Micho Kedi Maması ve Mito Kedi Maması - Temizmama | suzionline
Micho Kedi Maması ve Mito Kedi Maması – Temizmama

Micho Kedi Maması ve Mito Kedi Maması – Temizmama

Merhaba sevgili kedi severler. En iyi, uygun fiyatlı hatta mümkünse ucuz kedi maması arayışımız hız kesmeden devam ediyor! Bugün, sizlere Temizmama’nın iki ürünün incelemesini yapacağım. Aslında Micho (Miço) kedi maması ve Mito kedi maması olarak, farklı iki yazı planlamıştım ama içerik listeleri neredeyse birbirinin aynısı. Ben de tek bir yazıda anlatmaya karar verdim. Önce, temizmama markasına genel olarak bakalım, daha sonra da bütün ayrıntılarıyla Micho ( Miço ) ve Mito kedi maması incelemesi yapalım. Haydi baş!

Temizmama

temizmama

Temiz Mama, Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ait bir Türk markası. Yurt dışından ithal mamalar değil, kendi ürettikleri mamaları satıyorlar. Micho yani genellikle kullanılan adıyla Miço, Mito, BonaCibo gibi çok satılan mamaların hepsi Temizmama’ya ait. 2001 yılından beri İzmir’de evcil hayvan mamaları üretiyorlar. Yerli oldukları için ben+1 puan verdim burada.

Bayat Mama Yok

temizmama

Temizmama’nın ürünlerini hem petshoplarda bulabilirsiniz hem de kendi internet siteleri var. Buraya sitenin linkini ekliyorum. Kendi internet sitelerinden de sipariş verebilirsiniz hatta sitede daha uygun fiyatlı 🙂 Bir de internet sitelerini incelediğimde çok güzel bir özellik fark ettim. Mamaların üretim tarihlerini yazıyorlar. Bir mama sipariş ettiğinizde kaç gün önce üretildiğini biliyorsunuz. Dolayısıyla, bayat mama riski sıfır. Bu çok önemli aslında, bir çoğumuzun başına bayat mama olayı gelmiştir. Ben 10kg bir mama sipariş etmiştim ve son kullanma tarihine baktığımda şoke oldum çünkü 3 ay sonra bitiyordu! Değil Suzan, ailecek yesek yine 3 ayda bitmezdi yani o mama. Sonra satıcıyla bir dünya kavga tabii. Neyse, uzatmadan satın alacağınız mamanın ne zaman üretildiğini biliyorsunuz, dolayısıyla +1 puan da buradan veriyorum ben.

Ücretsiz Numune Talebi

temizmama

Temizmama’nın denemek istediğiniz herhangi bir mamasından ücretsiz numune talep edebiliyorsunuz. Denemek istediğiniz mamadan 100 gramlık bir numune yolluyorlar. Özellikle, mama konusunda seçici kedi sahipleri için iyi bir haber. Unutmadan, kargo ücreti size ait 🙂

Temiz Mama Ürünleri

temizmama micho mito

Temiz mama’nın ürünleri kedi maması ile sınırlı değil. Kedi ve köpek maması üretiyorlar ayrıca balık yemi de var. Mama dışında ise kedi kumları, ödül bisküvileri ayrıca köpekler için çiğneme kemikleri var. Bizim bu yazıdaki konumuza gelirsek 3 çeşit kuru kedi maması var; Bonacibo, Micho ve Mito.

BonaCibo Kedi Maması

bonacibo kedi maması

Bonacibo

Bonacibo mama, temizmama’nın Super Premium olarak sınıflandırdığı bir mama. Yani Micho ve Mito’ya nazaran daha ”özel” bir mama. Bonacibo için ayrı bir inceleme yazısı yazacağım. Muhtemelen daha iyi bir içeriğe sahiptir. Yazınca burayı güncellerim. Şu anda ayrıntıya giremiyorum ancak duyduğuma göre tadının müptelası olan kediler varmış. (bonacibo yazısı için buraya)

Micho – Miço Kedi Maması Yorum

Micho kedi maması

Micho

Micho kedi maması, temizmama’nın standart yetişkin kedi maması olarak adlandırdığı bir mama. Kısırlaştırılmış kediler için değil, yetişkin kediler için uygun olan bir mama. 1 kilo ve 15 kilo olarak iki farklı pakette satılıyor. İkisi de fermuarlı ambalajda. Mamanın bayatlamaması için ufak ama önemli bir özellik. Şimdi, geldik zurnanın zırtto dediği yere, içerik listesi! Buyurun;

Micho Kedi Maması İçerik Listesi:

Kurutulmuş Tavuk Proteini (% 37), Baldo Pirinç, Mısır, Rafine Tavuk Yağı, Bezelye, Hamsi Unu (%6), Karides Unu, Bira Mayası, Hamsi Yağı, Nükleotit Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler.

İnceleme:

Şimdi arkadaşlar dikkat ederseniz, tavuk eti, hamsi ya da karides içermiyor bu mama. Ne yazıyor orada, ”kurutulmuş tavuk proteini” bu ne demek? Tavuk unu demek.

Peki tavuk unu nedir?

Tavuk Unu

Tavuk unu, kanatlı kesimhanelerinden elde edilen kesim artıklarından baş, ayak, bağırsak, kan ve diğer iç organların rendering tesislerinde kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Bu karışım içine zaman zaman kuluçkahane artıkları da girebilir. Kaynak

Üşenmedim, firmayı aradım. ”Tavuk proteini yazmışsınız, bu tavuk unu değil mi?” dedim. ”Evet, tavuk unu ancak sakatat içermeyen bir tavuk unu.” dediler. Tabii, bu sadece ağızdan çıkan bir söz, inanıp inanmak size kalmış. Bu tavuk unun, sadece tavuk etinden mi yoksa gagadan mı sakatattan mı üretildiği bence muallak. Zaten sadece etten üretilseydi kurutulmuş tavuk eti yazarlardı diye düşünüyorum. Ancak, bakanlığın içerik listesi yazma kurallarına uymak zorunda oldukları için kurutulmuş tavuk proteini yazılmış. Yani, ortada iyi bir protein oranı var ama nereden geliyor bu protein? Tavuk unundan. Dolayısıyla, ben buradan büyük bir eksi veriyorum. Bir mamada en önemli şeylerden birisi kaliteli et kaynağıdır, burada öyle bir şey göremiyorum. Neredeyse her mamada tavuk unu, et unu bulunur ancak gerçek et de bulunur. Bütün protein kaynağının, tavuk unu ya da et unu olmasını tercih etmiyorum.

Ayrıca, mısır glisemik indeksi yüksek bir tahıl, kediler için gerekli değil. Bir de çok yüksek ihtimalle o mısır GDO’ludur. Günümüzde GDO’suz mısır bulmak pek mümkün değil. GDO konusunda bir araştırma yapsalardı ve GDO’suz sonucunu elde etselerdi, bunu da paketlerin üzerine yazarlardı diye düşünüyorum… Eğer GDO’suz ise burayı da memnuniyetle güncellerim.

Micho kedi maması zararları ne diye soranlar da oluyor, yukarıda mama için iyi/kötü güzel bir özet yaptık diye düşünüyorum.

Micho Kedi Maması Analiz Değerleri

Protein %32, Yağ içeriği %15, Ham kül %8, Ham selüloz %2.80, Omega 6 %3.60, Omega 3 %0.65

A Vitamini 15000 IU/kg, D3 Vitamini 900 IU/kg, E Vitamini 90 mg/kg, C Vitamini 15 mg/kg, Taurine 1500 mg/kg

Analiz Değerlerini İncelediğimde;

Protein değeri, oran olarak iyi ama yukarıda da dediğim gibi protein kaynağı neresi?

Taurine değerleri ve vitamin değerleri AAFCo standartlarına uygun.

Doğal koruyucu içermiyor, yapay koruyucular ile korunuyor.

Micho Kedi Maması Kaç Para?

Zurnanın zırtto dediği yer biraz da burası 🙂 Bütçe önemli yani. Bakalım miço kedi maması, kaç para ve ne kadar süre dayanır? (Fiyatları temizmama.com’dan alıyorum)

5 adet 1 kg Miço kedi maması 35tl –  tanesi 7 lira

20 adet 1 kg Miço kedi maması 125 tl – tanesi 6.25 lira

15 kg Miço kedi maması 79.5 tl – tek paket ama kilosu 5.25 liraya tekabül ediyor

Yani her zamanki gibi toplu alımda daha karlısınız. Söyledim, yine söylüyorum lütfen mamalarınızı az az alıp fazladan para ödemeyin. Toplu alım her zaman çok daha karlıdır.

Önerilen beslenme miktarı yukarıda belirtilmiş. Ortalama yetişkin bir kedinin 2.5 -.4.5 kg olacağını düşünürsek, önerilen günlük tüketim miktarı 33-54 gram. Günde ortalama 50 gram mama yediğini varsayarak ayda 1,5 kg mama tüketir. Eğer 15 kg’lık büyük paketlerden alırsanız bu mama size 10 ay yeter. Yani, neredeyse 1 yıl! 79.5 liraya 10 aylık kedi maması almak.. Valla çok çok uygun. Yabıştırıyorum +1’i.

Mito Kedi Maması Yorumlar

Mito kedi maması

Mito

Mito mama, yine Temizmama’nın standart kedi maması olarak sınıflandırdığı bir mama. Yine kısırlaştırılmış kediler için değil, yetişkin kediler için önerilen bir mama. Micho gibi 1 kilo ve 15 kilo olmak üzere iki seçenek mevcut, ikisi de fermuarlı ambalajda. İçeriği ise Micho mama ile neredeyse aynı, ufak tefek farklılıklar var. Biz yine de ayrıca inceleyelim, buyurun!

Mito Kedi Maması İçerik Listesi:

Kurutulmuş Tavuk Proteini (% 30), Buğday unu (%22),Baldo Pirinç (%16), Mısır (%10), Rafine Tavuk Yağı (%8), Hamsi Unu (%8), Karides Unu (%3), Bira Mayası, Hidrolize tavuk ciğeri, Hamsi Yağı, Nükleotit Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler.

Mito Mix Kedi Maması Analiz Değerleri

Protein %29, Yağ içeriği %13, Ham kül %8,5, Ham selüloz %2.50, Omega 6 %3.96, Omega 3 %0.715

A Vitamini 10000 IU/kg, D3 Vitamini 600 IU/kg, E Vitamini 60 mg/kg, C Vitamini 10 mg/kg, Taurine 1200 mg/kg

Bakır sülfat 13 mg/kg, çinko sülfat 65 mg/kg, çinko şelat 15mg/kg, manganez sülfat 24 mg/kg

İnceleme:

Mito kedi maması için de Micho mamada olduğu gibi et yok, un var karşımızda. Ayrıca, yüksek oranda buğday ve mısır gibi, kediler için herhangi bir yararı olmayan tahıllar var. Kedilerin beslenmelerinde karbonhidrata ihtiyaçları yoktur hatta karbonhidrat sindirimini saatler boyunca ancak yaparlar.  Vitamin değerleri de Micho mamaya oranla daha düşük. Ayrıca Mito mix renkli bir mama dolayısıyla içerinde muhtemelen gıda boyası var. Nede gıda boyası olan bir ürün tercih edelim?  İçerik açısından bence Mito mama da sınıfta kaldı. İçindekiler kısmında ” taze tavuk eti, et, tavuk” gibi net olarak gerçek et içerdiğini belirtmeyen mamaları kullanmıyorum, önermiyorum.

Mito Kedi Maması Kaç Para?

5 adet 1 kg Mito kedi maması 33.75tl –  tanesi 6.75 lira

20 adet 1 kg Mito kedi maması 120 tl – tanesi 6 lira

15 kg Mito kedi maması 74.5 tl – tek paket ama kilosu 4.97 liraya tekabül ediyor

Önerilen beslenme miktarı yine yukarıdaki fotoğrafta belirtilmiş. Ortalama yetişkin bir kedinin 2.5 -.4.5 kg olacağını düşünürsek, önerilen günlük tüketim miktarı 35-55 gram. Yine, günde ortalama 50 gram mama yediğini varsayarak ayda 1,5 kg mama tüketir. Eğer 15 kg’lık büyük paketlerden alırsanız bu mama size 10 ay yeter. Yani, neredeyse 1 yıl! 74.5 liraya 10 ay. 

Mito ve Micho Mama Kullanan Kedi Sahiplerinin Yorumları:

İnternette kullanıcı yorumlarını da araştırdım;

 • Mito ile ilgili şişkinlik ve ishal şikayetleri gördüm ancak bunu birçok mamada görüyoruz.
 • Micho için kediler tadını çok sevdi yorumları var.
 • Tüy dökülmesi başladı diyen de çok olmuş.
 • İdrar yolu tıkanmasını da 3-5 yorumdan fazla gördüm ne yazık ki..
 • Genel olarak insanların ev kedileri için değil sokak kedileri için tercih ettiğini fark ettim.

( Siz de bu mamalardan birisini kullanıyorsanız, lütfen yorumlar kısmına yazar mısınız? Kullanmak isteyen arkadaşlar için yol gösterici olur.)

Mito Mu Micho Mu? Hangi Mamayı Almalıyım?

İki mamayı da ayrıntılarıyla inceledikten sonra bu soruya da cevap vermek isterim. Bir çok insanın ”pahalı” kedi maması için ayırabileceği bütçesi yok ya da sokak canları için alabileceği uygun fiyatlı bir mama arıyor. Dolayısıyla uygun fiyatlılar içinden de en iyisini seçebilmeliyiz.

Açıkçası Mito ile Micho birbirine çok benzer mamalar ama Micho bir iki noktada Mito mamanın önüne geçiyor. Neymiş onlar;

 • Protein, vitamin, taurine değerleri daha iyi
 • İçerisindeki tahıl oranı daha düşük
 • Renklendirici yok

Yukarıdaki parametreleri baz alarak, ben iki mamadan birini alacak olursam Micho Kedi Mamasını tercih ederim. Aradaki fiyat farkı da yok denecek kadar az. 10 ay boyunca kullanacaksam 5 lira daha fazla veririm daha iyisini alırım. Sokak kedileri için ben zaten Micho mama alıyordum. İncelemeden sonra belki Mito’ya geçerim demiştim ama geçmeyeceğim. Uygun fiyatlı daha iyi bir mama bulana kadar da Micho kedi maması almaya devam edeceğim.

Micho Kedi Maması Nasıl? Mito Kedi Maması Nasıl?

Ya ben uzun uzun okuyamadım, en sona bakacağım diyenler için özüt: Ev kedisi taze et içieriğini göremediğimden önermiyorum. Sokak kedileri için alabilirsiniz, onlar için de bence Mito değil Miço alın. 

Kediyle kalın <3

116

8 Responses

 1. Anonim
  17 Ağustos 2018
  • suzionline
   17 Ağustos 2018
 2. Büşra
  11 Ekim 2018
  • suzionline
   12 Ekim 2018
 3. Çağla
  10 Mayıs 2020
 4. Kedi severr
  4 Nisan 2021
 5. BURCU E.
  27 Ocak 2022
 6. Meral
  9 Ağustos 2022

Yorumunuzu Yazabilirsiniz