Evde Kedi Beslemek - Evde Kedi Bakımı | suzionline
Evde Kedi Beslemek – Evde Kedi Bakımı

Evde Kedi Beslemek – Evde Kedi Bakımı

Merhaba sevgili hayvan severler. Bugün, evde kedi beslemek isteyen ama kararsız kalanlara seslenmek istiyorum. ” Ya, alayım bir kedi, bitsin şu yalnızlığım” diyorsunuz, sonra da ” Evde nasıl olur, bilemedim ya..” diyorsunuz , hani akıllar bir karışıyor. Sizi çok iyi anlıyorum, sonuçta bir can, bir yol arkadaşı sahipleniyorsunuz ve bu karar, ortalama 10  15 senenizi etkileyecek. Haklısınız, kolay bir karar değil. Düşünmek, emin olmak lazım. Ben de size bu konuda yardımcı olmak istiyorum. Kediyi eve alınca neler olur? Siz nasıl etkilenirsiniz, ev nasıl etkilenir, kedi nasıl etkilenir… Hepsini anlatacağım. Suzi’den sonra bizim hayatımızda neler değişti, nasıl etkilendik hepsi gözlemlerimle sabit. Gelin bakalım ” Ay, olur mu ki ?” ( 2019 yılı aylık kedi besleme maliyeti için buraya)

evde kedi beslemek

1 – Siz Nasıl Etkileneceksiniz?

Evde Kedi Beslemek Eve Neşe Getirir

evde kedi beslemek

Suzi eve geldiğinde, ilk etkisi stres seviyesini azaltmak oldu. Evet, evdeki stres seviyesi vallahi billahi azaldı! Bunun olduğuna evimize gelen herkes şahit. En önemlisi, biz kendi iç dünyamızda buna şahidiz, daha mutlu ve sakiniz. Suzi ve yavrularının eve geldiği ilk gün bu gerçekleşti. Hala bilmeyenler varsa, biz Suzi’yi yavrularıyla birlikte yol kenarında açlıktan ölmek üzereyken bulduk. Bulduğumuzda çok üzüldük ve korktuk. Bir yavrusu ölmüştü, diğerleri de ölür,  Suzi de ölür diye korkmuştuk. Sonra, zamanla Suzi iyileştikçe, yavrular büyüdükçe ev bir şenlendi ki sormayın gitsin. Her gün evden işe koşarak geliyordum, onları görebilmek için.. Bir süre evde televizyon falan izlenmedi, kediler izlendi. Gerçekten, hiç sıkılmadan saatlerce yavru kedileri izleyebilirsiniz, o kadar eğlenceli ve huzur verici ki! Ayrıca, onlar iyileştikçe insanda ”haklı bir gurur” oluşuyor. Onları iyileştirmek, bizim ruhumuza da iyi geldi. Biz onları iyileştirdik, onlar da bizi… Yavrular büyüyünce sahiplendirildi, onlar gidince de işler değişmedi.  Hala aynı huzur, aynı eğlence devam ediyor.

Kedilerle İlgili 101 İlginç Bilgi İçin: ”Kediler Hakkında İnanılmaz Bilgiler”

Evde Kedi Beslemek Hayatınızı Düzene Sokar

evde kedi beslemek

Evet, hem de her anlamda! Mesela, artık telefonların alarmlarıyla uyanmıyoruz. Her sabah AMA HER SABAH  sabah 7:30 ile 08.00 arasında Suzi tarafından uyandırılıyoruz ve bu rahatsız edici bir şekilde olmuyor. Sabah onun sesiyle ya da fittiklemesiyle uyanmak bana mutluluk veriyor. Onu, biraz sevip, okşayıp güne keyifle başlıyorum. Her zaman sabahları uyanma/ayılma sorunu yaşamışımdır, Suzi geldiğinden beri bu sorunum çok azaldı, sağ olsun hemen ayıltıyor 🙂

Ev de bir düzene girdi, ama bunu ”ev nasıl değişti” kısmında anlatmak istiyorum.

Evde Kedi Beslemek Evdeki Stres Seviyesini Azaltır

evde kedi beslemek

Suzi eve geldiğinden beri evde kavgalar uzun süremiyor, çünkü herhangi bir kavgamız Suzan’nın saçma sapan koşuşturmalarıyla ya da hareketleriyle bölünüyor. Tam argümanları hazırlamışım deli gibi fight yapıcam, ÇAT Suzan delicesine oradan oraya koşup, kayıp düşüyor falan. Şimdi ben buna mı güleyim, kavga mı edeyimm? İnsanda konsantrasyon kalmıyor, artık höyküre höyküre kavga edemiyoruz, Suzi’yi izliyoruz.

Evde Kedi Beslemek Kocanızla Aranızı Düzeltir (Vallahi :D)

evde kedi beslemek

Stres azalması ile ilgili bir olay daha anlatmak istiyorum. Suzi ve yavrular bizdeyken, kedi sahiplenmeyi düşünen ama emin olamayan bir arkadaşımız vardı. Kedilere bir hafta geçici yuva olmak istedi. Kedili bir hayatı deneyimleyerek öğrenmek en güzeli tabii. Kedileri almak için geldiğinde de biraz dertleştik. Eşiyle arasının biraz limoni olduğundan falan bahsetti dedim ki sen rahat ol, o iş kedilerde. Dedi ki ” canım biliyoruz sen manyaksın da, bu da abartı olmadı mı ” DEDİM Kİ ASIL SEN MANYAKSIN ÇIK GİT ŞİMDİ EVİMDEN SŞLFŞİSDLFİSD Ay yok. ( kusura bakmayın, cozuttum yine) Kedilerin sorumluluğu ve sevgisi iyi gelecek size bak görürsün dedim 🙂  keza öyle de oldu,  ANCAK iyi gelen kedilerin sorumluluğu ve sevgisi değil, sidiği oldu. Gerçekten! Peki nasıl oldu? Şimdi, bizimkiler yatakları ayırmış bir süredir ayrı yatıyorlarmış. Suzi’nin yavrularının, tam çiş eğitimine başlama zamanlarıydı ama biraz zorlandılar sanırım o konuda, yavrular pek çiş eğitimini almamış kafalarına göre işiyorlarmış. Küçük bıllikler en son evdeki üçlü koltuğa da işeyince, bizimkiler ”mecburen” yatakları tekrar birleştirmişler. Sonrası zaten barış <3 Her zaman söylerim; kedi sidiğinde keramet vardır asdldfdlşfkşld.

evde kedi beslemek

Şaka bir yana, değinmek istediğim nokta şu; kedi gelince evde bir hareket oluyor ki gerçekten harekette bereket vardır. İyi geliyor o hareket, herkese, her şeye iyi geliyor. Bir bakışı, bir dokunuşu, bir hareketi size mutluluk veriyor. Ayrıca onun sorumluluğu da bir meşgale oluyor, hiç yalnız kalmıyor hiç boşlukta hissetmiyorsunuz.

Evde Kedi Beslemek Bir Miktar Paraya Mal Olabilür 😀

evde kedi beslemek

Bu konu ile ilgili ayrıca bir yazı planlıyorum; A’dan Z’ye kedi bakım masrafları diye bir şey düşünüyorum. Yazınca burayı güncelleyeceğim ama şimdilik yüreklere su serpeyim, öyle çok büyük rakamlardan bahsetmiyoruz. Her ay faklı rakamlarda gideriniz olur. Ben, senede 2 kere mama alıyorum ve yıllık mama masrafım yaklaşık 500 lira, dolayısıyla aylık 40 liraya falan geliyor ve kaliteli mama kullanıyorum. O ay, veteriner masrafımız da yoksa başka giderimiz olmuyor. Kumunu da yine aynı şekilde indirimleri takip edip, stokluyorum. ÇÜNKÜ PARAM KIYMETLİ 😀 Masraf işi kedi sahibine göre değişiyor, sabit bir rakam vermek pek mümkün değil.

