Ücretsiz Kedi Sahiplendirme Rehberi | suzionline
Ücretsiz Kedi Sahiplendirme Rehberi

Ücretsiz Kedi Sahiplendirme Rehberi

Selam! Sizler için bir kedi sahiplendirme rehberi hazırlamaya karar verdim. Bazen hasta, yaralı kedi yavruları buluyoruz ve tedavi ettirip yuva arayışına başlıyoruz ve bir heyecan panik sarıyor. Nasıl yuva bulurum? Neler yapmam lazım? İşte, bu yuva arayışı kısmında size yardımcı olmak istiyorum çünkü doğru yollarla yuva aranırsa, sahiplendirme çok daha kolay ve kısa sürede olabiliyor. Eğer, doğru yöntemler kullanılmazsa da ne yazık ki en güzel, en minnak kediler bile yuva bulamayabiliyor. Şimdi, ben size kendi sahiplendirdiğim kedilerden ve gördüğüm ilanların etkileşimlerinden yola çıkarak bazı ipuçları vermek istiyorum. Haydi baş!

1-Her Şeyin Başı Kaliteli Fotoğraf

Evet, bir numaralı ve en önemli madde bu! Yuva aradığımız kedinin güzel bir fotoğrafını çekmemiz lazım. Eğer varsa bir fotoğraf makinesi kullanın yoksa da iyi fotoğraf çeken bir cep telefonu ile çekinı. İkisi de yoksa bir arkadaşınızdan rica edin, sizin için o çeksin fotoğrafları çünkü insanlar o fotoğraflara bakıp o kedi ile ilgili karar verecek. O fotoğrafta yuva aradığımız kedi ne kadar güzel çıktıysa, kadrajı, ortamı ne kadar iyi ayarlandıysa şansı da o kadar çok olur. Mesela bir örnek inceleyelim;

ÖRNEK 1

Bu fotoğrafı az önce bir yuvalandırma sitesinden aldım. Umarım ilan sahibi görüp kızmaz 🙂 Bu fotoğraf, standart yuva arayan yavru kedi fotoğrafı ve şansı çok düşük çünkü;

Arka plan kötü,

Kedinin pozu kötü, makineye bile bakmamış yani.

Fotoğraf kalitesi düşük,

Fotoğrafta genel olarak depresif bir hava var.

Bu fotoğrafı görünce bende pozitif bir duygu uyanmıyor. Kedi sahiplenmeyi düşünen insanları da etkileme ihtimali düşük ne yazık ki. Onları etkilemek için zaten çok az bir şansımız var bunu iyi değerlendirmemiz lazım ve bu tarz fotoğraflar yeterli değil.

ÖRNEK 2

Bu fotoğrafa bakın bir de! Bu da cins bir kedi değil hatta en düzünden tekir bir kedi yani. Sokakta en çok bulunanından hem de ama fotoğraf o kadar güzel çekilmiş ki insanın hemen kanı ısınıyor, alıp sevesi geliyor.

Fotoğraf kaliteli bir makine ile çekilmiş,

Arka plan flulaştırılmış,

Kedinin en doğru pozu yakalanana kadar pes edilmemiş.

Dolayısıyla böyle bir fotoğraf ile yuva bulma şansı çok çok daha yüksek! Bir çok insanın kedi sahiplenirken önceliği kedinin sevimli olması. Yuva aradığımız yavrunun güzel ve sevimli bir fotoğrafını çekmek yuva aramanın farzlarından birisi.

Fotoğrafın gücü ile ilgili bir olaydan daha bahsetmek istiyorum. Geçen dönem çok meşhur olan kedi Tombi’yi hatırlıyor musunuz?

Tombi, sınıfta bakılan bir kediydi. Öğrenci velilerinin bir tanesinin şikayetiyle sınıftan atılmıştı. Daha sonra sınıfın öğretmeni tarafından çekilen fotoğraflarla bu hikaye sosyal medyada yayıldı. O kadar çok etkileşim aldı ki dünya çapında duyuldu Tombi’nin hikayesi. Bunun olmasına fırsat tanıyan bir numaralı madde fotoğrafların kalitesiydi. Fotoğraflar o kadar güzel çekilmiş ki herkeste bir duygu uyandırdı. Herkes Tombi’yi ve sınıfı hissetti. Eğer Tombi’nin bu kadar güzel fotoğrafları olmasaydı ne yazık ki hikayesi bu kadar yayılmazdı.

