa’yı da eklemek isterdim ancak internet sitelerinde paylaşmamışlar. Diğer illerde de aslında fiyatlar neredeyse aynıdır. Tam olarak öğrenmek için bulunduğunuz ilin veteriner hekimler odası ile iletişime geçebilirsiniz. Ne yazık ki benim bütün şehirleri tek tek yazmam mümkün değil ama dediğim gibi benzerdir. Başlıyore;

veteriner muayene ücretleri 2021

Veteriner Muayene Ücretleri Ne Kadar 2021 ?

Önce muayene ücreti ne zaman alınır, onu konuşalım, bu konu biraz ikircikli olabiliyor. Kliniğe bir şikayet ile gittiğinizde veteriner hekim sizi dinleyip, kedinize bakıyorsa muayene ücreti alır. Bazen bu insanlara garip geliyor, bir baktı, krem yazdı ama muayene ücreti aldı, diye şikayet ediyorlar. Zaten muayene etmiş, bunun her zaman uzun sürmesi ya da çok basamaklı olması şart değil. Ayrıca bazı klinikler aşı uygulamaları öncesinde de muayene ücreti alır. Eğer ”muayene ediyorsa” alması bence yine doğal. Evet, şimdi fiyatlara bakalım.

Wow wow wow, İstanbul, kardişim üzüyorsun… Yukarıda da dediğim gibi fiyatlar ilden ile değişiyor çünkü kliniklerin masrafları da ilden ile değişiyor. Kira, maaşlar vs. tabii ki bunlar bize de yansıyor…

Kedi İç Parazit ve Dış Parazit Uygulaması Kaç Para 2021?

kedi iç dış parazit ücretleri 2021

Kedilerde iç ve dış parazit uygulamaları düzenli olarak yapılmalıdır. Hiç evden çıkmayan, dışarısı ile teması olmayan bir kedi de olsa yapılmalıdır. Hangi sıklıkta yapılması gerektiğini kendi veteriner hekiminize danışmanızı öneririm çünkü bazı öneri farklılıkları olabiliyor. Ortalama olarak 1-3 ay arası değişkenlik gösteriyor.

Ben kendi kedilerimde son zamanlarda hep iç-dış parazit birlikte damlalar uyguladım. Veteriner kliniğinden satın aldığım damlaları, evde uyguluyorum. Evet, iç parazitler için de damla oluyor, hatta bazı hap ve enjeksiyon halindeki ilaçlardan daha da güçlü ve aynı şekilde iç dış birlikte damlalar var. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi burada paylaştım, okuyabilirsiniz.

Suzan da Müjgan da klinikte çok fazla stres oluyorlar, eğer muayene edilmelerine ihtiyacımız yoksa evde uygulamayı tercih ediyoruz. Size de bunu veteriner hekiminize danışmanızı öneririm. Ayrıca, kedinize senede kaç kere iç-dış parazit uygulaması yapılacağı bellidir. Ben sene sonlarında fiyatlar zamlanmadan sonraki sene için alıyorum açıkçası. Aradaki 20şer 30ar lira farklar benim için önemli.

kedi aşıları 2021

Yukarıdaki tabloya baktığımızda İstanbul için bir kedinin yıllık ortalama iç-dış parazit uygulama ücreti (2 ayda 1 iç dış birlikte damla- farazi yazıyorum, sizin veteriner hekiminiz daha sık ya da seyrek önerebilir) 960 liraya tekabül ediyor :)))) İzmir için de 750 tl, diğer illerde de bence neredeyse böyledir.

Kedi Aşı Fiyatları 2021

Yazı ilerledikçe içime içime ağlıyorum. Evet, 2021 kedi aşı fiyatları da bu şekilde;

Bu Aşıları Ne Sıklıkta Yaptırmamız Gerekiyor? Kedi Aşıları 2021

Türkiye’de standart uygulamayı baz alarak, 2 tablo halinde gösterebilirim.