2- Ev Nasıl Etkilenecek?

evde kedi beslemek

Bir kedi ile ev arkadaşı olmanın bazı ”ufak” zorlukları var. Eğer, tecrübeli değilseniz bunlar sizin için çok büyük problemlere dönüşebilir. Mesela, kedilerde tüy dökülme problemi ya da kedi kumu kokusu problemi yaşamaktan korkar bir çok insan. Ancak, bu problemlerin sebebi kedi sahiplerinin bilinçsizliği ya da tecrübesizliği oluyor genelde. Kedilerde tüy dökülmesini engelleme için buraya, kum kokusunu önleme için ise sizleri buraya davet ediyorum. Ufak tefek bir iki hamleyle bunların üstesinden gelebilirsiniz. Gerçekten büyük problemler değil aslında.

evde kedi beslemek

Evde kedinin olması, bizde dağınıklığa ya da pisliğe değil aksine daha çok düzene ve temizliğe sebebiyet verdi açıkçası. Kedi hayatınızı düzene sokuyor. Kediyi evdekilere kabul ettirmeye çalışırken evde temizlik konusunda çok hassas davrandım, şimdi de bunu devam ettirmeye çalışıyorum. Evi düzenli olarak süpürüyorum ve toparlıyorum. Kediden kaynaklı bir temizlik artışı gibi görünse de aslında normal düzene geldik sonunda desem yeridir. Yani siz temiz olursanız ve bir üstteki paragrafta bahsettiğim gibi kedinize bilinçli bir şekilde bakarsanız kesinlikle temizlik sorunu yaşamazsınız.

Ev eşyalarının zarar görmesinden de korkanlar oluyordur belki. Biz Suzan’la yine böyle bir sorun yaşamadık. Suzan’ı tırmalama çubuğunu kullanmaya alıştırdım ve her gün, onunla birlikte enerjisini atabileceği kadar oyunlar oynuyorum. Dolayısıyla ne eşyalara zarar veriyor, ne de evden kaçmak istiyor.

3- Kedi Nasıl Etkilenecek?

Peki, kedi nasıl etkilenecek? İşte bu tamamen size bağlı. Ben, kedi sahiplenmenin güzel bir amaca hizmet etmesi gerektiğine inanıyorum . Yani SATIN ALMA, SAHİPLEN diyorum. İhtiyacı olan bir hayatı kurtarın, emin olun size olan minneti hiç bitmeyecektir. Ayrıca, birlikte zorlukları atlatacağınız için, ikiniz de birbirinize bağlanırsınız.

Kedi sahiplenmeden önce, evinizi kediye uygun bir hale getirin ve onun bakımı için gerekli bütçeyi ayırın. Beslenmesi ve sağlığı için özen gösterin. Bu özeni göstermek de size iyi gelecek, gerçekten. Sorumluluk duygusu ve ardından gelen başarı, insan psikolojisine iyi geliyor. Güzelce besleneceği için, bu durum kedi psikolojisine de iyi gelir tabii 🙂

Kediler evcil hayvanlardır, evde sizinle mutlu olacaktır. Ne bir insana, ne de bir eşyaya zararı dokunmaz. Zararı dokunsa bile aranızda öyle büyük bir sevgi bağı oluşacak ki gözünüz görünmez, emin olun.

Benim kedili bir hayata başladığım günden beri tek bir sorunum var; o da bazen Suzi’den yeteri kadar ilgi göremiyor oluşum fflşisflsşi. Suzi, bazen bizden sıkılıyor ve odasına çekiliyor. Evet, odasına çekiliyor haspam, biz ellemeyelim diye… Kedili hayattan tek şikayetim budur hakim bey.

evde kedi beslemek

El alemin kedisi böyle sevgi ister, biz Suzan’dan istiyoruz.

Bu arada karar verdiyseniz evde kedi beslemek için gerekli malzemeler yazıma buyurun <3

73

5 Responses

 1. Gonca
  2 Ekim 2018
  • suzionline
   2 Ekim 2018
 2. pelinsu
  7 Mart 2019
  • suzionline
   8 Mart 2019
 3. Dilara
  7 Kasım 2021

Yorumunuzu Yazabilirsiniz