En İyi Yaş Kedi Maması - 11 Marka İncelemesi | suzionline
En İyi Yaş Kedi Maması – 11 Marka İncelemesi

En İyi Yaş Kedi Maması – 11 Marka İncelemesi

Selam, bir önceki yazıda kedi yaş mama nasıl seçilir, en iyi yaş maması nasıl bulunur öğrendik. Aslında, bu yazıdan sonra herkes herhangi birisinin önerisine ya da tavsiyesine ihtiyaç duymadan, AAFCO, FEDIAF ve doğal av analiz verilerini değerlendirerek kendi kararını verebilir ancak şuşuonlayn, armut biş, ağzıma düşcüler için bir önceki yazının ışığında 11 marka yaş kedi mamasını inceleyecek. Bu yazıya anlam verebilmeniz için, okumadıysanız öncelikle buradan o yazıyı okumanızı öneririm. Sonra lets go!

Bu yazıyı dünyanın en seçici kedisi Porti’ye ithaf ediyorum

Not: Aşağıdaki sıralama iyi-kötü şeklinde değildir. Her mamanın altında olumlu, olumsuz yorumlarım var. Sonlarına ise ben alırdım ya da almazdım diye ayrıca yazdım.

Not 2: Biliyorsunuz her markanın çeşit çeşit yaş mamaları oluyor; tavuklu, balıklı, ördekli vs vs. bunların analiz değerleri kendi içlerinde de değişebilir ancak genel olarak birbirine benzerdir. Ben genel olarak hepsinden tavuklu olanı yorumlamaya çalıştım ancak o markanın balıklı olanı da zaten neredeyse aynıdır, pek bir şey değişmez. (Yani diyorum ki ”peki bunun balıksı nasıııl?” demeyin 😀 Elinizi taşın altına koyun, kıyaslayın. Ben birlikte öğrenelim istiyorum <3 )

1- Purina – Gourmet Gold Yaş Mama Yorum

Türkiye’de çok satılan, birçok kedisever tarafından da sağlıklı olduğu düşünülen gourmet, halk arasında gurme mamaya bakalım. Öncelikle, Gourmet Gold bir Purina ürünü. Gourmet yaş mama, ProPlan gibi bir marka ile aynı firma çatısı altından çıktığı için bir güven uyandırıyor. Ancak ben her zaman, markaya, pakete değil içindekilere bakarım. Hadi bakalım;

(Negzel tablo yapmışım demi? 😀 Her mama için yaptım. AAFCO, FEDIAF değerlerine uygunluklarına göre de boyadım falan. Şuşuonlayn çalışıyor <3)

Şimdi; ilk neye bakıyorduk; kaliteli bir protein kaynağı var mı, gerçek et içeriyor mu? Çok çok az içeriyor. Mamanın çoğunluğu hayvansal türevlerden oluşuyor. Böyle bir mamanın benim gözümde şansı sıfır. Yine de devam edelim.

İçinde tahıllar ve çeşitli şekerler var. Kedi mamalarında karbonhidrat ve şeker görmekten yıldım.

Protein ve yağ oranları minimum AAFCO, FEDIAF değerlerini sağlıyor ( kuru madde bazında minimum %30 protein, minimum %9 yağ olmalı) Ayrıca, bir önceki yazıda doğal avlarında ise bu rakamların kuru madde bazında %50 civarında olduğunu tavuk eti üzerinden hesaplamıştık. Gourmet yaş mamada kuru madde bazında %41 protein, %20 yağ olduğunu görüyoruz. Güzel rakamlar.

Kül ve lif oranına gelince; ikisi de normal hatta %0.50’lik lif oranı doğal avları fare ile neredeyse aynı.

