Kedi Yıkamak Zararlı Mıdır? Kedi Nasıl Yıkanır? | suzionline
Kedi Yıkamak Zararlı Mıdır? Kedi Nasıl Yıkanır?

Kedi Yıkamak Zararlı Mıdır? Kedi Nasıl Yıkanır?

Merhaba sevgili hayvan severler! Bugün, kedi sahiplerini ikiye bölen ve gündemden nedense hiç düşmeyen bir konu ile karşınızdayım; kedi yıkamak! Kedileri yıkamak gerekli midir veya kedi yıkamak zararlı mı? Yıkanması gerekiyorsa kedi nasıl yıkanır? Size büyün ayrıntılarıyla kedi yıkamak konusundan bahsedeceğim. Haydi baş!

Kedi Yıkanır Mı ?

Kedilerin yıkanmasına gerek yoktur çünkü kediler kendi kendilerini yalayarak temizlerler. Kedi dili, antiseptik özelliğe sahiptir. Antiseptik demek; hastalığa yol açan bakteri,virüs,mantar gibi tek hücreli canlıları yok eden demektir.

Yukarıdaki fotoğrafta, kedi dilinin çok yakından görebiliyorsunuz. Kedi dili, antiseptik olmasının yanı sıra taraklı bir yapıya sahiptir. Bütün tüylerini ve derisini bu özel dil sayesinde temizlerler! Kediler günün yaklaşık 1-2 saatini kendilerini temizlemeye ayırırlar. Normal şartlar altında bizlerin onları temizlemesine asla gerek yoktur. Sadece bazı ekstrem durumlarda kedileri yıkamak gerekir. Sokaktan eve kedi almak bu ekstrem durumlardan değildir. Sokaktan eve aldığınız kedi kendini yalayarak temizleyecektir.

Kediler Ne Zaman Yıkanmalıdır?

 • Kedinizde egzama, mantar gibi herhangi bir cilt hastalığı varsa veterinerinizin önerdiği özel bir ilaçla kedinizi yıkanmanız gerekebilir. ( Yanlış anlamayın, kedinizde mantar varsa, yıkayın geçer demiyorum. Mantar hastalığı gibi bazı durumlarda veterinerler dermatolojik şampuanlarla,kedilerin yıkanmasını öneriyor. Sabunlaya da normal şampuanla değil.)
 • Kedinize herhangi bir zararlı, zehirli bir madde bulaştıysa yıkamanız gerekir. Örneğin, bir şekilde kedinizin üzerine çamaşır suyu döküldü, o halde kedinizi bir an önce yıkamalısınız. Kediniz çamaşır suyunu yalayarak temizlemeye çalışırsa zehirlenecektir.
 • Kediniz, kendisini temizleyemeyeceği kadar kirlendiyse yıkamanız gerekir. Örneğin, kediniz ishal oldu ve kalça bacak kısımları tamamen kirlendi, o halde kedinizin kalça kısımlarını yıkayıp temizlemeniz gerekir.
 • Küçük bir not; yıkama ile pirelerden kurtulamazsınız. Pire var diye kedinizi yıkamayın.
 • Bir öneri;

kedi temizleme

Kedinizi mümkün olduğunca yıkanmaktan kaçının! Kedi yıkamak ne sizin için ne de kediniz için güzel bir şey değil. Örneğin, silerek kurtulabileceğiniz bir şekilde kirlendiyse yıkamayın. Islak bir havlu ya da pamuk yardımıyla silin. Ancak, paketli satılan ıslak mendiller yine kediler için uygun değil! Hatta zararlı… Hem kediniz sizin sildiğiniz bölgeyi daha sonra yalayacağı için hem de yine cilt dengesini bozacağı için zararlı. Küçük bir havluyu ılık su ile ıslatın silin, ıslak mendil kullanmayın.

Diyelim ki silerek kurtulamayacağımız ekstrem bir durum başımıza geldi; kedimizi yıkamamız lazım. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Kediler Nasıl Yıkanır?

Öncelikle, kedilerin büyük bir çoğunluğu sudan nefret ettiği için, tutmak en büyük problem. Neyse ki bunun da çözümünü bulmuşlar; kedi yıkama filesi! Bundan daha önceki en ucuz kedi malzemeleri yazımda bahsetmiştim. Okumadıysanız, buradan okuyabilirsiniz. Nereden, ne kadara alabileceğiniz ayrıntılarıyla yazıyor..

kedi yıkama filesi

 • Bu tarz bir file yardımıyla kedinizi yıkamanız daha kolay olacaktır. Şu an acil bir durum var, file falan bulamam diyorsanız umarım elinizde kalın bulaşık eldivenlerinden vardır. Kedinizin sizi yaralamasına büyük oranda engel olacağını umuyorum.
 • Kedinizi küvette ya da duşta yıkamak doğru tercih değil.. Lavabo sizin için daha kolay, kediniz için daha stressiz olacaktır. Lavaboyu kedinizin karnının altına gelecek kadar su ile doldurun. İçine oyuncak falan atabilirsiniz, şansınız var ilgisini çeker ve onunla oyalanır.

kedi ıslak mendille silinir mi

Bu tarz suda hareket eden oyuncaklar kullanabilirsiniz. Ben, aliexpress’ten 1 2 dolara almıştım. Suzi, çok severek oynuyor. Kediniz için Aliexpress’ten alabileceğiniz malzemeleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Suyun sıcaklığı ılık olmalı. Bebek yıkıyormuşsunuz gibi düşünün.
 • Kedinizi forşt diye hemen ıslatmayın! Bir tas yardımıyla yavaş yavaş su dökün üzerine.
 • Yüzünü ıslatmayın. Tekrar ediyorum yüzünü, özellikle kulaklarını kesinlikle ıslatmayın. Eğer, yüzünü de temizlemeniz gerekiyorsa ıslak bir havlu ile yüzünü silebilirsiniz.

kedi nasıl yıkanır

 • Çok fazla kedi şampuanı kullanmayın
 • Banyo süresini mümkün olduğunca kısa tutun
 • Malzemelerinizin hepsi yanınızda hazır olsun, banyodan çıkar çıkmaz havlu ile kedinizi sarın.
 • Kedinizi ıslak bırakmayın, banyo sonrasında onu iyice kuruladığınızdan emin olun. Saç kurutma makinesini kurulamak için kullanabilirsiniz ama derisine çok yaklaştırmadan ve ısısını çok açmadan! 

En İyi Kedi Şampuanı Hangisi ?

en iyi kedi şampuanı

Kedi yıkamak için bir kedi şampuanı kullanmanız lazım. İnsanlar için olan sabunlar ve şampuanlar kediler için uygun değil, ph değerleri yüzünden deri ve tüy sağlığına zarar veriyor. Kısaca, derisini ve tüylerini kurutuyor. Tüy dökülmesine sebebiyet veriyor. Derisi, cilt dengesi bozulduğu için egzama mantar gibi deri hastalıklarına elverişli bir zemin hale geliyor. Veterineriniz, kedinizin rahatsızlığına göre dermatolijik bir şampuan önermediyse kedinizi bir, kedi şampuanı ile yıkamanız lazım. Türkiye’de çok fazla kedi şampuanı seçeneği yok ne yazık ki. Bulduklarımın çoğunun  içeriğini beğenmedim. Şampuan incelemesi yazıp,daha sonra burayı güncelleyeceğim. (Güncelledim, buradan okuyabilirsiniz.) Umarım bunu alabilirsiniz diyebileceğim temiz bir şampuan bulabilirim. Şimdilik ufak notlar paylaşayım diyorum. İçeriği sade ve basit ürünlere yönelin, aşağıdaki maddeleri içeren şampuanları almayın;

 • Boya
 • Paraben
 • Sodyum Laurel Sülfat (SLS) vs.
 • Petrokimya türevleri
 • Çay ağacı yağı gibi bazı doğal yağlar kediler için toksik etki gösteriyormuş
 • Hem kedi hem köpekler için olanları tercih etmeyin

Kedi Yıkamak İçin Dalin Kullansam Olmaz Mı?

Olmaz. İnsanlar için üretilen kozmetik ürünlerin hiçbirisi hayvanlar için uygun değil. Dalinin ph’ı 5.5 civarında, kediniz için bu ph’ın daha yüksek olması lazım. Ayrıca içerisinde SLS gibi maddeler var. Ne ph değeri ne de içerik listesi kedinizin ihtiyaçlarına yönelik değil hatta onun dengesini bozacak şekilde.

Döşeme ve Mantolama

kedi yıkamak zararlı mıdır

Önceki yazılarımı okuyanlar bilir, döşeme ve mantolama yapmayı çok severim. Bu konuyu da döşemesiz kapatmayacağımı tahmin etmişsinizdir…

Konu ile ilgili araştırma yaparken, bir sürü bencil kedi sahibi olduğunu fark ettim. Mesela, sırf içi rahat etsin, kedisi ”tertemiz” olsun diye her ay kedisini yıkayanlar varmış. Bu insanlara sorsanız ”doğası bozulmasın” diye kedisini kısırlaştırmaz ama her ay haşır haşır sabunlayıp yıkar kediyi. Kedilerin doğasında arap sabunu var çünkü.. Sonra da yıkıyom ben bi şey olmuyo derler.

Kedisi, tuvaletini yaptıktan sonra her seferinde gidip poposunu ıslak mendille silenler de varmış. Allah akıl fikir ihsan eylesin diyorum. Obsesif kompülsif bozukluğu olan insanlar yüzünden kedilerin çektiklerine de ayrıca üzülüyorum.

Piresi var diye şampuanla kedi yıkanlar da varmış. İnsan bir veterineri arar sorar, yıkarsam piresi geçer mi diye.. Hadi onu yapmadın, google’a sor.. Pire damlası yaptırmadan pirelerden kurtulamazsın yani boş yere yıkayıp hayvanı strese sokmuşsun..

”Kedimi yıkadım, ertesi gün öldü sizce neden?” diye yazanlar var ya… Kafayı yememek elde değil. Pis görünüyor diye 1.5 aylık kediyi yıkamış!

Lütfen, kedilerinizi mecbur kalmadıkça yıkamayın. Kedilerin doğasında hamam kültürü yok ne yazık ki. Kediler kendilerini yalayarak mükemmel bir şekilde temizlerler. İlla içiniz rahat etsin diye bir şeyleri yıkamanız gerekiyorsa gidin kendiniz yıkanın bir zahmet..

 

 

 

 

 

112

15 Responses

 1. Mehmet Oğuzhan Acar
  20 Mayıs 2019
  • suzionline
   22 Mayıs 2019
 2. kasım
  15 Haziran 2019
  • suzionline
   17 Haziran 2019
 3. Kardelen
  7 Eylül 2019
 4. Anonim
  30 Ekim 2019
  • suzionline
   1 Kasım 2019
 5. anonim1
  13 Ocak 2021
  • suzionline
   13 Ocak 2021
 6. Ayse
  17 Nisan 2021
  • suzionline
   19 Nisan 2021
 7. Gamze
  28 Nisan 2021
 8. ayşe
  24 Mayıs 2021
  • suzionline
   25 Mayıs 2021
 9. Esma
  13 Haziran 2024

Yorumunuzu Yazabilirsiniz