Sizce ilk fotoğraf gibi değil de yukarıdaki gibi bir fotoğrafla öğretmenin sesini duyurması mümkün olur muydu? Hayır, olmazdı. Dolayısıyla kaliteli ve güzel bir fotoğrafın sesimizi duyurmamızda ne kadar büyük etkisi olduğunu kabul ettik diye düşünüyorum.

Lütfen bu fotoğraf olayında elinizden gelenin en iyisini yapın. Unutmayın; fotoğraf yuvalandırmanın yarısı demektir. Her kedi güzeldir, bizim üstümüze düşen iyi bir fotoğraf ile bu güzelliği ortaya çıkartmak!

2-Bir Hikaye Yaratın

Önemli ikinci madde bu bence, bir hikaye yaratmak! Hatta bazı durumlarda en önemli madde çünkü her kedi, insanların keskin sınırlı güzellik standartlarına uymuyor. Özellikle de engelli kedilerde bir hikaye yaratmak zorundasınız. Yuva aradığınız kediyi, nasıl bulduğunuzu, huyunu, özelliklerini güzel cümlelerle anlatmalısınız.

Hikaye yaratabilmek o kadar önemli ki! Tahminen 1 sene önce Facebook’ta kedi sevenlerin toplandığı bir sayfada birisi bir ilan paylaştı. Apartman arasında, bir koli içerisinde 5 yavru vardı. Standart sokak kedisi görünümünde 1,2 aylık yavrular. Alelacele çekilmiş bir fotoğraf vardı ilanda ama adam üstüne o kadar güzel bir hikaye yazmıştı ki kedileri bir kaç saat içinde sahiplenildi ve ben şoke oldum. Dedim ki ”kalemin gücü” Adamın ne yazdığı tam olarak aklımda değil ama kısaca onun yazdıklarına benzer bir şeyler yazmaya çalışacağım, size de fikir olsun.

Örnek Hikaye:

Yavruların ağzından yazmıştı ilanı. ” Biz, şimdi burada 5 kardeşiz. Bizim annemize araba çarptı ve annemiz öldü. Biz ölmedik ama annemiz olmadan, bize birileri bakmadan yaşayamayız. Şimdi buradayız ama yarın sabah uyandığınızda bizi kimse almadıysa biz de kaybolup gideceğiz. Belki çok güzel değiliz. Petshoplardaki kardeşlerimize de pek benzemiyoruz ama biz de yaşamak istiyoruz. Hem belli mi olur, belki baktıkça da güzelleşiriz. Bir kap mama, bir kap su, bir de yaşamak istiyoruz. Evinizde bize de yer varsa sizinle yaşayabilir miyiz?”

Ben, adamın yazsının yarısı kadar etkili bir şey yazamadım şimdi ama genel havası buydu yazının. Sümüklü bir dram gibi değil de ” yaşamak istiyoruz” temalı bir şeydi ve adam başardı! O kadar güzel yazmıştı ki normalde belki de yuva bulamayacak 5 kedi de aynı gün içinde yuvalandı.

İlanı hazırlarken kelimeleri ne kadar güzel seçerseniz insanları o kadar etkileyebilirsiniz. Bu da en az kaliteli fotoğraf kadar etkili. Bu konularda hiç yetenekli değilseniz de ilanınızda temel bilgiler ve pozitif bir hava olsun. Eğer birazcık yazım kabiliyetiniz varsa da çekinmeden bir hikaye yaratın. Özen gösterin bu konuya. Bazı ilanlar o kadar kötü yazılıyor ki insanın sahiplenesi varsa da kaçıyor. Sanırım biraz aceleden baştan savma hatta kediden kurtulmak istiyormuş gibi yazılıyor. Ne yazık ki sizin kurtulmak istediğiniz bir kediyi kimse sahiplenmek istemez. Yine örnekle anlatayım istiyorum;

Yuva İlanı 1:  ACİLL, vakit kalmadı. Evde kimse istemiyor yuva bulamazsa sokağa bırakıcaz. Yuva aranıyor.

Yuva İlanı 2: Bu bebeği sokakta yaralı bir halde bulduk, zorlu bir iyileşme sürecini atlatacak kadar güçlüydü. Şimdi çok sağlıklı hatta rutin veteriner kontrolüne bile gitti.  İç, dış parazit uygulaması yapıldı oldukça sağlıklı. 3 aylık, kucak delisi bir dişi ve evde çok huzurlu, kuru mama yiyor, kum kabını sorunsuz kullanıyor… Bir yastıklık yeriniz varsa artık sizin evinize huzur getirmek istiyor, yuva aranıyor <3 İl/ilçe:………… İletişim:…….

İki ilanda kullandığım kediler neredeyse birbirinin aynısı sadece fotoğraflar ve ilan yazıları farklı sizce hangi ilanın daha çok şansı olur? Bence ikinci ilanın şansı çook daha yüksek ve gözlemlediğim kadarıyla insanlar ikinci tarzdaki ilanların dağılmasına daha çok destek oluyorlar.

3-İlan Bilgileri – İletişim

İlanın içerisinde eksiksiz olması gereken şeyler var. Bunların eksik olması da sahiplenmeyi düşünen kişinin sizi direkt geçmesine sebep olabilir. İlanda yazılması gerekenler;

  • İl, ilçe bilgisi
  • Hayvanın temel bilgileri ( kaç aylık, cinsiyeti, genel sağlık durumu)
  • Ulaşım konusunda bir imkan sağlayabilecekseniz ulaşım imkanları
  • En önemlisi iletişim bilgisi! Numaranızı vermeye çekinip kalkıp e-mail adresi falan verirseniz kusura bakmayın ama o iş yaş. İnsanlar gerçekten o kadar uğraşmıyor. Hemen konuşabilmek istiyor. Dolayısıyla mümkünse numaranızı verin. Değilse de sosyal medya adreslerinizi verin hatta en güzeli hepsini verin 🙂

Bu bilgileri içermeyen ilan ne yazık ki başarısız olacaktır.

4- Sosyal Medya

Şimdi, fotoğraf, hikaye ve ilan bilgileri kısmında anlaştık diye düşünüyorum. Sıra geldi ilanımızı en etkili şekilde yaymaya. Bu da çok çok önemli. Ne kadar geniş bir kitleye ulaşırsanız şansınız da o kadar yüksek olur. Neyse ki bu konuda eli öpülesi insanlar var bizlere yardım eden. Sizlere hem onlardan bir kaç tanesini söyleyeceğim hem de bir kaç grup adı vereceğim. Bu kişilerin ve grupların takipçileri yüksek olduğu için yuvanlandırma ilanlarının da yayılması çok kolay oluyor.

İlanlarınızı sık sık bütün mecralarda yayınlamalısınız!

Sahiplendirme İlanı Yayınlayan Instagram Hesapları

Ben neredeyse hepsine ilanlarımı gönderiyorum;

1- @kedipatisisema instagram

Sema Hanım’ı ben blog sayesinde tanıdım ve takip etmeye başladım. Tamamen gönüllük esasıyla bir kazancı olmadan hayvanların yuvalanmasına yardımcı oluyor. Onun sayesinde arkadaşımın aylarca yuva bulamayan kedisi bir günde yuva buldu. Şu anda yaklaşık 10bin takipçişi var. Onun sayesinde birçok kişi ilanınızı görebilir. İlanınızı hazırladıktan sonra ondan yayınlamasını rica edebilirsiniz.

2- @kedi-sahiplendirme instagram

Bu sayfa aracılığıyla bizzat kendim en az 4,5 kediye yuva bulmuşumdur. Instagram’da şu anda 40bin takipçileri var. Kedi sahiplenmeyi isteyen bir çok insanın takip ettiği bir sayfa. Yine, gönüllülük esasıyla çalışıyorlar. İlanınızı yayınlamalarını rica edebilirsiniz.

3- @beni_sahiplen instagram

Bu sayfayı henüz ben denemedim ama instagramda 15 bin takipçileri var. Yine, kedi köpek sahiplenmek isteyen bir çok kişinin takip ettiği, erişimi yüksek bir sayfa. İlanınızı paylaşmalarını rica edebilirsiniz.

4- @sulecika instagram

Şule Hanım, sürekli hayvan kurtarıp yuvalandırmaya çalışan bir insan. Evinde bakımını üstlendiği bir sürü felçli, yaralı, yuva bekleyen kedi,köpek var. Aslında, öncelikle kendi kurtardıklarını yuvalandırmaya çalışıyor. Çok sevilen bir insan ve takipçi sayısı da dolayısıyla yüksek ve sahiplendirme konusunda çok başarılı. Taaa yurtdışılarına kedi, köpek sahiplendirmesi yapıyor! Arada başka ilanları da paylaştığı oluyor. Rica ederseniz sizin ilanınızı da yayınlayabilir.

Ancak bir not düşmeden geçmeyeyim. Bu insanlar birer kurum ya da makine değiller. Çalışıyorlar, hem işlerinde çalışıyorlar hem de hayvanlar için çalışıyorlar. Dolayısıyla, size hemen geri dönüş yapamayabilirler. Lütfen, bu durumda onlara anlayışla yaklaşın. Saygı duyulmayı hak eden insanlar ve çok emek harcıyorlar. Mesajımı görmedin, cevap yazmadın diye azarlanmayı hak etmiyorlar. Lütfen biraz daha anlayışlı olun <3

5- Kesmeseker instagram

Kesmeseker, Şeçkin Hanım’ın hesabı. O da tamamen gönüllük esasıyla çalışıyor. Ben, Sema Hanım aracılığıyla haberdar oldum kendisinden. 18bin takipçisi var. Onun sayesesinde ilanınız binlerce kişiye yayılabilir yani. Rica ederseniz ilanınızı yayınlayabilir.

Sahiplendirme İlanı Yayınlayan Facebook Grupları

Facebook’ta onlarca kedili grup var. Üye olduklarınızın hepsinde yayınlamanızı öneririm

6-Petlebi Ücretsiz Kedi Köpek Sahiplendirme

Bu grup, facebook’ta 10bin kişiden oluşan bir grup. Facebook’ta çok daha kalabalık hayvan sever gruplar var ama bu grupta ilanlar daha başarılı oluyor nedense. Kesinlikle bu gruba da girip ilanınızı yayınlayın.

7- Ücretsiz KEDİ KÖPEK Sahiplendirme

Bu da 16bin kişilik bir Facebook grubu. Etkileşimleri oldukça yüksek. İlanınızı burada da yayınlayabilirsiniz.

Bir tanede internet sitesi söylemek istiyorum!

Sahiplendirme Siteleri

8- Petlebi.com

Buraya üç kere Petlebi, Petlebi ,Petlebi yazmak istiyorum! Çok çok etkili bir site. Buradan sayısız yuva buldum! Ancak burayı da kullanmayı bilmek lazım.

Buraya çok fazla ilan giriliyor. 2 saat önce koyduğunuz ilan çok kısa sürede 10.sayfaya kadar gerileyebiliyor. Dolayısıyla görünürlüğünü arttırmak için ben aynı ilanı günde 2-3 kere buraya koyuyorum.

Kesinlikle size de ilanınızı sık sık Petlebi’ye koymanızı öneriyorum.

9- Petarkadas.com 

Bu siteyi de Sema Hanım önerdi. İlanlar çok etkili bir şekilde yayılıyormuş. Sonuçta herkes Facebook Instagram yok. Bir çok insan da google’dan direkt bu tarz sitelere yönlendiriliyor. Burayı da denemeyi unutmayın.

Unutmayın, bunlardan birisini seçmeniz gerekmiyor. Bunların hepsine yazın! İlanınız ne kadar çok yayılırsa doğru yuvayı bulma şansınız o kadar artar!

Benim deneyimlerim, gözlemlerim doğrultusunda bu yöntemlerle ve bu sayfalar aracılığıyla sahiplendirme yapmak daha kolay oluyor. Umarım siz de kurtardığınız bebeğe güzel bir yuva bulabilirsiniz. Ümitsiz olmayın, insanlar onlarca hayvana yuva buluyor. Siz de halledersiniz! Ancak sizden bir ricam var. Aceleci olmayın, hemen sahiplendireyim diye ilk isteyene vermeyin. Gerçekten, çok saçma sapan insanlar da sahiplenmek için yazabiliyor. Bu konuda da seçici olmanız lazım. Bunun için de önceden bir rehber hazırlamıştım. ‘‘Sahiplendirme yapmadan önce sorulması gerekenler ve dikkat edilecekler ” yazısını okumak için buraya. 

Umarım doğru yuvayı bulabilirsiniz

Bir de sizin bu konuda tecrübeleriniz varsa yorumlar kısmında paylaşır mısınız? Şu sayfa sahiplendirme konusunda iyi ya da şuna dikkat etmeli gibi önerilerinizi lütfen sakınmayın.

Kediyle kalın <3

53

2 Responses

  1. Aytaç
    26 Temmuz 2019
  2. safiye
    8 Ekim 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz