Kedi Taşıma Çantası İnceleme - En İyi Kedi Taşıma Kabı | suzionline
Kedi Taşıma Çantası İnceleme – En İyi Kedi Taşıma Kabı

Kedi Taşıma Çantası İnceleme – En İyi Kedi Taşıma Kabı

Selam, konumuz kedi taşıma çantası! Geçen gün instagramda kedi ile uçağa binmek konu olunca kedi taşıma çantası konusu da açılmış oldu. Ben de A’dan Z’ye kedi taşıma çantalarını incelemeye karar verdim. İlk kedi sahiplendiğimizde muhtemelen hepimiz standart 30 liralık plastiklerden aldık ama tecrübelendikçe ne kadar yetersiz olduğunu fark ettik. Şimdi biraz kedi taşıma çantaları nasıl olmalı, ideal genişlik nedir? Plastik kedi taşıma çantaları, kilitli kedi taşıma çantaları, tekerlekli kedi taşıma çantaları ve hatta astranot kedi çantaları hepsini bir inceleyelim. Artıları, eksileri hepsini konuşalım. Haydi Baş!

Bütün yazıyı okumaya çalışırken felç geçirenler için en altta özet tablo hizmetimiz mevcuttur, fenalaşırsanız direkt oraya geçebilirsiniz. Şuşuolmayn keyifli okumalar diler!

Yazıda bahsettiğim kedi taşıma çantalarından almak isterseniz, burada derleyip linkledim.

1- Standart, En Ucuz Kedi Taşıma Çantası

Kedi taşıma çantası deyince akla ilk gelen çanta budur herhalde 🙂 Türkiye’deki birçok insanda da bu vardır. Markadan markaya 1-2 cm değişmekle birlikte ortalama ölçüleri 50x33x33 ‘dir. Ortalama fiyatı da 30-35 lira arasındadır. Peki, bu çanta kediler için yeterli ve uygun mu? Nö. Nedenine gelirsek;

 • Asla sağlam değil. Kedinin biraz zorlamasıyla ya da sizin yanlışlıkla bir yere çarpmanız düşürmeniz durumunda açılabilir. (Suzan’ı ilk sahiplendiğimizde bizde bundan vardı. Bir gün dışarıda sandalyeden düştü ve anında açıldı. Suzan’ı o gün orada nasıl yakaladık bir ben, bir Allah bilir.) Güvenli bulmuyorum. Yine de kullanmak zorundaysanız plastik kelepçelerle, birleşme yerlerinden mümkün olduğunda sağlamlaştırmanızı öneririm. Ancak mümkünse ilk fırsatta daha sağlam bir model ile değiştirin. Kapı kısımları, plastikleri falan da çok çabuk bozuluyor.
plastik kelepçe

plastik kelepçe

2- Astranot Kedi Çantası

Sanırım 2 sene önce falan daha bu çantalar Türkiye’ye doğru düzgün gelmemişken o kadar özenirdim ki… Şimdi birçok insanda var ve ben gördükçe artık asla kullanmayacaklarım listesine aldım. Neden?

1- Ölçüleri markadan markaya azıcık değişse de ortama 45*35*25 , 42*22*33 civarında çoğu. Zaten hacmen dar ancak asıl sorun tabanı çok dar. Uzun kenar dikey olan ve kedi için asıl önemli olan TABAN genişliği. Çoğu normal boyuttaki yetişkin kedi bunun içinde iki büklüm oluyor. ÇOK ÇOK rahatsız. Bu durumu birkaç veteriner hekime de danıştım, onlar da ölçü olarak kesinlikle uygun olmadığını söylediler. Hatta sahiplerini çantalarını değişmeleri konusunda uyarıyorlarmış. Ben de kliniğe gittikçe sık sık görüyorum ve kedilerin o çantalara sığmadığı zaten ayan beyan açık. Bir gün birisi kısırlaştırma sonrası koca kediyi resmen ikiye katlayıp koydu bu çantanın içine… Üzüldüm.

2-Havalandırmaları çok az. Kedilerin rahatlıkla nefes alabilmesi için mevcut delikler çok yetersiz. Çoğu kedide zaten özellikle yaz aylarında bu konuda sorun yaşatıyor.

3-Havalandırma deliklerinin etrafındaki metaller kediler tırmalarsa yara yapıyormuş (Bunu ben bilmiyordum, danıştığım bir veteriner hekim söyledi.)

4- Fermuarlar güvenilir değil, kediler açabiliyor.

5- Kediler için evden çıkmak, kliniğe gitmek zaten büyük bir stres faktörü. Bu şekilde şeffaf, kendilerini ”saklanmış, güvende” hissedemedikleri şeffaf çantalar bu stresi ne yazık ki çoğu kedi için artırabilir zaten Veteriner Davranış Uzmanı Prof. Dr. Ebru Yalçın da bu çanta hakkındaki olumsuz görüşlerini instagram hesabında paylaşmıştı.

Evet, sonuç olarak bu çantaları kediler için uygunsuz buluyor ve önermiyorum. Yine de merak edenler için fiyatları ortalama 130-250 arasında değişiyor.

 

Bu modelleri sorarsanız bunların da aynısının laciverti olduğunu düşünüyorum. Yine havalandırma çok yetersiz, Fermuar güvenilir değil, boyut genelinde küçük…

3- Softcase Kedi Taşıma Çantaları

Bu kedi taşıma çantalarına ayrıca bir başlık açmak istedim çünkü Türk Havayolları sağ olsun, hepimize öğretti. Softcase yani yumuşak malzemeden yapılmış, kumaş kedi taşıma çantaları. Türk hava yolları uçak içi için bu çantaları öneriyor. Aslında sitesinde zorunlu demese de bazı insanlar çantaları softcase olmadığı için uçağa alınmamış. (Bu arada evcil hayvanınız ile uçuş yapacaksanız uçuş yapacağınız firmanın internet sitesine bakın ve müşteri hizmetleri ile konuşun. Firmadan firmaya değişiklikler oluyor. Ben bu konudaki tecrübemi instagram hikayelerimde anlatıp ”kedi ile uçuş” olarak sabitledim. Okuyabilirsiniz.)

Şimdi softcase çantalarda da en büyük problem boyut ve havalandırma oluyor. Şeffaf ve delikli olanları özellikle havalandırma konusunda oldukça yetersiz. Aşağıdaki örnekler mesela. Bunları uygunsuz ve yetersiz buluyorum.

 • STOBOK Kedi Taşıma Çantası

Bu stobok kedi taşıma çantası ise softcase ancak çok daha havadar ve sağlam. Ölçüleri 44 x 28 x 28

Fiyatı yaklalık 350 tl civarında.

Fileli kedi taşıma çantası olarak aratırsanız birçok farklı markada farklı ölçülerde model seçenekleri çıkıyor. Özellikle havalandırma ve ölçü olayına dikkat edin.

Bir de softcase taşıma çantalarında her zaman temizlik problemi olur. Plastik olanları kolayca detercanla vs yıkayıp kurularsınız ama softcaseler kumaş olduğu için daha zor. İşemeli sıçalı durumlarda baya dert olur temizliği.

4- Ferplast Atlas 10 – Ferplast Atlas 20 Kedi Taşıma Çantası

Gömçürdüklerimden sonra biraz da makul olan, önerdiğim kedi taşıma çantalarına geçelim 🙂 Bende yaklaşık 1 seneden uzun bir süredir Ferplast Atlas 10 var. İki kedim için de Ferplast Atlas 10 aldım, kullanıyorum ve memnunum. Kısaca özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

 • Ferplast Atlas 10

Ölçüleri 32,5*48*29. (taban 32,5*48), 5 kilo ve altı kediler için bence Atlas 10 yeterli genişlikte.

Öndeki kapısı demir ve sağlam ayrıca suluk takılabiliyor.

Alt, üst ve kapı kilit yerleri oldukça sağlam.

Ben alırken 70 liraydı şimdi baktım 120-130 lira civarında fiyatları. 

 • Ferplast Atlas 20

Ölçüleri 37*58*32 (taban 37*58), Atlas 10’a göre daha geniş. 5 kilo üzerindeki kediler Atlas 20’de bence daha rahat eder. Aslında ben de alırken Atlas 10 ve Atlas 20 arasında kalmıştım. Atlas 10’un Atlas 20’ye göre bence tek avantajı elde taşıması daha rahat, toplu taşıma vs kullanıyorsanız daha ufak olduğu için daha kolay olur. E bir de Atlas 10 daha ucuz.

Yine Atlas 20’nin de demir ön kapısı var ve oldukça sağlam

Alt, üst ve kapı kilitleri sağlam

Atlas 20 fiyatlarına baktım, 160 liradan başlıyor. Ay aslında Atlas 10 ile arasında neredeyse fark kalmamış. Eğer toplu taşıma kullanmıyorsanız, klinik yakın ise veya özel aracınızla gidiyorsanız bence kediniz 5kg altında da olsa Atlas 20 tercih edin. Rahat etsin çocik. Ben alırken fiyat farkı daha fazlaydı yoksa ben de Atlas 20 seçerdim.

Çok sağlam, rahat ve ömürlük buluyorum Ferplast Atlas 20’yi.

(Ferplastlar için bir eksi nokta ekleyeceğim. Demir kapaklar boyalı olduğu için boyalar uzun süreli kullanımda soyulma yapabiliyor. Minicik de olsa yazmak istedim)

Ferplast Atlas 10 ve 20 kurulum videosu linki

5- En Sağlam Kedi Taşıma Çantaları

Kedisine ve kullanım yerine göre kedi taşıma çantası seçmek çok önemli. Bazı kediler azmanya ya da korkak olabiliyor. Box’ın içinde kendini oradan oraya vurup çıkmaya çalışabiliyor. Bu gibi kediler için en sağlam olan çantalardan seçmek lazım. Örneğin sokakta sık sık kısırlaştırma yapan insanlar bu tarz kedi taşıma çantalarını tercih ediyor ya da diyelim ki IATA (Uluslar arası hava taşımacıları birliği) tarafından onaylı bir çanta almanız lazım, o zamanlar için değerlendirmeli. ( Bu arada normal şehirlerarası uçuslarda IATA onalı taşıma çantası istenmiyor. Yine ayrıntılı bilgiyi havayolu şirketinizden alabilirsiniz.)

 • Moderna Roadrunner Taşıma Çantası IATA No2

Ölçüleri 37x56x35, 5kg’dan çok daha fazla olmayan kediler için yeterli güzel bir boy.

Metal ve kilitli kapak var.

Firma Iata (uluslararası hava taşımacılığı birliği) tarafından onaylı olduğunu belirtmiş.

Fiyatı 135 tl civarında.

 • İmparator Kedi Taşıma Çantası No 2

Ölçüleri: 56x37x33cm, medium boy. Ölçüleri güzel.

Hem ön kapağında sağlam bir kilit sistemi var hem yanlarda. (Twitterdan takip ettiğim, sokakta kısırlaştırmaya yıllarını vermiş İlknur Hanım ve Sibel Hanım bu çantayı çok beğenmiş. Valla onlar beğendiyse, onlar sağlam diyorsa bu iyidir.)

Kapak kısmı yine metal, suluk takılabilir. (Ekstra alınıyordur suluk)

IATA (Uluslararası hava taşımacı birliği) tarafından onaylı olduğunu belirtmiş bir kullanıcı. Yani kargo bölümünde havayolu taşımacılığına uygun. (Siz yine de bu bilgiyi havayolu firmanız ile görüşüp teyit edin.)

Fiyatı yaklaşık 270 tl civarı.

Bence hem sağlamlık, hem malzeme, hem havalandırma hem de boyut açısından oldukça iyi. Ömürlük bir tercih olabilir.

 • Stefanplast Gulliver‘ler de çok sık kullanılır ancak sık kullanımda kilit sistemi yaylı olduğu için bozulduğu söylendi.

Aşağıda 7 kilo üzeri kediler için bir başlık daha var, o başlıktakiler de bu gruba yani ”en sağlamlara” uygun.

6- Üstten Açılan Kedi Taşıma Çantası

Bu kategoride birkaç örnek göstermek istiyorum. Hepsi de bence güzel çantalar. Bu çantaları özellikle kedisini taşıma çantasına sokmakta zorlananlar için öneriyorum. Üstten açıp cuk diye koymak önden açılan çantalara koymaktan ÇOK DAHA kolay. Eğer böyle bir sıkıntınız varsa üstten açılan çantalara yönelebilirsiniz.

 • Imac Linus Cabrio Kedi Taşıma Çantası

Evet, Imac Linus Cabrio ( araba modeli gibiymiş bu da sldkjfksld millet nelerin modellerine bakar biz nelerin :D) neyss

Imac Linus Cabrio ölçüleri; 50x32x34.5 neredeyse Ferplast Atlas 10 ile aynı boyda. 5 kilo ve altındaki kediler için bence minimumda yeterli genişlikte. Ön kapısı demir, sağlam. Üstten açılabiliyor. Havalandırması iyi.

Fiyatı yaklaşık olarak 200 tl

Imac Linus Cabrio Video linki

 • Ferplast Atlas 10 ve 20 Vision Kedi Taşıma Çantası

Yukarıda bahsettiğim Ferplast Atlas 10 ve 20 ‘nin Vision versiyonları bunlar. Üstten açılabiliyor ve üst havalandırması var.

 • Ferplast Atlas 10 Vision ölçüleri vision olmayanla aynı. 32,5*48*29. (taban 32,5*48),

5 kilo ve altı kediler için bence Atlas 10 yeterli genişlikte.

Ön ve üst kapağı demir ve sağlam. Suluk takılabiliyor.

Fiyatı yaklaşık 300 tl ( standart üstten açılmayan modelinin 3 katı maşallah)

 • Ferplast Atlas 20 Vision ölçüleri vision olmayanla aynı. Ölçüleri 37*58*32 (taban 37*58)

Bence 5 kg üstündeki kedilerde yine bu tercih edilmeli.

Fiyatı yaklaşık 500 tl, HEY MAŞŞALLAH!

(Yamulmuyor isem fiyatlara suluklar dahil değil, siz yine de satın almadan önce satıcıdan teyit edersiniz.)

Ferplast Atlas 10 Vision Video linki

7- Hem Üstten Açılan Hem de Sağlam Kilitli Taşıma Çantaları

 • Moderna Odyssey Çift Girişli Kedi Taşıma Çantası

Moderna Odyssey Çift Girişli taşıma çantasının 3 boy seçeneği var.

 • XSmall : 48.1cm x 31.7cm x 33.2cm (5 kg ve altı için)
 • Small : 52.4cm x 35.8cm x 36.2cm (7 kg’a kadar)
 • Medium : 58.4cm x 39.1cm x 40.1cm (10 kg’a kadar)

Bu oldukça sağlam bir taşıma çantası modeli, malzemesi sağlam, Ferplastlardan 2 artısı var; 1- Çoklu noktalı kilit sistemi var, daha sağlam. 2- Tel kapaklar boyalı değil krom malzemeden.

Fiyatlarını iste birkaç internet sitesinden kontrol ettim. Xsmall 260tl, Small boy 320tl , medium boy 390tl olarak en ucuza gördüm ama bu fiyatlar sizin okudunuz tarihte değişebilir.

Moderna Odyssey Video Linki

 • MPS Skudo No: 2 IATA Üstü Metal Açılır Kedi ve Köpek Taşıma Çantası

Mps Skudolar boy boy, büyüklü küçüklü birçok farklı boyu var, ayrıca üstten açılmayan modelleri de var. Ben burada 2 numara üstten açılandan bahsedeceğim.

2 numaranın ölçüleri 55 x 36 x 35 cm. Orta boy 5kgden çok daha fazla olmayan kediler için rahat bir boyut.

Firma IATA onaylı olduğunu belirtmiş.

Ön kapak metal ve emniyet kilitli.

Fiyatı yaklaşık 370 lira civarında.

Bence güzel, sağlam ve ömürlük bir çanta olabilir.

MPS Skudo 2  Video Linki

 • Strong Cd2 Üstten Açılabilir Kedi-Köpek Taşıma Çantası

Ölçüleri 50*33*29. Orta boy güzel bir taşıma çantası

Üst kapak ve ön kapak metal, ayrıca ön kapak kilitli.

Fiyatı yaklaşık 270 tl civarında.

 • Catit Cabrio Kedi Taşıma Çantası

Catit Cabrio baya lüküs plus bir kedi taşıma çantası olarak tasarlanmış.

Ölçüleri 51x33x35, oldukça geniş bir kedi taşıma çantası.

Hem üstten komple 180 derece açılıyor hem de önden.

Önünde kendine ait ürünle birlikte mama ve su kabı var.

Havalandırması için yeterince delik var sanırım ama bi tık tereddütüm var o da ön kapaktan dolayı.

Önü metal kapak değil ama yine de sağlam bir sistemleri var.

Omuza takabilmek için ayrıca kemeri var.

Fiyatı yaklaşık 550 tl

Catit Cabrio Video Linki

8- 7 Kilo Üzeri Büyük Kediler İçin Taşıma Çantası

7 kilo ve üzeri kediler için birçok kedi taşıma çantası ufak kalacaktır. Ölçü konusuna özellikle dikkat etmelisiniz. Ben beğendiğim iki seçenek koyacağım ancak yukarıda bahsettiğim çoğu çantanın da büyük boy modelleri var. Onlara da bakabilirsiniz.

 • Strong CD4 Kedi&Köpek Taşıma Çantası

Ölçüleri 63*41*40 bahsettiğimiz çoğu boxtan daha büyük. Cd3 ve Cd2 gibi daha küçük boyları da var. Ben biraz daha büyük bir boy örnek vermek istedim.

Ön kapak metal ve kilitli.

Ayrıca üstünde 2 göz var. Arkadaki dar da olsa eşya koyulabilecek kadar. Öndeki ise açınca üste bir delik kısmı var el sokulabilecek kadar.

Yine güzel, sağlam, ömürlük olabilecek bir çanta.

Fiyatı 300 tl civarında.

 • İmparator Top Open No:3

İmparator top open no 3’ün ölçüleri 60.7*40*40.5cm. Oldukça büyük bir taşıma çantası

Üstten ve önden açılabilir.

Hem üst hem ön kapak metal.

Ön kapakta güzel bir kilit sistemi var.

Fiyatı yaklaşık 375 tl civarında.

Yani hem han gibi geniş, hem üstten açılabilir dolayısıyla kediyi koymak kolay olur. Hem metal kapak hem de önü sağlam kilitli. Yok yok bu çantada 😀

Şişman azman dombüler için ideal ömürlük çanta.

9- Tekerlekli Kedi Taşıma Çantaları

Tekerlekli kedi taşıma çantaları da aracı olmayan, kedisi dombülübaş olan kişilerin tercihi oluyor. Birkaç modeli birlikte inceleyelim.

 • Pawise Tekerlekli Kedi ve Köpek Taşıma Çantası

Ölçüleri  37 cm uzunluğunda, 27 cm eninde, 33 cm yüksekliğinde. Oldukça ufak bir boy, 5kg altındaki kediler için bile biraz ufak.

Tabanı bavul gibi sert bir zeminden, bu iyi.

Üstü ve yanları fileli ancak bana havanladırma olarak da yetersiz kalabilir gibi geldi.

Bez olduğu için de işemeli sıçmalı durumlarda vs temizliği zor olabilir.

Açılış şekli, yanlarındaki gözleri vs çok güzel ama bence küçük ve havasız. Ayrıca en önemlisi 2 tekerlekli bir çanta. Yani sürüklerken pazar arabası gibi yatay duracak ve bence bu konforsuz olur.

Bir de bunlar bozuk yollarda takır tukur öter bence. Kedileri strese sokabilir.

Fermuar kısmı kedi tarafından açılabilir.

Fiyatı yaklaşık 475 tl

 • Ferplast Trolley Small Çekçekli Kedi Köpek Taşıma Çantası

Ferplast Trolley Small ölçüleri 32x28x51cm. Tavanı daha yüksek Pawise markaya göre ancak taban olarak yine dar. 5kg üstü kedilerin rahat olacağını düşünmüyorum.

Havalandırma fileleri yine pawise olana göre daha fazla, biraz daha havadar olacaktır.

Güzel tarafı bu hem tekerlekli hem de sırt çantası olarak kullanılabiliyor.

Yine iki tekerlekli olduğu için sürüklerken eğik duruyor, konforlu olduğunu düşünmüyorum. Yine zeminde ses çıkartabilir.

Eğer 5kg altı bir kedi için ise ve kesin böyle bir çanta istiyorsanız şans verilebilir ancak fermuar kısmı kedi tarafından açılabileceğini unutmayın.

Bez olduğu için de işemeli sıçmalı durumlarda vs temizliği zor olabilir.

Fiyatı yaklaşık 550tl

 • Lepus Tekerlekli Sırt Çantası

Lepus Tekerlekli sırt çantası Ferplast’ınkine çok benziyor.

Ölçüler 35*30*50, ferplasttan bir tık daha geniş tabanı ancak yine de 5kg üstü kedilerde rahat olacağını düşünmüyorum.

İki tekerli olduğu için yine eğik bir şekilde sürüklenir.

Fermuar kısmı kedi tarafından açılabilir.

Bez olduğu için de işemeli sıçmalı durumlarda vs temizliği zor olabilir.

Fiyatı yaklaşık 350 tl. ferplast olandan çok daha ucuz.

 • Lepus Dört Tekerlekli Kanvas Kedi Köpek Sırt Çantası

Bir de 4 tekerli seçenek sunmak istedim. Bunlar sürüklenirken çok daha konforlu olur. Hem eğik durmaz hem de tekerler daha az ses çıkartır.

Ölçüleri 30*30*50. Bence yine 5kg üstü kediler için küçük. Altı için düşünülebilir.

Havalandırması oldukça az görünüyor.

Fermuar kısmı kedi tarafından açılabilir.

Bez olduğu için de işemeli sıçmalı durumlarda vs temizliği zor olabilir.

Fiyatı yaklaşık 450 tl.

 • Zampa Kedi Köpek Arabası

Eveeet, herkes sonunda konunun buraya geleceğini biliyordu değil mi? Bence biliyordu 😀

Zampa markasında farklı modellerde kedi köpek arabaları var. Tourist ya da Showtime gibi modelleri daha çok tercih ediliyor sanırım.

Fiyatlar 750 civarından başlayıp 1500 lere kadar gidiyor.

46x85x91.5 iç ölçüleri. Oldukça geniş 🙂

Havalandırma fileleri de yeterli.

4 tekerli olduğu için de konforlu.

Yine fermuar açılabilir, file yırtılabilir. Güvenliği sorgulamaya açık.

Crazy cat lady olması cabası ama hangimiz bir hayal etmedik ki 😀

Almak isteyenler bir araştırsın, kullananlar varsa yorumları alalım.

SON OLARAK BİZ HANGİSİNİ ALALIM?

Yukarıda da dediğim gibi kedi taşıma çantasını kedinize ve ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz gerekiyor.

Bende 2 tane Ferplast Atlas 10 var ama Atlas 20 almış olmayı tercih ederdim. Çok hırçın olmayan, boxa çok zor girmeyen düz kedilerde Ferplast Atlas 20 işinizi çok rahat görür. Her şeyin de en iyisi en sağlamı en bilmem nelisi olmak zorunda değil. Burası Türkiye para yetmiyor 😀 

Kediniz boxa zor giriyorsa üstten de açılan bir model seçmek işinizi kolaylaştırabilir.

Kediniz hırçın ise, 7 kilo üstünde büyük ise Strong Cd 4 gibi bir kedi taşıma çantası sizin için ideal olabilir. Boxa da zor giriyorsa İmparator Top 3 tercih etmeniz daha iyi olur çünkü üstten de açılıyor. Yine farklı örnekler de var. Seçiminizi kolaylaştırmak için ben bir özet tablo yaptım. İncelemenizi öneririm. Ayrıca başlıkların altına varsa youtube kurulum videolarını da ekledim. Almadan önce onları da izleyin bence!

Yazıda bahsettiğim kedi taşıma çantalarından almak isterseniz, burada derleyip linkledim.

Okumadıysanız eğer çanta almadan önce aylık kedi masrafları yazısını da okumanızı öneririm. Buraya link ekledim.

Şimdilik benden bu kadar.

Görüşmek üzere

Kediyle kalın

Sağlam ve konforlu bir kedi taşıma çantası kullanan kediyle!

 

 

 

163

18 Responses

 1. Ceren
  12 Temmuz 2021
  • suzionline
   13 Temmuz 2021
 2. Rana
  12 Temmuz 2021
 3. Merve
  13 Temmuz 2021
 4. Sude
  16 Temmuz 2021
  • suzionline
   16 Temmuz 2021
 5. Şükran
  17 Temmuz 2021
 6. İki tekir anası
  25 Temmuz 2021
 7. Ezgi Yağmur
  26 Temmuz 2021
 8. Efe
  27 Ağustos 2021
 9. Ece
  7 Ekim 2021
 10. Freddie Mercury
  16 Kasım 2021
 11. Dorukhan
  2 Mart 2022
 12. Gülfem
  19 Nisan 2022
 13. Bahar
  15 Mayıs 2022
 14. Tncbahar
  4 Temmuz 2022
 15. Nazli
  4 Ocak 2023
 16. burcu
  30 Ağustos 2023

Yorumunuzu Yazabilirsiniz