Yavru Kedilere Yapılması Gereken Aşılar

YAŞ UYGULAMA
6 – 8 Haftalık  İç ve Dış Parazit (aşı değil, ilaçtır)
8 – 10 Haftalık  Karma Aşı
9 – 11 Haftalık  Lösemi Aşısı
10 – 12 Haftalık  Karma Aşı
11 – 13 Haftalık  Lösemi Aşısı Tekrar
12 – 14 Haftalık  Kuduz Aşısı (3 aydan küçüklere yapılmaz)

Yetişkin Kedilere Yapılması Gereken Aşılar

1 Yaşından Sonra Her Yıl 1 Kere
 • Karma Aşı
 • Lösemi Aşısı
 • Kuduz Aşısı

Türkiye’de genellikle bu aşı cetveli takip edilmektedir. Bazı veteriner hekimler karma aşıyı 3 doz, lösemiyi tek doz önerebilir ya da daha farklı. Yine bu konuda da değişken önerilerle karşılaşıyoruz.

Şimdi 2021 yılında yavru kedi sahiplenen birisinin yıllık aşı masrafı ne olur, ona bir bakalım.

Yavru Kedi Aşı Fiyatları 2021

yavru kedi aşı ücretleri

Diyelim ki 2021 yılında bir yavru kedi sahiplendiniz ve yavru kedini aşı fiyatları ne kadar merak ediyorsunuz. İşte buyurun;

Veteriner Hekimler Odalarının açıkladığı rakamlar baz alınarak ortalama rakamlar bu şekilde çıkıyor. Genel olarak bakarsak 2021 yılında yavru kedi sahiplenmiş bir kişi, hiçbir hastalık durumu olmazsa yaklaşık 1200 tl aşı + iç-dış parazit ödemesi yapacaktır!

kedi aşıları ne kadar 2021

Yetişkin Kedi Aşı Fiyatları 2021

Eğer yetişkin bir kediniz varsa 2021 yılında yapacağınız aşı ve iç dış parazit masrafı ise şu şekil;

Ühüüüü, çok da ucuzlamadı. Hele birden fazla kediniz varsa bir çarpın da görün  🙁 Neyse ki tek seferde ödemiyoruz…

2021 yılında yetişkin bir kedinin, hastalık durumu olmazsa yapacağı veteriner masrafı sadece aşılar ve paraziter uygulamalar için 900 tl civarı.

ücretsiz kedi aşıları

Peki, Ücretsiz Kedi Aşısı Yaptırabileceğimiz Yerler Yok Mu?

Hayır yok, belediyelerde barınaklarda zaten bu aşıların çoğu olmaz olsa bile sokak kedileri içindir. Sahipli kediler için değildir. Sizin kedinizi sokaktan sahiplenmiş olmanız da bir şeyi değiştirmiyor. O da sahipli bir kedidir, sokaktaki kimsesiz kedinin hakkını yemek olur bu ANCAK zaten yok bu aşılar beldiyelerde. Sadece kuduz aşısını Tarım İlçe Müdürlüklerinde çok cüzi rakama yaptırabilirsiniz. 2019’da 2.5 idir. Şimdi de olsa olsa 5 tl olmuştur.

kedi kısırlaştırma kaç para 2021

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları 2021

Şimdi de gelelim kısırlaştırma fiyatlarına. Biliyorsunuz vakti gelince sahiplendiğiniz kediyi kısırlaştırmak en önemli sorumluluklarınızdan birisi. ( Ne zaman peki, derseniz buraya. Kedi kısırlaştırma yaşı konulu röportajımızı linkledim!)

Erkek Kedi Kısırlaştırma Ne Kadar 2021 ? Dişi Kedi Kısırlaştırma Ne Kadar 2021 ?

Yukarıda yazılan rakamlar sadece operasyon ücreti. Yani, operasyonda kullanılacak ilacın, malzemenin vs fiyatları hep ayrıca ekleniyor. Sadece Antalya dişi kedi kısırlaştırma yazdığı 900 tl fiyata anestezi ve antibiyotik dahil demiş. Tabii kısırlaştırma ameliyatı öncesi kan tahlili yapılacaksa ki yapılmalı! onlar da ayrıca ücretlendiriliyor. İkinci kedim Müjgan’ı kısırlaştırırken ben daha bilinçliydim. Onun kısırlaştırma sürecini, öncesinde yapılan tahlilleri vs burada anlatmıştım. Kısırlaştırma konusunda bir şeyden daha bahsetmek istiyorum; Kedilerimizi ücretsiz kısırlaştırabileceğimiz yerler yok mu, sık sık sorulur çünkü.

Ücretsiz Kedi Kısırlaştırma 2021

ücretsiz kedi kısırlaştırma

Türkiye’de hiçbir yerde sahipli bir kediyi ücretsiz kısırlaştıramazsınız. Sadece bazı belediyeler sokak kedilerini ücretsiz kısırlaştırır. Yukarıda da dediğim gibi kedinizi sokaktan sahiplenmiş olmanız onu sokak kedisi yapmaz, cins olmasa da sahiplendiğiniz kedi sahipli kedidir. Peki, belediyeye götürsek sahipsiz desek ne olur? Yani öncelikle, belediye imkanları ve şartları ile özel klinikler asla kıyaslanmaz, belediyede kısırlaştırma bir meçhuldür. Kedinizi bu meçhule atmamanızı öneririm. Ayrıca sokak kedisi diyerek kısırlaştıracağınız için kulağına kesik atılır. Bir de size teslim etmek istemeyebilirler de, sokağınıza salabilirler vs. Benim tavsiyem bunu yapmayın. Para biriktirip özelde kısırlaştırmanızı öneririm. Sadece İstanbul gibi bazı büyük şehirlerde belediyelerin hayvan hastaneleri oluyor, daha makul ücretli. Örneğin İBB Fatih Hayvan Hastanesi gibi, yine özel klinik standartında değil ama makul ücretlerle kısırlaştırabilirsiniz.

Kedi Mikroçip Fiyatları 2021 – Kedi Çip Taktırma Fiyatları

kedi mikroçip kaç para

Şimdi, kedi mikroçip fiyatlarından bahsedelim. Biliyorsunuz, 2022 yılının sonuna kadar kedilerimize mikroçip taktırmış olmamız yasal zorunluluğumuz. Benim kedilerimin ikisinde de mikroçip var. Mikroçip, gps sistemli değildir, konum bildirmez size. Bir dijital kimliklendirme sistemidir. Ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Benim tavsiyem, kısırlaştırma operasyonu ile birlikte yaptırmanız çünkü ucu biraz kalın bir iğne ile takılıyor. Anesteziliyken yapılırsa daha iyi olur ancak sizin kediniz zaten kısırsa uygulama yapılacak yere lokal anestezi yapıp yine uygulayabilirler. Şimdi bakalım kedi mikroçip ücretleri 2021 yılında ne kadar?

Ay hayret bu sefer İstanbul ve Antalya daha ucuz. Türkiye genelinde ortalama 150-250 tl arasında kedilerinize mikroçip taktırabilirsiniz.

Şimdi bir de klinikte sıklıkla ihtiyaç duyabileceğimiz bazı temel uygulamaların fiyatlarını yazacağım;

Umarım hiçbirisine ihtiyacımız olmaz ama temel bir kaç uygulama için de fiyatları öğrenmiş olduk.

Eğer benim yer vermediğim farklı bir işlemin ücretini öğrenmek istiyorsanız;

İstanbul için buraya 

Ankara için buraya

İzmir için buraya

Antalya için buraya

bakabilirsiniz. Ben de zaten bütün ücretlere buradan baktım. Farklı illerde oturuyorsanız, yazının başında da dediğim gibi bulunduğunuz ilin veteriner hekimler odasının internet sitesinden muhtemelen erişebilirsiniz. Erişemezsiniz odayı arayabilirsiniz.

veteriner muayene ücretleri 2021

Evet, 2021 yılında kedilerimiz için yapacağımız ortalama veteriner kliniği masraflarını öğrendik diye düşünüyorum. Hepimize şimdiden keşbiş ola, umarım önümüzdeki yıllarda ekonomi düzelir ve biz de bu masrafların altında ezilmekten kurtuluruz.

Emek verdiğim bir yazı oldu. Eğer sizin için faydalı olduysa bir like atmanız, teşekkür yazmanız beni çok mutlu eder.

Şimdilik görüşmek üzere,

Kediyle kalın,

Annisi babası, veteriner masraflarının altında ezilmemiş kediyle!

Edit: Sadece veteriner değil mama,kum, toplam bütün giderlerle 2021 yılında aylık ve yıllık kedi masraflarını yazdığım yazı için buraya.

Kedilerde corona virüsü ve fip hastalığı hakkında yapılan araştırma yazısı için ise buraya.

351

3 Responses

 1. kedili
  9 Mart 2021
 2. Jenga
  22 Haziran 2021
 3. Semra Cengiz
  3 Aralık 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz