Spectrum Kedi Maması Yorum - İnceleme | suzionline
Spectrum Kedi Maması Yorum – İnceleme

Spectrum Kedi Maması Yorum – İnceleme

Seeelam! Uzun zamandır kedi maması yorum, inceleme yazmıyordum. Bir okuyucumun isteği üzerine Spectrum kedi maması yorum,inceleme yazısı hazırladım. Okuyucum, uygun fiyatlı ve kaliteli bir mama aradığını söylediğinde veterineri Spectrum kedi maması önermiş. Açıkçası ben daha önce kullanmadım ve araştırmadım. Şimdi bu yazıyla birlikte öğreneceğim. Umarım, kaliteli ve ucuz kedi mamasını bulabiliriz. Gelin bakalım Spectrum kedi maması nasıl? Haydi baş!

Spectrum, Lider Pet’in bir markası. Yerli bir marka. Kendilerini, Türkiye’nin ilk ultra-premium mama üreticisi olarak tanıtıyorlar. Merkezleri İzmir’de, fabrikaları ise Manisa’da. Yerli olmaları benim için +1 puan.

Spectrum, kedi mamalarını yaşa ve ihtiyaçlara göre 3 ana başlıkta toplamış. Yavru kediler, yetişkin kediler ve yaşlı kediler için ayrı ayrı mamalar tasarlamışlar. Ben, bugün yetişkin ve yaşlı kediler için olan mamaları inceleyeceğim. Daha sonra başka bir yazımda da yavru kedi mamasını incelerim. Yazı hazır olduğunda da linkini buraya eklerim.

Not:

İçerik listelerini Spectrum’un kendi sitesinden aldım ve yüzdelerin yazmaması beni üzdü. Yüzde kaç protein, yüzde kaç karbonhidrat içeriyor göremiyorum… İçerik listesi hazırlanırken, içerikte çok bulunanlar en başa, az bulunanlar ise sona doğru yazılır ona göre değerlendireceğim. Bir de her çeşidi ayrı ayrı inceledim ama içerikler benzer olduğu için ilk çeşitte biraz daha ayrıntılı anlattım. Sonlara doğru tekrar tekrar yazmadım, bilginiz olsun.

Spectrum Kedi Maması Çeşitleri

Spectrum yetişkin ve yaşlı kediler için 5 çeşit mama üretmiş. Çeşit sayısının çok olması beni sevindirdi çünkü her kedinin ihtiyaçları başka, dertleri bambaşka 🙂 Bütün çeşitlerin hangi kediler için tasarlandığını ve içeriklerini inceleyeceğim şimdi. Sprectrum yetişkin ve yaşlı kedi maması çeşitleri;

Spectrum Hairball 34 Kedi Maması Yorum

Adından da belli olacağı üzere, Spectrum Hairball 34 kedi maması, tüy dökme sorunu olan kediler için tasarlanmış.

Bu mamanın öncelikleri; tüy yumağı oluşmasını engelleme, deri ve tüy sağlığını koruma ve bağırsak sağlığına destekte bulunma. Ne güzel amaçlar! Peki bu amaçlar için mamanın içine ne koymuşlar 🙂

Spectrum Hairball 34 Kedi Maması İçerik

Kurutulmuş tavuk proteini, pirinç, hidrolize şeker kamışı lifi, patates unu, tavuk yağı, kurutulmuş antarktik krill, hidrolize tavuk ciğeri proteini, peynir altı suyu tozu, bira mayası, psyllium lifi, yucca schidigera-quillaja, L-karnitin, frukto-oligosakkarit (600 ppm), biberiye (rosmarinus sp.) – zerdeçal  – üzüm çekirdeği  – turunçgil – hint kirazı (300 ppm), yaban mersini özütü, karanfil .

Spectrum Hairball 34 Kedi Maması Yorum

1-Et Kaynağı

Bir mamada en çok dikkat ettiğim şey, protein kaynağıdır. Daha önceki incelemelerimi okuyanlar biliyordur. Et ararım, et 😀 genellikle de bulamam. Burada da bulamadım.

Bu mamada protein kaynağı olarak ne var? Kurutulmuş tavuk proteini, yani tavuk unu. Mito ve Micho mama incelememde ayrıntılı olarak bahsetmiştim ama buraya da yazayım;

Tavuk Unu

Tavuk unu, kanatlı kesimhanelerinden elde edilen kesim artıklarından baş, ayak, bağırsak, kan ve diğer iç organların rendering tesislerinde kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Bu karışım içine zaman zaman kuluçkahane artıkları da girebilir. Kaynak

Yani; ana protein kaynağı; tavukların eti değil, baş, ayak, bağırsak, kan ve diğer iç organları. Belki belirli bir miktarı da tavuk etidir ama ne kadarı bilemeyiz. Sadece tavuk eti olsaydı içeriğe kurutulmuş tavuk eti yazarlardı ama diğer kısımlar da olduğu için ”proteini” yazabilmişler. Kocaman -1 points veriyorum

Diğer protein kaynakları ise; hidrolize tavuk ciğeri proteini ve kurutulmuş krill ( karides gibi küçük bir deniz canlısı) bu içerikler daha önceki mama incelemelerimde de vardı, krill güzel bir antioksidan kaynağı aynı zamanda. Hidrolize ciğer olması güzel..

2- Tahıl içeriği;

spectrum kedi maması yorum

Bir mamada önem verdiğim bir diğer şey ise tahıl içeriği yüzdesi ve kaynağıdır. Mümkün olduğunca az ve zararsız tahıl kaynağı olmasını isterim. Burada tahıl içeriği olarak;

 • pirinç; faydası olmayan, glisemik indeksi yüksek bir tahıl
 • şeker kamışı lifi; bunu daha önce bir mamanın içerisinde görmemiştim. Hemen merakla araştırdım ama umduğumu bulamadım. ”Journal of Animal Sciences” dergisinin yaptığı araştırmaya göre; şeker kamışı lifinin kediler için neredeyse hiç sindirilemez olduğu, faydalı bir yanının da bulunmadığı ortaya çıkmış. Kaynak
 • patates unu; zararsız, kaliteli bir tahıl

Yukarısı baya eleştirel oldu ama ne yapayım çok önemli kısımlar yani. Şimdi yine önemli olan ve takdir ettiğim kısımlara değineyim 🙂

 • Yapay koruyucu yok, biberiye özütü var. Bu çok güzel bir özellik. +1 pointos…
 • Peynir altı suyu tozu, bira mayası, bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Psyllium (pisilyum lifi),Frukto-oligosakkaritler sindirim sistemi için faydalı.
 • Yucca schidigera özütü; bunun içerikte olması sizin için çok iyi çünkü kedinizin dışkısının daha az kokmasını sağlar. Çok iyi bir amonyak bağlayıcıdır, çiş kokusuna son 🙂
 • Çok güzel antioksidanlar var.
 • L karnitin, kedilerin kalp sağlığı için önemli, ne yazık ki her mamada olmuyor bunda olması güzel !
 • Taurin miktarı 1500 mg, düşük…
 • A vitamini değeri oldukça yüksek, diğer vitamin değerleri fena değil.

Spectrum Hairball 34 Kedi Maması Kaç Para?

spectrum kedi maması yorum

Spectrum Hairball 34 sadece 2kg’lık paket halinde satılıyor. Ben şu anda internette en ucuz 65tl‘ye bulabildim. Bazı yerlerde 100, bazı yerlerde 155 tl aynı ürün, şaka gibi. Asla iyi bir fiyat analizi yapmadan almayın. Valla bana pek de uygun fiyatlı gelmedi. Orta sınıf mı diyelim ortanın  bir tık üstü mü diyelim bilemedim.

Spectrum Fussy 34 Kedi Maması Yorum

Spectrum Fussy 34, iştahsız, düzenli beslenmeyen kediler için tasarlanmış.

Bu mamanın öncelikleri; lezzet, güçlü bağışıklık sistemi, yüksek sindirilebilirlik, güçlü deri ve tüy sağlığı.

Spectrum Fussy 34 Kedi Maması İçerik

Kurutulmuş balık proteini, kurutulmuş tavuk proteini, esmer pirinç, buğday, mısır, tavuk yağı, mısır gluten unu, kurutulmuş antarktik krill (euphausia superba) (4%), hidrolize tavuk ciğeri proteini, keçiboynuzu unu, bira mayası, yaban mersini, yucca-schidigera, fructo-oligosakkarit (600 ppm), L-karnitin, biberiye (rosmarinus sp.) – zerdeçal (curcuma sp.) – üzüm çekirdeği (vitis sp.) – turunçgil (citrus sp.), karanfil ( clove)

Spectrum Fussy 34 Kedi Maması Yorum

1- Kaliteli bir protein kaynağı yine göremiyorum. Sadece balık ve tavuk unu var. Hiç taze et yok. Biraz balık unu biraz tavuk unu olması yine fena değil diyelim.. Hidrolize tavuk ciğeri güzel.

2- Bir önceki mama Hairball 34’e nazaran tahıl içeriği karışık ve faydasız. Pirinç, buğday, mısır, mısır gluteni ne arasanız var. Hepsi de yüksek glisemik indeksli tahıllar.  Yani kan şekeri aniden yükselir ve aniden düşer, bu da kedilerinizin daha fazla yemek yemesine sebep olur. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde kediniz obezite sıkıntısı yaşayabilir.

3- Krill var, güzel antioksidan.

4- Bira mayası bağışıklık sistemi için faydalı.

5- Keçiboynuzu unu, gaz ve ishale sebep olabilir.

6-Yaban mersini güzel bir antioksidan. Zerdeçal da hem güzel bir antioksidan hem de antikanserojen.

7- Frukto-oligosakkaritler sindirim sistemi için faydalı.

8- Yukarıda bahsetmiştim. Yukka özütü çiş kokusunu engeller.

9- Yapay koruyucu yok.

10- L-karnitin olması güzel, taurin 1500mg düşük. Vitamin değeleri fena değil.

Spectrum Fussy 34 Kedi Maması Kaç Para?

Spectrum Fussy 34 kedi maması 2 farklı boyda satılıyor. 2kg ve 12 kg’lik seçenekleriniz var. Ben biliyorsunuz toptan alma taraftarıyım. Çok daha karlı oluyor.

2kg’lık olana kıyasla 12 kg’lık olan çok daha avantajlı.

Spectrum Slim 34 Kedi Maması Yorum

Spectrum Slim 34 kedi maması, kilo problemi olan  ya da kilo almaya meyilli yani kısır kediler için tasarlanmış. Spectrum kısırlaştırılmış kedi maması yani. Lif içeriği yüksek ve düşük kalorili bir mama. Tokluk süresini uzun tutmayı hedefliyor. O zaman tahıllarının düşük glisemik indeksli olması lazım. Bakalım öyle mi?

Spectrum Slim 34 Kedi Maması İçerik

Kurutulmuş tavuk proteini, esmer pirinç, mısır, mısır gluteni, kurutulmuş şeker  kamışı lifi,  tavuk yağı, kurutulmuş balık proteini, buğday,  kurutulmuş  antarktik krill (euphausia superba) (4%), hidrolize tavuk ciğeri proteini, keçiboynuzu unu, bira mayası, DL-methionine, yaban mersini, yucca-schidigera, fructo-oligosakkarit (600 ppm), L-karnitin, biberiye (rosmarinus sp.)-zerdeçal (curcuma sp.) – üzüm çekirdeği (vitis sp.) turunçgil (citrus sp.), karanfil ( clove)

Spectrum Slim 34 Kedi Maması Yorum

1- İçerik listesindeki tahılları görür görmez ” Olmadı yar, sus testisine dolmadı yar” şarkısını söylemeye başladım. Bu tahılların glisemik indeksi yüksek. Obeziteyle mücadele edeceksin kaliteli tahıl şart. Ben buradan -2 veriyorum çünkü bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yani.

2- Yine kaliteli bir protein kaynağı yok. Çokça tavuk unu ve bir miktar da balık unu.

3-  Yukarıdaki iki mamada yoktu ama Slim 34’te DL-methionine var. Bu kediler için gerekli bir aminoasit. Genel vücut sağlığı, deri ve tüy sağlığı, kalp ve sağlığı için oldukça önemli. Uzun ömürlü bir kedi istiyorsanız DL-methionine olsun mamasında. Buradan +1 points veriyorum. Bu arada Metionin, et ve balık evcil hayvan besin maddelerinde doğal olarak bulunur.

4-  Yine gereksiz keçiboynuzu unu var.

5- Antioksidanlar güzel. (yukarıda çok ayrıntıya girdiğim için tekrar tekrar yazmıyorum.)

6- Yukka özütü ( hadi bunu tekrar yazayım, çiş kokusunu engeller)

7- Yapay koruyucu yok.

8- L-karnitin var. Kalp sağlığı için gerekli. Taurin 1500mg, az…

Spectrum Slim 34 Kedi Maması Kaç Para?

Spectrum Slim 34 kedi maması da 2 ve 12 kiloluk paketler halinde satılıyor.

2 kiloluk olanı en uygun 48.90 tl olarak görünüyor.

12 kiloluk olanı 189 tl’ye bulabildim.

Spectrum Delicate 34 Kedi Maması Yorum

Spectrum Delicate 34 kedi maması, Fussy 34 gibi düzensiz iştaha sahip kediler için üretilmiş. Niye aynı amaçla iki farklı ürün çıkartmışlar merak ettim. Acaba ikisinin içerik farkları ne? Gelin bakalım.

Spectrum Delicate 34 Kedi Maması İçerik

Kurutulmuş tavuk proteini, esmer pirinç, buğday, mısır, tavuk yağı, mısır glüteni, hidrolize tavuk ciğeri tozu, kurutulmuş antarktik krill (euphausia superba), keçiboynuzu unu, bira mayası, yaban mersini, yucca-quillaja, fructo-oligosakkarit (600 ppm), L-karnitin, biberiye (rosmarinus sp.) – zerdeçal (curcuma sp.) – üzüm (vitis sp.) – turunçgil (citrus sp.) – hint kirazı (eugenia sp.) (300 ppm)

Spectrum Delicate 34 Kedi Maması Yorum

Öncelikle, Fussy 34 ile farklarını yazayım da iştahsız kedisi için ikisinden birini seçecek olan varsa ona göre seçsin:) Fussy’nin ana protein kaynağı balık unuydu, biraz da tavuk unu vardı. Delicate 34’te balık unu yok. Bir de farklı olarak bunda karanfil yerine hint kirazı var. Hint kirazı da karanfil de çok az var mamaların içinde ayırt edici olacak bir şey değil. Şimdi genel değerlendirmeyi yapalım;

1- Kaliteli bir protein kaynağı yok. Taze et içeriği sıfır. İçerisinde tavuk yok sadece tavuk unu var.

2- Esmer pirinç, buğday, mısır, mısır gluteni gibi kediler için faydası olmayan hatta zararı olan kötü tahıllar var.

3- Antioksidanlar güzel. (yukarıda çok ayrıntıya girdiğim için tekrar tekrar yazmıyorum.)

4- Yukka özütü ( hadi bunu tekrar yazayım, çiş kokusunu engeller)

5- Yapay koruyucu yok. Bu yine çok güzel.

6- L-karnitin var. Kalp sağlığı için gerekli. Taurin 1500mg, az…

Spectrum Delicate 34 Kedi Maması Kaç Para?

2 kilo olanı 55.52 tl‘ye var.

12 kilo olanı 175 tl‘ye var.

Spectrum Peptigest 34 Kedi Maması Yorum

Spectrum Peptigest 34 kedi maması, sindirim sistemi hassas olan kediler için üretilmiş. Glutensiz bir mama. 

Spectrum Peptigest 34 Kedi Maması İçerik

Kurutulmuş  balık  proteini,  kurutulmuş  tavuk  proteini,  esmer  pirinç,  patates  nişastası,  tavuk yağı,  kurutulmuş antarktik  krill (euphausia superba) (4%),  kurutulmuş şeker kamışı lifi, hidrolize tavuk ciğeri proteini,  keçiboynuzu unu, bira mayası, yaban mersini,yucca- schidigera, fructo-oligosakkarit (600ppm), L-karnitin, biberiye (rosmarinus sp. -zerdeçal (curcuma sp.)- üzüm çekirdeği  (vitis sp.) – turunçgil (citrus sp.) – karanfil (clove)

Spectrum Peptigest 34 Kedi Maması Yorum

1- Kaliteli bir protein kaynağı yok. Gönül isterdi ki içerinde bir miktar taze et olsun.

2- Mısır, mısır gluteni, buğday gibi tahıllar yok. Esmer pirincin beyaz pirince nazaran daha sindirilebilir olduğu söyleniyor. Patates nişatası olması sorun değil. Tahıl içeriği diğer çeşitlere nazaran çok daha iyi.

3-Kurutulmuş şeker kamışı lifi ve keçiboynuzu unu olmasaydı keşke.

4- Bira mayası, frukto oligosakkaritler olması sindirimi açısından iyi.

5- Güzel antioksidanlar var.

6- Yapay koruyucu yok.

7-L-karnitin olması güzel, taurin 1500mg düşük. Vitamin değeleri fena değil.

Spectrum Peptigest 34 Kedi Maması Kaç Para?

2 kilo olanı 66tl’ye bulabildim.

12 kilo olanı ise 189.90 tl’ye var.

Spectrum Kedi Maması Yorum

Hepsini tek tek inceledim. Umarım Spectrum kedi maması kullanayım mı diye düşünenlere fikir verebilmişimdir. Eminim atladığım noktalar olmuştur ama vallahi gözümün nuru aktı. Belki yukarılar çok uzun geldiği için okumak istemeyenler buradan genel bir görüş elde edebilir şimdi;

Hiçbir mamada taze et yok. Eğer bu mamalardan alıp kullanacaksanız arada kedinize taze et vermenizi öneririm. Tahıl içeriği sadece olan çeşitlerinden almaya çalışın.

Çok kaliteli diye adlandırılan bir çok mamayla neredeyse aynı standartta bence. Denenebilir, kullanılıp kediniz üzerindeki etkilerini inceleyebilirsiniz. Üst segmentten değil bir altından mama seçmek istiyorsanız bence Peptigest 34’e falan şans verilebilir. Çok çok para vermeyeyim ama kedim de iyi beslensin diyorsanız bence 1 paket ND Balkabaklı gibi üst segment bir mama (incelemesini buradan okuyabilirsiniz) 1 paket de Spectrum kullanılabilir.

Kullananlar varsa yorumlar kısmına görüşlerini yazsın lütfen. Hepimiz faydalanalım.

İncelemesini istediğiniz mamaları da yazabilirsiniz.

Bu arada bu incelemeleri de çok mu uzatıyorum yoksa böyle iyi mi? Önerilerinize açığım.

Şimdilik, kediyle kalın.

Güzel beslenen bir kediyle <3

 

128

17 Responses

 1. Mustafa Ergin
  1 Kasım 2018
 2. Mustafa Ergin
  1 Kasım 2018
  • suzionline
   1 Kasım 2018
 3. şevval
  30 Aralık 2018
  • suzionline
   2 Ocak 2019
 4. Murat yılmaz
  1 Ocak 2019
  • suzionline
   2 Ocak 2019
 5. Meraklı
  15 Mart 2019
  • suzionline
   15 Mart 2019
 6. Elif
  8 Temmuz 2019
  • suzionline
   8 Temmuz 2019
 7. İrem
  11 Ağustos 2019
  • suzionline
   16 Ağustos 2019
 8. Nuray
  9 Nisan 2021
 9. Ayca
  12 Ağustos 2021
 10. Deniz
  17 Eylül 2021
 11. Erdal
  17 Temmuz 2023

Yorumunuzu Yazabilirsiniz