Çok önemli olan bir şeye bakalım şimdi taurin ilavesi ve bir önceki yazımda ifade ettiğim gibi taurin ilavesi olmayan yaş mamaları ocak dışı bırakıyorum. Ahanda gourmet yaş mamayı ocak dışı bıraktım çünkü taurin ilavesi yok. Isıl işlemden geçen bu yaş mamalardaki etler taurin içeriğinin büyük bir kısmını kaybediyor, taurin ilavesi zaruri. AAFCO ve FEDIAF değerlerine göre yaş mamanın %0.2 civarında taurin içermesi gerekiyor ama ben gourmet yaş mamada bir ilave göremediğim gibi ne kadar taurin içerdiğini de göremiyorum. Sıklıkla bu yaş mamayı kullanacaksam içine taurin ilave ederim. ( ”Nerden bulam taurini?” diyorsanız, buraya)

Fiyatı da öyle pek ucuz değil.

Benim aradığım sağlık yaş kedi maması bu değil. Kaliteli olduğunu düşünmüyorum.

(Bu arada bir veryansın daha edeyim. Bazen bazı gruplarda ya da forumlarda benim yazılarım/yorumlarım üzerinden konuşulduğunu görüyorum ve paşa gönlüme göre ”iyi değil” demişim gibi bir hava oluyor. O kadar bilimsel veri yazıyorum hala ”ama iyi değil demiş nedense, kafam karıştı” ötesine geçemiyoruz. Lütfen gerekçelerimi ayrıca okuyun, gerekirse farklı bilimsel kaynaklardan da okuyun ve kendiniz karar verin. ”öyle diyorlar” bakış açısının bir adım önüne geçmemiz lazım.)

2- Schesir Yaş Mama Yorum

Schesir, Türkiye’de çok yaygın olmasa da en en sağlıklı yaş kedi mamasını arayanlar arasında tercih edilen bir marka olmuştur genelde. Bakalım nasıl;

İçindekiler kısmına baktığımda oldukça sade bir içerik var zaten sade içerik <3 ben. %51 kemiksiz tavuk eti içeriyor. Yüksek oranda gerçek et içerdiği için ilk koşulu başarıyla geçiyor.

%1.5 pirinç var, çok düşük bir oran bişi demiyorum.

Protein oranı AAFCO ve FEDIAF değerlerini karşılıyor hatta 2.5 katı falan. Yağ oranı ise %9’un altında %7 ile AAFCO değerlerinin altında kalıyor. Acaba bu çeşit için mi sadece böyle diye bir de ton balıklıya baktım. O da %12 protein, %0.8 yağ içeriyor. Bunlar, kuru madde bazında %80 protein, %5 yağa tekabül ediyor. Yağ oranı yine minimum değerin altında kalıyor. Ancak hakkını yemek istemiyorum. Yüzlerce kötü yaş mamasının yanında bunu kötü demek vicdansızlık olur. Bence birçoğundan bin kat iyi ancak tek başına sürekli, sadece bu mamayı tercih etmem.

Kül ve lif oranları normal.

Taurin ilavesi var, 160 mg/kg. Bu ilave kaliteli denilen birçok yaş mamada yok.

Biraz pahalı bir mama ancak yaş kedi maması kullanacak olsam arada alırım.

3- Brit Care Yaş Kedi Maması Yorum

Brit care, yaş mamada çok sevilerek kullanılıyor. Bakalım;

İçindekiler aynı schesir neredeyse görüyor musunuz? Brit care de sadece gerçek et ve biraz pirinç içeriyor ancak pirinç yüzde kaç belli değil… %45 gerçek tavuk göğüsü içeriyor. Dolayısıyla ilk adım başarılı. 

Protein oranı standartları uygun ancak yağ oranı çok düşük. Kuru bazlı olarak önerilen minimum yağ oranı %9 iken brit care yaş mamada bu %2… Bana oldukça düşük geldi ki biliyoruz ki protein ve yağ kedilerin temel besinlenme bileşenleri. Herhangi birisini ekstrem olarak arttırmak ya da azaltmak istemem. Bu yüzden sürekli ve sadece brit care yaş mama kullanmam.

Kül oranı normal, lif oranı biraz yüksek.

Taurin ilavesi yok, ocak dışı.

Fiyatı da baya yüksek bence. Şimdi ben bu mamayı alır mıyım? Yaş mama kullanacak olsam arada alabilirim çünkü gerçek et içeriyor ancak sıklıkla bu yaş mamayı kullanacaksam taurin ilave ederim.

4- Naturea Yaş Kedi Maması Yorum

Naturea çok bilindik bir marka değil. Bu yazıdan önce ben de duymuştum ama hiç içindekilere bakmamıştım. Beni şaşırttı, gelin bakalım;

İçerisinde sadece yüksek oranda taze tavuk, biraz taze tavuk ciğeri ve su var. İdeal, hiç karbonhidrat, şeker vs yok. 10 üzerinden 10 veriyorum.

Protein oranı ve yağ oranı AAFCO, FEDIAF değerlerine uygun olduğu gibi doğal avlarındaki değerlere de yakın.

Kül ve lif oranları yine güzel.

Taurin ilavesi de yine AAFCO, FEDIAF standartlarını karşılıyor.

Ayrıca diğer vitamin, mineral eklemeleri de birçok yaş mamanın üzerinde.

Ben natırea yaş mamayı çok beğendim. Eksik bir noktasını göremedim. Yaş mama alacak olsam, kedime bol bol naturea yaş mama alır veririm.

5- Nd Yaş Kedi Maması Yorum

Kuru mama kullandığım dönemde çok tercih ettiğim bir markaydı ND, yaş mamasından da beklentim yüksek. Gelin bakalım;

Nd, yüksek oranda taze et içeriğiyle birinci aşamayı başarıyla geçiyor. İçerisinde tavuk, balık ve yumurta var güzel ancak bir de tatlı patates eklemişler. Olmasa daha iyi olurdu..

Protein ve yağ oranları yine AAFCO ve FEDIAF minimum değerlerini sağlıyor. Doğal avlara da benzer.

Kül ve lif oranı uygun.

Kıyasladığım bütün yaş mamalardan çok daha fazla taurin ilavesi var. Bence çok güzel.

Ayırca diğer vitamin mineral eklemeleri de birçok mamanın üstünde.

Ben beğendim, kedime yaş mama alacak olsam tercihlerim arasında olur.

6- Matisse Yaş Kedi Maması Yorum

Matisse de ND gibi Farmina grubuna ait bir mama. Gelin bakalım, Matisse yaş mama güzel mi?

Mattise içeriğinde gerçek tavuk, balık ve ciğer var. Ne güzel ama ne kadar var? %10 mu %20 mi? Bunu bilmek bence çok önemli ama bilemiyoruz. Ayrıca içinde bir miktar da et türevi var. İçerisinde pirinç de var ama yine yüzde kaç belli değil.

Protein ve yağ oranları yine standartların üzerinde, güzel.

Kül oranı ve lif oranı uygun.

Taurin ilavesi aynı ND’deki gibi, oldukça güzel.

Diğer vitamin takviyeleri de güzel.

Fiyatı da ND’ye nazaran oldukça ucuz ancak Suzi’ye gider alır mıyım? Belki, çünkü içinde yüzde kaç gerçek et olup olmadığını net bilemiyorum. İçeriği muallak bırakılan mamaları sevmiyorum. Kötü diyemem ama çok iyi gider alırım da diyemiyorum çünkü belirsizlik var. Ama bana derseniz yaş mamalar çok pahalı, uygun fiyatlı bir öneri verir misiniz? Bunu öneririm çünkü fiyat/performans olarak güzel, hakkını yemeyelim.

7- Nutri Feline Yaş Kedi Maması

Nutri, çok sevilerek kullanılıyor benim gözlemlediğim kadarıyla ama ben resmi sitelerini bulamadığım için kızgınım. İçindekiler verilerini hep resmi sitelerden almaya çalıştım ama Nutri Feline’in bir sitesi bile yok ya da ben bulamadım. Disribütörlüğünü üstlenen Sarmat Ticaret’in sitesinde ve paket üstünde bulduğum bilgilere göre değerlendireceğim.

İçinde %62 gerçek et var. Şimdiye kadar gördüklerimiz içinde en yüksek gerçek et oranı Nutri Feline’de. Bu çok çok güzel. İçerisine boş karbonhidratlar vs sıkıştırılmamış. Et ve su sadece mükemmel.

Protein ve yağ oranları yine çok güzel. Hem standartlar üzeri hem doğal avlara yakın.

Kül ve lif oranları güzel.

Gelelim önemli diğer madde taurin ilavesine. Etikette bir ilave yazmıyor. Distribütör sitesinde de yok. Olsa mükemmel deyip kapatacağım ama var mı,yok mu belli değil.

Ben bu yaş mamayı yine alırım ancak sürekli sıklıkla kullanacaksam üretici firmaya mail atıp taurin konusunda bilgi talep ederim ya da bir miktar taurin eklerim. Bir de söyle bir nokta var. Eğer taurin miktarı yüksek bir kuru mama ile birlikte kullanılacaksa yine çok iyi, çok güzel olarak değerlendirebilirsiniz.

8- Chef’s Choice Yaş Kedi Maması Yorum

Instagram hesabım @suzionline_blog ‘dan en kaliteli bulduğunuz yaş mamaları sorduğumda birçok kişi Chef’s Choice yaş mamayı söylemişti. Gelin bakalım;

İçinde et ve et türevleri var. Taze et de içeriyor ancak et türevleri de var. Matisse yaş mama gibi en azından burada oran belli. İçinde karbonhidratlar da yok, bu güzel.

Protein ve yağ oranları güzel.

Lif, kül oranları güzel.

Olması gerekenden biraz daha az da olsa taurin eklemesi var. Birçok mamada yok, olması güzel.

Diğer eklemelere bakarken Çin tarçını diye bir içerik gördüm. Çin tarçını ne? Neden kedi mamasında var bilemiyorum. Sevmedim.

Gidip Suzi’ye alır mıyım? Sanmıyorum, yukarıda çok daha iyi seçenekler buldum.

9- Mırmır Yaş Kedi Maması Yorum

Yine beni instagram hesabımdan takip edenler, Mırmır yaş mamaları fiyat/performans olarak önerdiğimi bilirler ama ayrıntılı bakalım;

Mırmır yaş kedi mamasının da ND ve Naturea kadar gerçek et içerdiğini görebiliyoruz. Bu fiyatta bir mama için bu mükemmel. İçerisinde yine et türevleri ve karbonhidratlar var, keşke bunlar da olmasa.

Protein ve yağ oranları standartların üzerinde.

Kül ve lif oranları yine uygun.

Ancak taurin ilavesi yok. Vitamin eklemeleri güzel olsa da taurin yok. Keşke olsaydı.

Ancak ben yine de bu fiyata bu mamayı öneriyorum. Taurin oranı yüksek bir kuru mama ile birlikte kullanılacaksa sorun olmaz ya da siz de taurin ekleyebilirsiniz.

Migros indirimlerinde de yarı fiyatına düşüyor. Bence kaçmaz.

10- Hill’s A/D Yaş Mama Yorum

Hill’s a/d yaş mamayı da görelim istiyorum. Aslında bu standart, günlük kullanım için değil. Hill’s’in Prescription Diet serisinden özel bir mama. Ameliyat sonrası veya hastalık sürecindeki kedi ve köpekler için mama zaten adı da ”restorative care” güçlendirici bakım. Lütfen ”aa o zaman kedim hep güçlü olsun” diye sürekli bu mamayı kullanmaya kalkmayın. Klinik serii’den olduğu için hekiminize danışarak kullanın. Ben bu mamayı, kısırlaştırma sonrasında Suzi, hiçbir şey yemezken veteriner hekimimizin önerisiyle öğrendim. Bana ” Bu mamanın reddedildiğini pek görmüyoruz, bir deneyin.” demişti ve gerçekten Suzi de reddetmeden severek yedi o dönem. Daha sonra bir de astım nöbetlerinden sonra iştahsızken kullandım. Bunun dışında sürekli olarak kullanmadım. Size de böyle önermiyorum. Gelin içeriklere bakalım;

İçerisinde yüzdesi belli olmadan, ciğer ağırlıklı gerçek et içeriyor. Hem domuz hem de hindi karaciğeri var. Kediler için ciğer tadı oldukça çekici demek bu yüzden reddedilemiyor bu mama. Kedilerin sürekli olarak bu kadar yoğun ciğer yemesini önermiyorum. Sakatatlar onların beslenmesinde küçük bir yere sahip. (Neden sürekli kullanmayın dediğim anlaşılıyor umarım.) İçerisinde mısır unu da var, keşke olmasa.

Protein ve yağ yüzdeleri oldukça güzel. 

Kül ve lif oranı da aynı şekilde.

Taurin eklemesi var ancak olması gerekenden %0.05 az, ama %0.05 için de eleştirmeyeceğim.

Ayrıca Hills’i bir konuda takdir etmek istiyorum. Garantili analizleri MÜ KEM MEL. Her değeri tek tek bütün ayrıntılarıyla resmi sitelerine koymuşlar ve ayrıca kuru bazlı hesaplarını da eklemişler.

Örneğin, hiçbir yaş mamanın içerisindeki omega-3,6 gibi analiz değerlerini göremezken Hill’te hepsini görebilmek Ar-Ge’si güçlü firmaların ne kadar profesyonel olduğunu bir kez daha gösterdi bana. Her şey araştırılmış, analiz edilmiş ve tüketicinin onayına sunulmuş. Tebrikler ve teşekkürler.

Çiğ beslenmeye geçmemiş olsaydım yine Hill’s markası seçeneklerim arasında olurdu. Bu yaş mamayı da ara ara kullanırdım.

11- Felix Yaş Kedi Maması İnceleme

Sanrım son olarak Türkiye’de en çok satılan yaş mamalardan birisi olan Felix yaş mamaya geldik. Bakalım nasıl?

İçerisinde sadece %8 gerçek et olduğunu görüyorum aynı Gourmet yaş mama gibi gerisi et türevleri.  Buna rağmen %45 gerçek et içeren Mırmır yaş mamadan daha pahalı. Bence şaka gibi. Ayrınca bitkisel protein eklenmiş ve şeker var… İçeriğini hiç beğenmedim.

Protein ve yağ oranı AAFCO ve FEDIAF değerlerini karşılıyor ama proteinin belki de çoğu bitkisel. Bitkisel proteinler kediler için gerekli esansiyel aminoasitlere yeterince sahip değil. Dolayısıyla bu rakamları tuttursa da bence yeterli değil.

Kül ve lif oranları da uygun.

Taurin ilavesi de yok.

Daha ucuza daha iyisi varken bu mamayı almak için bir sebep göremiyorum.

SONUÇ

11 adet yaş mamayı iyisiyle kötüsüyle inceledik. Ben kuru/yaş mama kullanmaya devam ediyor yine tek bir markaya sabit kalmazdım. Örneğin; Naturea, ND, Schesir, Nutri… gibi markaları rotasyonlu olarak kullanırdım. Sizlere de yine bunu tavsiye ediyorum.

Ayrıca sizden bir ricam var. Bu sefer ”ben bunu kullanıyorum, bunu da yazın” demek yerine yorumlar kısmına sizden inceleme bekliyorum. Mesela siz A marka yaş mama kullanıyorsanız ve bu yazıda yoksa onun gerçek et oranını, karbonhidrat içeriğini, protein/yağ değerlerini, taurin ilavesini de siz bizimle paylaşıp yorumlayın. Birlikte öğrenelim <3

Bu arada bence güzel yazı oldu, size faydalı olabildiysem bir teşekkür yazmanız beni çok mutlu eder!

Şimdilik görüşmek üzere,

Kediyle kalın.

Suzan ve Müjgan’ın severek yediği, benim de içeriklerini beğendiğim 2 3 marka var. Onların linkleri burada.

