Vancat Kedi Kumu Yorum - İnceleme | suzionline
Vancat Kedi Kumu Yorum – İnceleme

Vancat Kedi Kumu Yorum – İnceleme

Selam! Son zamanlarda hep kedi beslenmesi üzerine konuşmuşuz şimdi biraz da bokdfsfdkş şaka şaka 🙂 Bir kedi kumu inceleme yazısı ile daha karşınızdayım. Sizlerin önerisiyle Vancat kedi kumlarını incelemeye başlamıştım.Yaklaşık 1 ay önce 5’li bir avantaj paketi aldım ve kulladım. Görüşlerim netleşti 🙂

Biliyorsunuz kedi kumunda hepimizin aradığı temel bir kaç madde var. Bunları başlıklar haline getirdim ve bu başlıkları altında inceleyeceğim artık bütün kumları ancak önce biraz Vancat markasını tanıyalım.

Vancat Kedi Kumları

Vancat, yerli bir bentonit kedi kumu üreticisi. Merkezi Ordu’da. Ben sadece kedi kumu üretiyorlar zannetmiştim ama kedi ve köpek mamaları da varmış. İlerde onları deneyip inceleriz. Siz, şimdiden ürünlere bir bakayım derseniz sitelerinin linklerini buraya bırakıyorum. Kendi resmi sitelerinde de ürünlerinin satışlarını yapıyorlar bu arada, bilginiz olsun. Şimdi kum çeşitlerine bakalım.

1- Vancat Kedi Kumu Çeşitleri

Vancat’in kendi resmi sitesinden gördüğüm kadarıyla 9 çeşit kedi kumu var ama internette gezinince resmi sitelerinde olmayan farklı çeşitlerin de satışta olduğunu görüyorum… Aslında aynı bentonit kumun üzerine farklı kokular eklenmişi bu çeşitler. Dolayısıyla bir sürü farklı kokuda seçenek var diyelim.

 • Naturel – Kokusuz
 • Lavanta Kokulu
 • Marsilya Sabunu Kokulu
 • Pudra Kokulu
 • Çam Kokulu
 • Portakal Kokulu
 • Vanilya Kokulu
 • Fresh Parfüm Kokulu
 • Clinic – Bahar Kokulu

Benim hangisini denediğimi tahmin ediyorsunuzdur, tabii ki NATURAL olanı denedim çünkü kokulu kedi kumları sağlıklı değil ve kokulu kumların içindeki parfüm ne dışkı kokusunu bastırmada etkili ne de başka bir artısı var. Bir faydası yok yani. Ben, hep kokusuz kedi kumu kullanıyorum ve asla koku problemi yaşamıyorum. Dolayısıyla, istediğim şeye sağlıklı yollarla ulaşabiliyorken neden sağlıksız olan seçeneği tercih edeyim? Sizlere de her zaman kokusuz kedi kumu kullanmanızı öneriyorum. Şimdi Vancat Natural incelemesine geçelim. Bakalım vancat kedi kumu iyi mi?

Vancat Natural Kedi Kumu Yorum

Yukarıda da bahsettiğim gibi kedi kumunda temel bir kaç maddeye önem veriyorum. Bu maddeleri baz alarak yorumlayacağım.

 • Vancat Kedi Kumlarının Kokusuz Çeşidi Var Mı?

Evet, kumlarından 1 tanesi kokusuz. Natural olanı doğal, sade bentonit. Eğer kokusuz seçeneği olmasaydı hiç denemezdim. Kokulu kumlar direkt olarak Suzi’nin solunumunu zorlaştırıyor.

 • Vancat Kedi Kumu Tozutuyor Mu?

Ne yazık ki evet. %99.5 tozsuz denilmiş ama oldukça tozutuyor, baya toz duman oluyor.

 •  Kokuyu Hızlıca Hapsediyor Mu?

Ben bu sorunun cevabını direkt olarak Suzi’den alıyorum. O, kakasını yaptıktan sonra ne kadar uzun eşelenip kakasını örtmeye çalışırsa anlıyorum ki kum, kokuyu o kadar yavaş hapsediyor. Gerçekten bu kumdan kuma değişiyor. Hem Suzi, sürekli uzun uzun kum eşeleyip o tozu solusun istemiyorum hem de gece yarısı kum fittikleme sesine uyanmak gerçekten hoş değil 🙂 Dolayısıyla benim için önemli bir parametre hızlı koku hapsetme ve Vancat Natural kedi kumu bu konuda beni pek tatmin etmedi çünkü Suzi, dakikalarca kum fittikledi. Bir keresinde gece 3’te kuma gidip kum kabından çıkarttım Suzi’yi o derece 😀

 • Kokuyu Uzun Süreli Hapsediyor Mu?

Uzun süre derken çok da uzun bir süre talebim yok aslında. Akşam işten eve geldiğimde evde kum kokusunun olmaması sadece beklentim ancak Vancat beni bu konuda da pek memnun etmedi çünkü her gün kumu temizlesem de evde bir koku oldu hep. Böyle çiş kokusu da değil, kaka kokusu da değil ama kullanılmış kum kokusu işte. Çok yoğun olmasa da vardı.

 • Topaklanması İyi Mi?

İşte burada hiiiç hakkını yiyemem remen yımrık gibi oluyordu kum şslfişslfisd. Bu kadar iyi topaklanan, sertleşen bir ever clean gördüm bir Vancat Natural. Örneğin, bir önceki kum incelememde Refleks ekstra sertleşen, kokusuz kedi kumundan bahsetmiştim ve çok beğendiğimi söylemiştim ancak Reflkes Vancat kadar iyi topaklanmıyor. Çişini alırken ufak dağılmalar oluyordu, ancak çok önemli seviyede değil… Refleks kedi kumu incelemesini de buradan okuyabilirsiniz.

 • Eve Dağılıyor Mu?

Kalın taneli kumlar eve daha az dağılıyor. Vancat natural kedi kumunun granül boyutları 0.6mm -4.00 mm arası olarak belirtilmiş pakete ancak benim paketlerde gördüğüm kadarıyla oldukça ince taneli bir kumdu ve her kum kadar dağılıyor. Ne eksik ne fazla. Dolayısıyla düşünceme bir etkisi olmadı.

 • Vancat Kedi Kumu Kaç Para?

Beni okuyanlar iyi bilir ki bu madde de benim için çok önemlidir 🙂 zaten fiyatına önem vermiyor olsam Ever Clean kedi kumu alır geçerim ancak son zamlarla birlikte fiyatlar inanılmaz arttı! Yine de ben zenginim bana koymaz diyorsanız Ever Clean kedi kumu incelemesini  buradan okuyabilirsiniz.

Vancat’e dönecek olursak Eylül ayında 5 kiloluk 4’lü seti 38 liraya almıştım. Şimdi aynı sete bakıyorum 42 lira olmuş. Yani 5 kiloluk bir paketi set halinde alınca tanesi 10.5 lira oluyor ve bu çok çok uygun bir fiyat. 4lü setler genelde Gittigidiyor’da N11’de falan oluyor. Örneğin benim baktığımı buradan alabilirsiniz.

Yalnız şöyle de bir durum var. Kendi resmi sitelerinde 2’li setler satıyorlar. Şu anda %18 indirimli olarak ikisi 41 lira! Yani 4 tanesi fiyatına 2 tane satıyorlar kendi sitelerinde. Çok saçma bir fiyatlandırma politikası değil mi? Kim neden sizin resmi sitenizden alır ki bu fiyatlarla? Bir kez daha görüyoruz ki fiyat araştırması yapmak candır, zar zor kazandığınız paralar böyle ziyan olmasın istiyorsanız güzelce fiyat araştırması yapmanız lazım…

Sonuç

Tekrar alır mıyım? Yani, şu anda memnun olduğum, ”uygun fiyatlı” gördüğüm 3 tane kum çeşidi var. Birisi Refleks kokusuz, ekstra sertleşen zaten incelemesini yazmıştım, diğer ikisini de en kısa sürede yazacağım. Eğer bu üçünden hiçbir yerde bulamıyorsam Vancat Natural alabilirim. Dolayısıyla benim listemde çok üst bir sırada yer edinemedi ancak Vancat benim beğendiğim, uygun fiyatlı  dediğim 3  kuma nazaran çoook daha uygun fiyatlı. Örneğin Refleks’in 6 litrelik 2’li paketi şu anda 54 liradan satılıyor. ( Ben fiyatı çok daha düşükken biraz stoklamıştım. stokçuluk ♥ ben) Dolayısıyla Refleks falan Vancat’in iki katı fiyatı ve Vancat’e fiyat/performans açısından bakılacak olursa iyi bir kum denilebilir ancak söz konusu kum kokusu olunca ben biraz daha fazla para vermeyi tercih ederim. Siz de evinizde hiç kum kokusu olmasın istiyorsanız ne yazık ki ben bu kumu önermiyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Vancat kedi kumu kullananlar var mı içinizde? Aynı veya farklı bütün yorumlarınızı bekliyorum! Belki bu yazıyı okuyup alıp almamak konusunda kararsız kalan birisi olursa sizin yorumunuzla karar vermesi kolaylaşabilir. Dolayısıyla çekinmeden yazın!

Şimdilik kediyle kalın ♥

Kumu kokuşmayan kediyle ♥

Güncelleme: Vancat’in bit tane daha kokusuz aktif karbonlu kumu varmış. Asıl onu denemelisin diyenler oldu. Onun da incelemesi buraya eklenecek 🙂

 

117

15 Responses

 1. Göksen Uludüz
  3 Kasım 2018
  • suzionline
   4 Kasım 2018
 2. Hamza
  21 Ocak 2019
  • suzionline
   24 Ocak 2019
 3. Kübra
  23 Nisan 2019
  • suzionline
   23 Nisan 2019
 4. Kübra
  29 Nisan 2019
 5. Şeyma
  16 Mayıs 2019
  • suzionline
   17 Mayıs 2019
 6. Nur
  19 Kasım 2019
 7. Loren
  30 Mart 2021
 8. Angel
  6 Mart 2022
 9. panda
  7 Şubat 2024
 10. pandaaa
  17 Şubat 2024
 11. parazit
  19 Şubat 2024

Yorumunuzu Yazabilirsiniz