Sahte Kedi Karma Aşı Skandalı | suzionline
Sahte Kedi Karma Aşı Skandalı

Sahte Kedi Karma Aşı Skandalı

Selam, ne yazık ki son bir iki gündür sahte karma aşı skandalı ile çalkalanıyoruz. Trakya Veteriner Hekimler Odasının resmi sitesinde yayınladığı belgelere göre ”Biofel 215821A seri no ve 06.01.2021-05.01.2023 tarihli” olarak piyasaya el altından sahte karma aşı satılmış. Resmi siteden bildiriyi direkt okuyabilmeniz için buraya ekliyorum.

Trakya veteriner hekimler odası aşıyı direkt olarak SAHTE diyerek duyuruyor. Peki, sahte olduğu nasıl belgelenmiş? Interhas Firması, Bioveta markalı Biofel Pch aşısının Türkiye Distribütörü. Interhas, bu aşının Türkiye’ye YASADIŞI yollarla geldiğini ve sahte olduğunu tespit etmiş. Trakya Veteriner Hekimler odasına uyarı yazısı göndermiş. Yazıyı aşağı ekliyorum.

Interhas, bu aşının orijinalliğini üretici firmaya danışmış. Üretici firma yani BIOVETA, 215821 seri numaralı Biofel PCH aşısını kendilerinin üretmediğini, böyle bir seri numaralarının olmadığını söylemiş.

Bioveta ayrıca şişe etiketlemesindeki bazı hatalara dikkat çekmiş.

 • ”of the place of manufacture” YERİNE ””of the palace of manufacture” yazılmış.
 • ”… 683 23, Ivanovice na Hane” YERİNE ”…683 23 na Hane” yazılmış.
 • ”emulsion for injection for cats.” YERİNE ”Injectable Emulsion” yazılmış.

Sonuç olarak ”Biofel 215821A seri no ve 06.01.2021-05.01.2023 tarihli”aşının SAHTE olduğu yetkili merciler tarafından onaylanmış su götürmez bir gerçek.

Kedime Sahte Aşı Yapılıp Yapılmadığını Nasıl Anlarım?

Sahte Karma Aşı Etiket Örneği

Kedilerinize yapılan aşılar kedilerinizin kimliğine etiketleriyle birlikte işlenir. Kedinizin karnesinden aşı etiketini kontrol edip sahte seri no ve tarih (Biofel 215821A seri no ve 06.01.2021-05.01.2023 )ile uyumlu mu, kontrol edebilirsiniz. Eğer aynıysa sahtedir.

”Bizde etiket yok?”

Veteriner Hekimler kliniğe gelen kedilere yapılan her aşıyı ETİKETLERİYLE BİRLİKTE, tarih, kaşe ve imza atarak kimliklere işlemelidir. Yasal prosedür bu şekildedir. Eğer kedinizin kimliğinde aşı etiketi yoksa sadece ”KARMA” vs yazıldıysa ya da kaşe imza atılmadıysa kedinize kim tarafından ne yapıldığını bilemezsiniz. Veteriner hekim prosedüre uygun şekilde işlemi tamamlamamış demektir. Okuyucularımdan bana gelen karne fotoğraflarına baktığımda sahte aşı kullanan çoğu kliniğin ya etiket yapıştırmadığını ya da etiketleri kırparak tahrif ettiğini fark ettim. Sizin karnenizde etiket yoksa bunun bilinçli mi, bilinçsiz mi yapıldığını sizin sağduyunuza bırakıyorum.

İç Dış Parazit İlaç Uygulamaları Aşı Değildir

Buraya çok önemli bir not düşmeliyim. İÇ DIŞ PARAZİT İLAÇ UYGULAMALARI AŞI DEĞİLDİR, SERİ NUMARALI ETİKETLERİ OLMAZ. Sadece karma, kuduz, lösemi gibi AŞILARIN seri numaralı etiketleri olur. Tenidur, Fiproes, Broadline GİBİ iç dış parazit İLAÇLARININ seri numaralı etiketi olmaz. Dolayısı ile kimliklerinizde bunları aramanıza gerek yok. Kimliğinizde sadece ismi yazabilir ya da seri no içermeyen bir etiketi olabilir, fark etmez.

Bir de sahte aşı skandalı yayıldıktan sonra dün bir okuyucum klinikte aşı yaptırmış ve sonrasında etiket yapıştırılmadığını fark etmiş. Etiket isteyince gerek yok, denilmiş. Israrcı olunca içeriden bir etiket alıp getirip yapıştırmışlar. Bu durumda da yapılan aşının mı etiketi yapıştırıldı yoksa sahte aşı yapıldı da sorun çıkınca içeriden başka etiket mi bulundu, muallak kaldı. Karnenize aşı yapılan şişenin etiketi yapıştırılmalı. 

Eğer kedinizin kimliği yoksa ya da kimliğine yapılan aşılar etiketleriyle birlikte işlenmediyse sahte aşı yapılıp yapılmadığını anlayamazsınız.

Kedime Sahte Aşı Yapılmış Sağlığı Tehlikede Mi?

Bu konuda ne yazık ki yetkili mercilerden açıklama gelmedi. Interhas ”Hayvan sağlığının tehlikeye düşmemesi için” üstüne düşeni yapıp veteriner hekimler odasını uyarmış. Keşke Veteriner Hekimler Odaları ya da Birliği de bu konuda bir aksiyon alsa ve sahte bir aşı örneğini inceletse, kamuyu bu konuda bilgilendirse. Ancak KASIM AYINDAN BERİ haberdar olmalarına rağmen böyle bir çalışma yapılmamış. Aşının içerisinde ne olduğu bilinmiyor. Etkisiz/zararsız izotonik serum gibi bir sıvı olduğu TAHMİN EDİLİYOR.