 

 

 

 

 

 

354

91 Responses

 1. znp
  9 Nisan 2019
  • suzionline
   10 Nisan 2019
 2. Gizem Sanay
  9 Nisan 2019
  • suzionline
   10 Nisan 2019
 3. Anonim
  9 Nisan 2019
 4. Kedili Baba
  10 Nisan 2019
  • suzionline
   10 Nisan 2019
 5. Kedili Baba
  10 Nisan 2019
  • suzionline
   10 Nisan 2019
 6. kedilibaba
  12 Nisan 2019
  • suzionline
   12 Nisan 2019
 7. Gozde
  13 Nisan 2019
  • suzionline
   15 Nisan 2019
 8. Mehmet
  16 Nisan 2019
  • suzionline
   16 Nisan 2019
 9. Günes
  17 Nisan 2019
  • suzionline
   17 Nisan 2019
 10. Mert
  17 Nisan 2019
  • suzionline
   17 Nisan 2019
 11. Elif Ece İşgüden
  21 Nisan 2019
  • suzionline
   22 Nisan 2019
 12. pelinsu
  24 Nisan 2019
  • suzionline
   25 Nisan 2019
 13. Sadun Yücel
  6 Mayıs 2019
  • suzionline
   6 Mayıs 2019
 14. gamze
  6 Mayıs 2019
  • suzionline
   6 Mayıs 2019
 15. ASLAN ARSLAN
  30 Mayıs 2019
  • suzionline
   11 Haziran 2019
 16. Taylan
  9 Haziran 2019
  • suzionline
   11 Haziran 2019
  • suzionline
   11 Haziran 2019
 17. Deniz
  10 Haziran 2019
  • suzionline
   11 Haziran 2019
 18. Anonim
  24 Haziran 2019
 19. uğur
  3 Temmuz 2019
  • suzionline
   4 Temmuz 2019
 20. Sema
  8 Temmuz 2019
  • suzionline
   8 Temmuz 2019
 21. Neşe
  11 Temmuz 2019
  • suzionline
   11 Temmuz 2019
 22. Günce
  11 Temmuz 2019
  • suzionline
   12 Temmuz 2019
 23. musa
  18 Temmuz 2019
  • suzionline
   18 Temmuz 2019
 24. Ilay Ilkay
  31 Temmuz 2019
  • suzionline
   2 Ağustos 2019
 25. Elif
  1 Ağustos 2019
  • suzionline
   2 Ağustos 2019
 26. Anonim
  3 Ağustos 2019
 27. Nur varol
  29 Ağustos 2019
 28. mete
  14 Ekim 2019
  • suzionline
   14 Ekim 2019
 29. Levet
  16 Kasım 2019
  • suzionline
   18 Kasım 2019
 30. Alper
  13 Aralık 2019
  • suzionline
   16 Aralık 2019
 31. SİBEL G.
  5 Şubat 2020
 32. Can
  23 Nisan 2020
 33. Aslı Ç.
  20 Aralık 2020
 34. Aslı Ç.
  20 Aralık 2020
 35. İsmet
  26 Ocak 2021
 36. eren
  25 Şubat 2021
 37. Sema çelik
  1 Nisan 2021
  • suzionline
   1 Nisan 2021
 38. Pelin
  11 Nisan 2021
 39. Pakize
  12 Nisan 2021
 40. Yağmur
  11 Mayıs 2021
 41. Rana
  15 Mayıs 2021
 42. Derya
  18 Haziran 2021
 43. selin
  5 Temmuz 2021
 44. MESDURE
  16 Temmuz 2021
 45. ilknur
  3 Ağustos 2021
 46. hülya
  15 Ağustos 2021
 47. Ayşegül
  18 Ağustos 2021
 48. Selcan
  30 Ekim 2021
 49. Can
  1 Kasım 2021
 50. Zeynep Seda
  13 Kasım 2021
 51. Elçin
  24 Aralık 2021
 52. Elçin
  6 Ocak 2022
 53. Esra
  7 Mart 2022
 54. Berna
  17 Mart 2022
 55. Yeşim
  1 Nisan 2022
 56. Efe Şahin
  24 Ağustos 2023
 57. Berna
  21 Eylül 2023
 58. Hakan
  20 Ocak 2024
 59. panda_
  7 Şubat 2024
 60. panda
  7 Şubat 2024
 61. Nurhan Tuba Ertürk
  13 Şubat 2024

Yorumunuzu Yazabilirsiniz