Kedi Taşıma Çantasına Nasıl Alıştırılır? | suzionline
Kedi Taşıma Çantasına Nasıl Alıştırılır?

Kedi Taşıma Çantasına Nasıl Alıştırılır?

Selam, birçok kedi sahibi felç eden bir konu ile karışınızdayım. Konumuz; kediyi taşıma çantasına alıştırmak. Kedilerin çoğunluğu taşıma çantasına girmek istemez. Yanlış taşıma çantaları, uygunsuz şekilde taşıma çantasına tepilmeleri, yolculuk esnasında yaşanan sorunlar ve krizli klinik muayeneleri ve bu davranışını perçinler. Kedi taşıma çantası kediniz için şu an azılı bir düşman olabilir. Bu ilişkiyi düzeltmenin bazı yolları var. Size bu yollardan bahsetmek istiyorum. Hazırsanız baş!

1- Doğru Kedi Taşıma Çantası Seçimi

Öncelikle hem kedinizin güvenliği ve rahatı hem de sizin kullanım konforunuz için doğru kedi taşıma çantasını seçmeniz gerekiyor. Bu konuda özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsetmek istiyorum.

İdeal kedi taşıma çantası;

Sağlam, kedinin açıp kaçamayacağı şekilde güvenli,

İçinde rahatça yatabileceği kadar geniş,

Rahatça nefes alabileceği kadar iyi havalandırmalı,

Su geçirmez,

Kolay temizlenebilir (kumaş ve hasır taşıma çantalarını temizlemek zordur)

olmalıdır.

Hem üstten hem de önden girişli kedi taşıma çantası örneği

Kedi taşıma çantası, kedinin kolayca girip çıkabileceği şekilde olmalıdır. Hem önden hem de üstten açılan kedi taşıma çantaları idealdir, birçok veteriner hekim ve davranış uzmanları bu tarz çantaları önerir. Ortadan ayrılabilen plastik taşıma çantaları klinikte muayene esnasında çok avantajlı olur. Sadece üst kısmı kenara alırsınız ve muayenenin bir kısmında kediniz alt kısmın içinde kalabilir. Bu onlara daha güvende hissettirir.

Ortadan ikiye ayrılan kedi taşıma çantaları

2- Sıklıkla Tercih Edilen Kediler İçin Uygunsuz Kedi Taşıma Çantaları

  • Ana kucağı kedi taşıma çantaları kediler için uygun değildir. Hem onlar için çok rahatsız bir duruş hem de hiç güvenli değil, kaçabilirler. Kesinlikle kullanmamanızı öneririm.

  • Astronot kedi taşıma çantaları da yine kediler için uygun değil. Öncelikle havalandırma yetersiz, şeffaf kısımlar özellikle yazın sera etkisi yapıyor ve içerisi fazla ısınıyor. Ayrıca 4 kg üstü kediler için boyutları çok çok küçük. Ne yazık ki kliniklerde bu taşıma çantalarını çok görüyorum. Kediler içerisinde eciş bücüş oluyor, hiç konforlu ve sağlıklı değil, lütfen kullanmayın.

  • Askılı kedi taşıma çantalarının kumaş olanlarının %90’ı da kediler için uygun değil. Hem zamanla eğilip bükülüp iç hacmi azaltıyorlar, çoğunda havalandırma yetersiz. Genişlik yetersiz ve şeffaf olanları sera etkisi yapıyor. Ayrıca birçoğunun tabanı da yeterince sert değil, kediler içine çöküyor.

Bu uygunsuz örnekleri neden sizinle paylaştım? Çünkü kediler uygunsuz taşıma çantalarının içerisinde rahat edemezler ve siz ne yaparsanız yapın içerideki tecrübesi olumsuz olacağı için bu tarz taşıma çantalarına alışmaları zor olacaktır. Nadiren bazı kediler bu çantalara karşı tepkisiz oluyor. Yine de onlara da kullanmamak lazım çünkü tepki koymasalar da rahatsızlık onlar için de söz konusu.

Kedi taşıma çantaları konusunda incelemelerimi ve önerilerimi yazdığım bir yazı var. Buraya linkini bırakıyorum, kedi taşıma çantası almadan önce okumanızı öneririm. Eğer mevcut çantanız uygun değilse de değiştirmenizi öneririm. Şimdi doğru kedi taşıma çantası konusunu hallettiysek gelin alıştırma kısmına geçelim.

3- Kediyi Taşıma Çantasına Alıştırmak

  • Yukarıda da uzun uzun bahsettiğim gibi kullandığınız kedi taşıma çantası güvenli ve konforlu olmalıdır. Doğru kedi taşıma çantasını seçin.

İdeal bir kedi taşıma çantası örneği

  • Kedi taşıma çantası temiz olmalıdır, kediler temiz yerleri sever. Satın aldığınızda öncelikle kedi taşıma çantanızı yıkamalısınız. Hangi koşullarda rafta tutulduğunu bilmiyoruz. Başka kediler tarafından işaretlenmiş ya da kirlenmiş olabilir. Bu hem bulaşıcı hastalık riski demek hem de başka kedinin kokusu olduğu için kediniz kullanmak istemeyebilir.

kedi taşıma çantaları her kullanım sonrası yıkanmalı

Kedi taşıma çantasını her kullanım sonrasında da yıkanmalıdır. Kediniz içerisinde korku dolu anlar geçirdiyse bu şekilde feromonlar salgılamıştır. Bunların taşıma çantasında kalmasını ve kedinize de öyle kodlanmasını istemeyiz. Kediniz taşıma çantasına kakasını ya da idrarını yapabilir. Bu da kötü kokular ve bakteriler demek.  Kediniz taşıma çantasını kirletmese bile yolda ya da klinikte etrafa koyduğumuz için yine kirlenir. Dolayısıyla her kullanım sonrası kedi taşıma çantaları yıkanmalıdır. Ben kedi taşıma çantalarını çamaşır suyu ve virkon ile yıkayıp iyice duruluyorum. Size de bunu öneririm.

  • Kediler tanıdık olanı sever, kedi taşıma çantası evin içerisinde kedinizin her zaman ulaşabileceği bir yerde durmalıdır. Sadece veteriner ziyaretlerinde ortaya çıkan bir öcü olmamalı.
  • Kedi taşıma çantası alıştırması için doğru yeri seçmek de en önemli maddelerden birisi. Kediniz evde en çok hangi odada vakit geçirmeyi seviyorsa kedi taşıma çantanızı o odaya koymalısınız. Taşıma çantası yerde durmak zorunda değil. Evinizin düzeni ve kedinizin tercihlerine göre masanın, televizyon sehpasının ya da koltuğun üzeri gibi yerleri de tercih edebilirsiniz. Sadece sabit durabileceği bir zeminde olmalıdır.

    kedi taşıma çantasını kedinizin sevdiği bir yere koyun

  • Kedi taşıma çantasını kedi için çekici hale getirmek. Kedi taşıma çantasının kapısı her zaman açık olmalıdır. Başlangıçta üst kısmını tamamen çıkartabilirsiniz. Sadece alt kısmı yatak olarak kullanabilir. Kedi taşıma çantasının içerisine yumuşak bir battaniye serebilir ya da bir kedi yatağı koyabilirsiniz. Önceden severek kullandığı bir battaniye ya da kullanmak çok daha olumlu olacaktır.

  • Kedi feromonları kullanabilirsiniz. Örneğin; Feliway classic sprey. Feliway kedi yüz feromonlarının kopyasını içerir. Kedi taşıma çantasını kedinizle tanıştırmadan ya da yolculuktan 15 dakika önce kedi taşıma çantasının içerisine sıkabilirsiniz. Bu sayede daha mutlu ve huzurlu hissederler.

  • Kediler sıcağı sever! Kedi taşıma çantasının içerisine zaten rahat yumuşak bir şeyler serdik. Ayrıca ev içerisinde kedi taşıma çantasını kaloriferin yanına ya da güneşin vurduğu yerlere konumlandırabilirsiniz. Bu şekilde daha çekici hale gelir.
  • Kedileri eğitmek söz konusu olunca cezalandırmak işe yaramaz aksine kötü sonuçlar verir. Ödüllendirmek ise güzel yol kat etmenizi sağlar. Kedi taşıma çantası içerisinde onu ödüllendirin! Kedi taşıma çantasının içerisindeyken ona en sevdiği ödül mamasından verebilir, taşıma çantasının içerisine kedi nanesi dökebilirsiniz. Kediniz taşıma çantasının içerisine girer girmez onu ödüllendirmelisiniz. Bu bir süre sonra kedi taşıma çantasını vazgeçilmez hale getirecektir ancak sabırlı olmalısınız. Kediniz taşıma çantasında ödül mamalarını yemeyi reddediyorsa hala zamana ihtiyacı olabilir.
  • Ödüllendirmenin bir diğer yolu da oynamaktır. Kedinizi taşıma çantasının etrafında ve içinde oynatın. Etrafında oynatmak için bir olta oyuncak kullanabilirsiniz. Olta ile onu taşıma çantasının içerisine çekebilirsiniz. İçeri girdiğinde ise tepeleyip ısırabileceği oyuncaklar verebilirsiniz.

  • Kediniz rahat bir pozisyonda taşıma çantasının içerisindeyken kısa sürelerde onu taşıma çantasına kapatmaya başlayın. Kapalı kalmaya alışması için bu gerekli. Bu esnada yine ödül maması, kedi nanesi verebilirsiniz. Üzerine battaniye sermek de onun için rahatlatıcı olabilir.