Peki, Biz Ne Yapacağız?

Öncelikle size sahte aşı yapan kliniği hem veteriner hekimler odasına hem de Cimer’den Tarım ve Orman Bakanlığına bildirin.

 • Bildirimi yaparken sahte aşı etiketini gösteren karne fotoğrafını, etiket yoksa etiketin yapıştırılmadığını da gösterebilirsiniz.
 • Trakya Veteriner Hekimler Odasının sitesinde yayınlanan sahteliği ispat eden belgeleri

ek yaparak gönderin. Kedilerimizin sağlığı tehlikeye atıldı ve buna sebep olanların yetkili kurumlara açıklama yapması gerekiyor.

Kedimin Aşı Seri Numarası/Tarihi Farklı Yine De Sahte Olabilir Mi?

Şu anda sahte olduğu net bir şekilde tespit edilen ve onlarca kediye uygulandığı bilinen bir aşı var o da; Biofel 215821A seri no ve 06.01.2021-05.01.2023 tarihli aşı. 

Ancak diğerlerine de kontrol etmenin yolunu öğrendim. Ülkemize giren hayvan aşıları Skip Navigation Linksİzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü n’den onay alıyor ve Piyasaya Arzı Uygun Bulunan Veteriner Biyolojik Ürünler Listeleri   ile duyuruluyor. Dönemsel olarak bu listeler yenileniyor.

Ben sizin için bütün listeleri tarayıp 2020 yılından 9.12.2021 tarihine kadar onaylanmış olan Biofel, Felocell, Nobivac Tricat Trio ve Purevax markalı kedi karma aşılarını derledim.

Listeleri buraya ekliyorum.

 • Biofel karma aşılar

 • Felocell Karma Aşılar

 • Nobivac Tricat Trio Karma Aşılar

 •  Purevax Karma Aşılar

Yukarıda da dediğim gibi ben bu listeleri Tarım Orman Bakanlığının sitesinden aldım. 10 15 farklı listeyi okuyup derledim ve çok uzun saatlerimi aldı. Umarım atlama yapmamışımdır. Eğer kendi karma aşınızın burada seri nosunu ve tarihini göremediyseniz Tarım Orman Bak. sitesindeki listelerden (birden çok liste var, hepsine bakmalısınız) kendiniz de teyit edebilirsiniz. Eksik varsa aşağıya yazarsanız ben de teyit edebilirim.

Kedimin Kimliğindeki Etiketlerde Yabancı Dilde Bir Şeyler Yazıyor

Yukarıdaki örnekte mesela muhtemelen Rusya’dan kaçak getirilen bir aşının etiketini görüyoruz. Bu aşı sahte mi, değil mi meçhul ancak ülkeye YASADIŞI yollarla geldiği belli. Bu süreçte de soğuk zincir bozuldu mu, hangi koşullarda geldi belli değil. Belki de aşı sahte olmasa bile etkisini yitirdi. Bu şekilde kaçak yollarla gelen aşıların da kullanımı YASAL DEĞİL.

Dün bana bir veteriner hekim ulaştı ve bir kaçak bildirimi daha yaptı. Mesajını buraya ekliyorum.

Kaçak aşını etiketi de bu şekilde;

Ben de bu aşıyı Tarım Orman Bakanlığının listesinden teyit ettim ve YOK. Piyasaya arzı uygun bulunan böyle bir aşı yok. Bir okuyucumun eşi bakanlıkta çalışıyor, sistemden ona kontrol ettirdik ve YOK. Aşının kaçak olduğu kesin ancak sahte mi, değil mi şu an bilmiyorum. Zoetis firmasına konu ile ilgili mail attım ve cevaplarını bekliyorum. Cevap gelince burayı da güncellerim.

Bir Klinik Çalışanın Gözünden Yaşananlar

NE YAPMALI?

Bence kedi sahipleri olarak şunları yapmalıyız;

 • Kedilerimizin kimliklerine aşıların etiketleri ile birlikte işlendiğinden emin olmak
 • Eski aşıları sahte mi, değil mi kontrol etmek
 • Sahte, kaçak aşı varsa CİMER üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığına şikayet etmek
 • Son olarak sahte aşı içeriğinin analizi için Türkiye Veteriner Hekimler Birliği’ne talep iletmek

Takdir yine de sizin. Böyle bir gündem söz konusu olduğu için çok üzgünüm. Kasım ayından beri biliniyor olmasına rağmen kedi sahiplerine etkin şekilde duyurulmadığına ayrıca üzgünüm. Ben 2 gün önce paylaşmasam sanırım çoğu insan da hiç bilmeyecekti.. Umarım hiçbir kedinin sağlığı bu sahte aşı yüzünden tehlikeye girmemiştir.

Şimdilik benden bu kadar.

Kediyle kalın,

Ülkesinde sahte aşı skandalı yaşanmayan kediyle.

 

126

13 Responses

 1. Rana
  4 Ocak 2022
 2. Zelal
  4 Ocak 2022
 3. Ozlem
  5 Ocak 2022
  • suzionline
   6 Ocak 2022
 4. Dilara Ş
  8 Ocak 2022
 5. Zelal
  13 Ocak 2022
 6. Aggi
  16 Ocak 2022
 7. ülkü
  26 Ocak 2022
 8. ASLIHAN AÇIKSÖZ
  26 Nisan 2022
 9. Pınar
  10 Mayıs 2024
  • suzionline
   15 Mayıs 2024
 10. Pınar
  10 Mayıs 2024

Yorumunuzu Yazabilirsiniz