  • Kediniz taşıma çantasına yaklaşmıyorsa mama kaplarını taşıma çantasına yaklaştırın. Zınk diye taşıma çantasının dibine koymayın. Rahatsız olmadığı en uygun mesafeyi bulun. Önce taşıma çantasına 1 2 metre mesafeye konumlandırabilirsiniz. Daha sonra günden güne bu mesafeyi kısaltın. Taşıma çantasının dibine geldikten sonra yavaş yavaş mama kaplarını içeri doğru koyun.

Bu alıştırma adımları haftalar sürebilir. Sakin ve sabırlı olun. Asla kedinizi cezalandırmayın ve zorlamayın.

4- Kedi İle Yolculuk Yapmak

Bu aşamaya geçmeden önce kedinizin evde kapalı kedi taşıma çantasının içerisinde durmaya alışmış olması gerekiyor. Ardından yolculuk kısmına geçiliyor. Birçok kedi taşıma çantasının üstü bir örtü ile örtülürse kendini çok çok daha rahat hisseder. Nadiren bazıları dışarıyı izlemeyi sever. Kedinizi gözlemleyerek bu kararı verebilirsiniz. Benim tavsiyem öncelikle box’ın üstüne bir örtü örtmeniz olur.

bazı taşıma çantalarında emniyet kemeri yeri olur yoksa önünden dolaştırmalısınız

Araba içerisinde kediyi arka koltuğa koymanız ve emniyet kemerini taşıma çantasının üzerinden bağlamanız en idealidir. Böylece daha az sarsılırlar ve daha güvende olurlar. Kedinizi bu şekilde arabaya koyduktan sonra önce arabayı çalıştırın ve hiçbir yere gitmeyin. Birkaç dakika bu şekilde arabada kalın. Bu şekilde birkaç deneme yapın ve her seferinde süreyi uzatın. Ardından trafiğe çıkın. Biraz tur atıp geri dönün. Her arabaya bitmek veteriner kliniğine gitmekle eşleşmemeli.

Aracı kullanırken sakin bir şekilde kullanın. Kediler insanların gerginliği kolaylıkla anlayabilirler. Onunla sessizce ve güven verici bir şekilde konuşun.

Yüksek sesle müzikler açmayın, hafif sakinleştirici müzikler açabilirsiniz. Bu yoldan gelen sesleri de kesecektir.

Yola çıkmadan birkaç saat önce kedinizin mamasını kaldırın. Kediler en iyi aç karına seyahat eder. Kediniz aç olmasına rağmen yolculuk esnasında mide bulantısı belirtileri gösteriyorsa (Örneğin; dudak yalama, salya akması, kusma gibi) bu durumu veteriner hekiminize bildirin. Yolculuk öncesinde kullanmanız için size mide bulantısı/kusma önleyici bir ilaç reçete edebilir.

Yolculuk esnasında işeyebilir ya da kakasını yapabilir. Bu gibi durumlar için yanınıza yedek bir yatak ya da battaniye alın ve değişin. Bu değişimi arabanın içerisinde yapın. Kedinizi kesinlikle taşıma çantasının dışındayken arabadan çıkartmayın. Kapıları camları açmayın.

Her başarılı araba yolculuğu sonrası kedinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Kedi Taşıma Çantası ile Kötü Tecrübesi Olan Kedilere Özel Tavsiyeler

Yeni ve tasarımı biraz daha farklı bir kedi taşıma çantası alabilirsiniz.

İçerisini yukarıda anlattığım gibi kedi dostu hale getirmelisiniz.

Feliway classic sprey sizin için oldukça faydalı olabilir.

Süreci çok ağırdan alın, sakin ve sabırlı olun.

Sizin süreciniz diğerlerinden daha uzun olabilir ancak sabırla aynı adımlara uyarsanız kediniz kendiliğinden taşıma çantasına girmeye başlayabilir.

Ekstra olarak sizin özel durumuz için veteriner hekiminiz yolculuk öncesi kullanımı uygun olan anksiyete önleyeci bir ilaç reçete edebilir. Buraya ayrıca bir not düşmek istiyorum. Bazı kedi sahipleri kedilerine reçete edilen antidepresanları kullanmak istemiyorlar. Veteriner hekim antibiyotik reçete ederse kullanıyorlar ama antidepresan olursa ”ya zararlı olursa?” diye kullanmamak için direniyorlar. Öncelikle zararlı olacak olsa veteriner hekim zaten reçete etmez. Psikolojik rahatsızlıklar da fiziksel rahatsızlıklar kadar önemlidir. Lütfen kedinizin tedavi hakkını elinden almayın.

Şimdilik benden bu kadar.

Kediyle kalın,

Taşıma çantasından korkmayan kediyle!

 

332

3 Responses

  1. Elmas
    10 Kasım 2022
  2. Jo Green
    1 Ocak 2023
  3. Yeliz
    21 Eylül 2023

Yorumunuzu Yazabilirsiniz